Weekendowy warsztat oddychania holotropowego. Zapraszamy do Islandii

przez Maciej Maciejewski
227 odsłony

Co to jest oddychanie holotropowe? Jest to metoda wprowadzania się w stan poszerzonej świadomości, podobnej do tej znanej z użycia substancji psychodelicznych, takich jak LSD, magiczne grzyby czy ayahuasca. Tutaj jednak nie używamy żadnej substancji, a jedynie korzystamy z oddechu, muzyki i bezpiecznego otoczenia, zapewnionego przez wykwalifikowanych facylitatorów.

Metoda została opracowana przez Stanisława Grofa, czeskiego psychiatrę w latach 60, gdy praktykowanie terapii przy użyciu psychodelików stało się nielegalne. Grof rozpoznał wartość w doświadczeniach, jakie ludzie mieli podczas przebywania w poszerzonych stanach świadomości i studiując różne tradycje szamańskie, opracował metodę oddechową indukującą je bez potrzeby zażywania czegokolwiek.

Problem z opisaniem czego można się spodziewać podczas trzech dni warsztatu jest o tyle skomplikowany, że nigdy nie wiadomo, w którą stronę poniesie proces. Zaufanie naszej wewnętrznej mądrości i pozwolenie jej, aby kierowała doświadczeniem jest jednym z najważniejszych założeń tego podejścia. Chcąc przedstawić uczciwą ofertę, nie można więc obiecywać czego na pewno doświadczysz i co wyniesiesz z warsztatu.

Trzeba również zaznaczyć, że oddychanie holotropowe nie jest metodą, która magicznie rozwiąże wszystkie problemy w Twoim życiu, szczególnie po jednym weekendowym warsztacie.

Co bardzo często opisują ludzie praktykujący oddychanie holotropowe na całym świecie? Oto kilka przykładów:

UZDRAWIANIE BOLESNYCH I TRAUMATYCZNYCH SYTUACJI ZE SWOJEGO ŻYCIA – podczas sesji można wielokrotnie przeżyć wiele nieprzyjemnych doświadczeń, które w ten sposób są uwalniane i mają na nas mniejszy wpływ. Dotyczy to zarówno tych, które dawno zapomnieliśmy (ale wciąż siedzą w zakamarkach psychiki), jak również tych, o których myślimy stanowczo zbyt często. 

Jedna sesja oddychania dała mi więcej niż 20 lat terapii mówionej. (Angel Cassidy Borst, USA)

DOŚWIADCZENIA DUCHOWE I MISTYCZNE. Podobnie jak w wielu kulturach, w których stosowano z powodzeniem przeróżne szamańskie techniki, także tutaj doświadczenia duchowe zdarzają się dość często. Również takie, które przypominają różne opisy z literatury mistycznej. Regularni praktycy tej metody wspominają o systematycznej, bardzo intensywnej praktyce duchowej.

DOŚWIADCZENIA WSPARCIA I TOTALNEJ AKCEPTACJI. Jednym z najważniejszych zadań dla prowadzących jest stworzenie odpowiedniej atmosfery. To element, na który podczas treningu kładzie się bardzo duży nacisk. Zarówno podczas przygotowań – co pozwala uczestnikom otworzyć się mocniej na proces, jak również podczas sesji, w trakcie której facylitatorzy są do dyspozycji tyle, ile potrzeba (niejednokrotnie przytulając kogoś przez kilka godzin). Dla wielu uczestników jest to pierwsze doświadczenie, w którym czują się tak bezpieczni i zadbani.

