Wskazówki jak kupować najlepsze powerbanki 2022

przez Maciej Maciejewski

Przenośne akumulatory do smartfonów (i nie tylko) nazywamy powerbankami. To stosunkowo niewielkich rozmiarów urządzenia w solidnej obudowie, wewnątrz której znajdują się ogniwa litowo-jonowe. Powerbanki to awaryjne źródło zasilania, z którego pomocą możemy naładować telefon, tablet, słuchawki, latarkę i inne przedmioty z ładowaniem na USB.

źródło: Oleole.pl

W erze telefonów z coraz większymi ekranami i niekoniecznie nadążającymi za nimi bateriami powerbanki stają się podstawowym wyposażeniem każdego użytkownika. Naładowany powerbank zawsze warto mieć w samochodzie, domu i plecaku podczas górskiej wędrówki. W tym artykule dowiesz się jak wybierać te najlepsze powerbanki,  na co zwracać uwagę przy zakupie oraz co to jest mAh i prąd ładowania portu.

Pojemność powerbanku, czyli ile razy naładujesz nim telefon

Co decyduje o tym, ile razy powerbanki będą w stanie naładować Twój telefon? Oczywiście ich pojemność. Występuje tutaj prosta zależność. Im większa pojemność, tym większy rozmiar ma powerbank i większą wagę. Jeśli zamierzasz używać powerbank w domu lub samochodzie, urządzenie o dużej pojemności i większym rozmiarze nie stwarza problemów. Jeśli jednak chcesz mieć powerbank w torebce, warto wybrać mini urządzenie o pojemności np. 2500 mAh. Pozwala ono naładować standardową baterię telefonu do połowy. Aktualnie jedna z największych pojemności na rynku to 20000 mAh. Chcesz wiedzieć więcej o pojemnościach powerbanków? Skontaktuj się z nami przy użyciu dostępnych środków komunikacji – email, telefon lub czat.

Jaką wybrać pojemność baterii?

  • Pojemność baterii 20000 mAh – są to jedne z największych powerbanków, pozwalających naładować baterię telefonu od 4 do 5 razy;
  • Pojemność baterii 10 000 mAh – taki powerbank pozwala naładować telefon od 2 do 3 razy;
  • Pojemność baterii 2000-5000 mAh – powerbank wyposażony w takie ogniwa naładuje baterię telefonu od połowy do całości, jednorazowo.

Czy dobry powerbank powinien mieć ładowanie bezprzewodowe?

Coraz więcej producentów stosuje technologię bezprzewodowego ładowania smartfona. To bardzo wygodne, ponieważ ogranicza konieczność podłączania telefonu do kabla, co często prowadziło do uszkodzenia gniazda ładowania. Technologia bezprzewodowego quick charge pozwala ładować telefon indukcyjnie, z dużą szybkością i bez ryzyka dla baterii.

Power banki wspierające tę technologię mogą działać jak klasyczna podstawka pod telefon. Wystarczy umieścić power bank na stole i położyć na jego obudowie telefon. Takie powerbanki znajdziesz na stronie https://www.oleole.pl/ladowarki-i-akumulatory-przenosne.bhtml. Następnie trzeba wcisnąć guzik zasilania, aby indukcyjna technologia szybkiego ładowania została zainicjowana. Oczywiście, jeśli potrzebny Ci jest powerbank do zasilania starszego urządzenia, wystarczy w nim gniazdo micro USB, do którego podłączysz przewód, a drugi jego koniec wetkniesz w gniazdo ładowania.

Poznaj podstawowe standardy ładowania USB

  • Port micro USB;
  • Port USB-C;
  • Port lightning (dla urządzeń Apple);
  • Złącze SONY PSP;
  • Bezprzewodowy standard QI
  • Power delivery.

Micro USB czy coś innego, czyli jakie standardy ładowania USB wybrać?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, w jakie standardy ładowania powinny być wyposażone powerbanki. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że dla stosunkowo nowych urządzeń będzie to ładowanie USB typ C. Z kolei użytkownicy telefonów Apple wybiorą standardy ładowania USB Lightning. Jeśli mimo wszystko nie wiesz, który powerbank wybrać, postaw na urządzenie wyposażone w baterię litowo jonową i dwa standardowe gniazda USB wyjściowe i gniazdo ładowania USB typu C. Ten ostatni typ gniazda ma największy prąd ładowania portu.

Zwiń prąd ładowania portu – jak szybkie są powerbanki?

Jednym z ważniejszych parametrów definiujących najlepsze powerbanki jest mAh prąd ładowania portu. Wartość ta informuje nas, z jaką szybkością bateria może być naładowana. Zarówno jeśli chodzi o ładowanie telefonu z powerbanku, jak i prąd ładowania portu w ładowarce. Szybkie ładowanie to jedna z tych rzeczy, które bardzo ułatwiają korzystanie z powerbanków. Z taką opcją powerbank może naładować baterię telefonu w 30 minut do pełna, podczas kiedy standardowy czas ładowania wynosi do kilku godzin. Tak duża oszczędność czasu jest dla nas wystarczającym powodem, aby wybrać droższą baterię zewnętrzną z opcją ultra charge, czyli z funkcją szybkiego ładowania. Dobra przenośna ładowarka powinna mieć gniazdo USB typu C działające z prędkością m.in. 2.1 A.

Jak działa powerbank, czyli jego sterowanie

Powerbanki znanych firm, np. takich jak green cell mogą mieć rozbudowany system informacji o poziomie naładowania i trybie pracy. Informacje te prezentuje wyświetlacz LED zamknięty w obudowie lub sygnalizować je będą diody LED. Sygnalizacja pracy pozwala na wzrokową kontrolę poziomu naładowania i odpowiednio wczesne podłączenie go do ładowania. Informacje o tym, jak należy je odczytywać (tryb pracy ciągłej, mruganie, świecenie kilku lub wszystkich diod, zawarte są w instrukcji, w którą każdy powerbank jest wyposażony). Ponadto samo ładowanie powerbanków może się odbywać na dwa sposoby.

Sprawdź możliwość ładowania powerbanków

  • Gniazdko elektryczne – ładowarka sieciowa silicon power dołączona do powerbanków pozwala na ich ładowanie bezpośrednio z gniazdka elektrycznego;
  • Ładowanie solarne – jeśli często przebywasz w terenie, warto wybrać powerbank z ładowaniem solarnym, wykorzystującym energię promieni słonecznych;
  • Pozostałe standardy ładowania USB – np. bezprzewodowy standard magsafe.

Dwie dodatkowe funkcje, w które wyposażone są najlepsze powerbanki

  • Duża liczba portów wyjściowych – największe powerbanki mogą mieć nawet 4 porty wyjściowe USB, pozwalające jednocześnie ładować tyle samo urządzeń.
  • Wbudowana latarka – powerbank może posłużyć jako awaryjne źródło światła, jeśli wbudowano w niego latarkę.

Mogą Cię również zainteresować