Stres zmienia gust

Pod wpływem stresu mężczyznom zmieniają się upodobania, dotyczące urody kobiet. Potwierdzają to badania niemieckich naukowców z Universität des Saarlandes. Jak piszą autorzy pracy, taka zmiana w warunkach kryzysu zmierza do zwiększenia szans przetrwania ewentualnego potomstwa – informuje RMF FM.

Pracę opublikowano na łamach czasopisma „Proceedings of the Royal Society B.” Mówi ona o tym, że pod wpływem stresu zmienia się definicja atrakcyjności u mężczyzn. Wybierają oni kobiety, na które normalnie nie zwróciliby uwagi. W trakcie eksperymentu 50 mężczyznom pokazywano po 30 zdjęć roznegliżowanych pań, przy czym twarze niektórych z nich delikatnie zmodyfikowano tak, by nieco przypominały badanego ochotnika. Przed eksperymentem mężczyźni trzymani w różnych warunkach trzymali ręce w ciepłej wodzie relaksującej, albo bardzo zimnej, wywołującej stres.

Ochotnicy w stanie relaksu, zgodnie z przewidywaniami jako atrakcyjne wskazywali częściej zdjęcia kobiet, które bez ich wiedzy nieco do nich upodobniono. Pod wpływem stresu jednak, zmieniali swoje upodobania o 180 stopni – poinformowało radio. Wyniki były bardzo zaskakujące. Mężczyźni, którzy nie byli zestresowani, wybierali kobiety podobne do siebie – zgodnie z przewidywaniami naukowców. Jednak ci zestresowani, zmuszeni do trzymania ręki w lodowatej wodzie, uznawali za atrakcyjne kobiety, które nie były do nich podobne. Teorię, że stres wpływa na wybór partnera udowodniono już wcześniej na przykładzie myszy.

Mogą Cię również zainteresować