Wspaniałe jest poczucie, że niezależnie od tego jak dziwne, niezwykłe czy nietypowe procesy przeżyję, to wiem, że ludzie, którzy tam będą, podejdą do tego z otwartością i zrozumieniem, a także będą potrafili coś doradzić, jeśli będę tego potrzebowała. (Magda, uczestniczka warsztatów organizowanych przez Holotropic Poland)

ZAUFANIE DO SIEBIE I WŁASNYCH ZASOBÓW – choć zrozumieć to najczęściej można dopiero po własnym doświadczeniu, metoda bazuje nie na sugestiach czy interwencjach innych osób, lecz na własnej intuicji i podążaniu za własnym procesem. Niezależnie od tego czy facylitatorzy pomagali w procesie lub nie, sesję kończy się ze zwiększonym poczuciem odpowiedzialności za zmiany w swoim życiu.

PEŁNA EKSPRESJA – rzadko zdarzają się sytuacje, w których można pozwolić sobie na absolutną ekspresję, zarówno cielesną jak i głosową (oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, do czego przykłada się na warsztacie ogromną wagę). Już samo to może mieć bardzo silny efekt terapeutyczny

To jedyne miejsce na świecie jakie znam, gdzie rozdzierający serce płacz, niekontrolowany śmiech, intensywne ruchy ciałem i głośne okrzyki wściekłości mogą wydarzyć się w pokoju pełnym innych ludzi i nikt nie patrzy na Ciebie osądzając. To jest piękne. (Kirsten Kairos, USA)

KONTAKT Z PODOBNYMI DO SIEBIE LUDŹMI – na holotropowe warsztaty przychodzą bardzo różni ludzie, jednak o pewnym wspólnym mianowniku. Jest nim najczęściej duża otwartość, gotowość do pracy nad sobą i konfrontacji z trudną często prawdą na swój temat oraz akceptacja różnych procesów innych osób, co pozwala na stworzenie bardzo komfortowej atmosfery.

LEPSZE ZROZUMIENIE WŁASNEGO ŻYCIA – w pogłębionym stanie świadomości przed oczami pojawiają się różne sytuacje z naszego życia, które nieraz składają się w całość, której wcześniej nie widzieliśmy. Patrząc na nie z dystansu, dostrzegamy dużo więcej niż zwykle.

PRACA Z DOŚWIADCZONYMI FACYLITATORAMI – uprawnień do prowadzenia holotropowych warsztatów nie zyskuje się po weekendowym warsztacie, lecz jest to proces trwający kilka lat i polega na bardzo intensywnym treningu trwającym przynajmniej kilkaset godzin. Dzięki temu można mieć pewność, że prowadzący są osobami doświadczonymi w pracy z ludźmi i potrafią pomóc w bardzo trudnych sytuacjach.

PRZYGODA – oprócz terapeutycznego i duchowego aspektu, jest też aspekt przygodowy i rozrywkowy. W czasie sesji oprócz wielu barwnych wspomnień, możesz doświadczyć różnego rodzaju wizji, w których jeździsz na koniu, wspinasz się na ośnieżony szczyt albo masz ochotę dziko i radośnie tańczyć.

LEPSZY KONTAKT Z CIAŁEM – ponieważ sesja bardzo angażuje nasze ciało i sporo jest w nim intensywnych wrażeń, skutkiem ubocznym regularnej pracy tą metodą jest dużo większa świadomość ciała i pozbycie się wielu siedzących w nim blokad.

Weekendowy warsztat oddychania holotropowego

Eirð Retreat, południowa Islandia https://eirdretreat.com/

KIEDY? 7 – 9 czerwca br.

ZA ILE? 90.000 ISK do 10 maja br. 

REJESTRACJA: [email protected] 

STRONA WYDARZENIA: https://fb.me/e/7lIWEWE5N

Od redakcji: każda osoba, która zdecyduje się wziąć udział w tym niezmiernie ciekawym wydarzeniu i przyleci z Polski, otrzyma od nas możliwość publikacji reklamy swojego biznesu na łamach Network Magazynu. Jedynego w Polsce, niezależnego pisma o branży sprzedaż bezpośrednia i marketing sieciowy (baner, wywiad, prezentacja, wideo).   

Mogą Cię również zainteresować