Nie daj się wypaleniu zawodowemu

przez Sebastian Mańczyk

Wypalenie zawodowe to poważny problem, z którym mierzy się coraz więcej osób działających zarobkowo. Według badań, w Polsce może ono dotykać już co szóstego z nich. Dawniej ten problem dotyczył reprezentantów najbardziej obciążających psychicznie branż. Dziś może dotknąć każdego.

źródło: Pixabayźródło: Pixabay

Każdego, niezależnie od dziedziny, jaką się zajmuje – również Ciebie. Sprawdź, jak zapobiegać wypaleniu i walczyć z nim, jeśli już Cię dopadło! Szybkie tempo życia, specyfika współczesnej pracy oraz obciążenie stresem coraz częściej narażają ludzi na wypalenie zawodowe. Najnowsze badania donoszą, że 18% Europejczyków mierzy się w pracy z codziennym stresem, a w Polsce ta liczba jest jeszcze wyższa – aż 27% ludzi odczuwa napięcie związane ze swoim życiem zawodowym.

Źródło problemu. Przyczyną wypalenia zawodowego jest długotrwały stres, który obciąża zarówno psychicznie, jak i fizycznie. To niezdrowe napięcie przy braku umiejętności jego rozładowania, a przede wszystkim rozpoznania przeciążenia organizmu, skutkuje objawami somatycznymi. W biznesie sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego, gdzie kontakt międzyludzki jest na porządku dziennym, tego typu problemy są nagminne. Każdy człowiek jest inny, o wszelkie sytuacje stresowe bardzo łatwo…

Jak objawia się wypalenie zawodowe? Sygnałem alarmowym powinien być dla Ciebie brak satysfakcji z pracy (o ile do tej pory występowała), poczucie przepracowania i ciągłe zmęczenie. Spadek poczucia własnej wartości, problemy ze snem, wahania nastrojów i uczucie bezsensu – to kolejne symptomy sugerujące, że dotyka Cię problem wypalenia zawodowego. Przedłużone odczuwanie tych objawów obciąża organizm i skutkuje kolejnymi problemami zdrowotnymi, w tym także zwiększoną skłonnością do używek.

Wprowadź więcej harmonii! Jeśli odczuwasz powyższe symptomy to warto zgłosić się o pomoc do specjalistów –  psycholog lub psychiatra zdiagnozuje czy problem leży w obciążeniu związanym z pracą. Zmiany nie mogą też ominąć Twojej kariery. Jeśli Twoje środowisko wpędziło Cię w wypalenie zawodowe, rozważ czy nie warto zmienić go na inne. Niezależnie od decyzji jaką podejmiesz musisz pamiętać o tym, by dbać o kulturę pracy. Podstawą jest, aby nie przepracowywać się bez sensu. Problemowi, często roszczeniowi klienci mogą najtwardszych menadżerów wyprowadzać z równowagi – przynajmniej raz na godzinę oderwij się od problemów związanych z pracą. Poświęć ten czas na rozmowy ze współpracownikami – dobre relacje w pracy również wpływają na satysfakcję z niej. Unikaj przemęczenia, które nie tylko mocniej Cię obciąża, ale jest również nieefektywne.

Zmęczony handlowiec jest niewydolny, popełnia więcej błędów. Ważne jest również to, by praca dostarczała wyzwań, które będą Cię motywowały. Poczucie sensu z wykonywanych zadań skutecznie zapobiega wypaleniu zawodowemu. Najważniejszym remedium jest jednak urlop – potraktuj go jak obowiązek i wykorzystaj wolne na to, by oderwać się od pracy.

Oderwij się! Nie musisz rzucać wszystkiego i jechać w głuszę – wystarczy, że zmienisz najbliższe otocznie i pozwolisz sobie na odpoczynek i relaks. W odpowiedzi na zapotrzebowanie coraz więcej uzdrowisk, sanatoriów i kompleksów SPA posiada w swojej ofercie zabiegi pomagające zniwelować zarówno fizyczne, jak i psychiczne objawy stresu.

– Wypalenie zawodowe to coraz poważniejszy problem społeczny. Wypalenie nie jest stanem leniwych ludzi, ale właśnie tych najbardziej przepracowanych, którzy ciągle przesuwają swoje granice dalej, rozwijają swoją karierę, aż do przesady. Jesteśmy przekonani, że można osiągać takie same wyniki, mniej obciążając organizm, co jest celem naszych programów odnowy – opowiada Nicolas Mańkowski, współtwórca Mediacal SPA w Pieniny Grand. To powstające właśnie w sercu Pienin wyjątkowe miejsce odpowiada na współczesne potrzeby gości i otacza ich holistyczną opieką, która nie tylko zapewnia głęboką regenerację, ale także edukuje jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu. Takich terapeutycznych obiektów będzie zapewne przybywać i warto korzystać z pomocy, którą oferują.  

Zmień nawyki. Nawet stosunkowo krótkie wakacje mogą być zbawienne, zarówno dla Twojego ciała, jak i ducha. Pamiętaj jednak, by urlop spędzić w oderwaniu od codziennych obowiązków i potraktować go jako wstęp do utrzymania work&life balance przez cały rok.

Ewelina Jarosz, trener zdrowia i manager SPA w Pieniny Grand Medical SPA podkreśla również, że specjaliści i pracownicy wyższego szczebla często nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpią na wypalenie zawodowe. Pracują za dużo, wypoczywają za mało, przy czym nawet w czasie wolnym są zaangażowani w pracę i nie potrafią zrezygnować z odczytania maila czy odebrania telefonu.

Dlatego warto by uświadomili sobie, że wypalenie zawodowe to nie jest zwyczajne zmęczenie, a nieleczone potrafi doprowadzić do kolejnych schorzeń. Trzeba też zaznaczyć, że każdy może doświadczać indywidualnych objawów i przeżywać wypalenie inaczej, dlatego ważna jest uważność i wyczulenie na sygnały, które wysyła nam organizm.

– W Uzdrowisku Szczawnica prowadzimy już zabiegi wspomagające walkę ze stresem, co może być pomocne również przy wypaleniu zawodowym. W powstającym w Szczawnicy hotelu Pieniny Grand postawimy na holistyczną i intensywną odnowę, wykorzystując najnowocześniejsze techniki. Istotny jest każdy element – od odpowiedniej poduszki po dobranie odpowiednich zabiegów pod konkretny przypadek.  Z doświadczenia wiem, jak ważne jest kompleksowe podejście do regeneracji. Zabiegi pomagające w przywróceniu sił fizycznych powinny iść w parze z technikami relaksacji, a często również z pomocą psychologa. Istotna jest też zmiana nawyków i nauka tego, jak samodzielnie niwelować stres. Pomocna jest również aktywność fizyczna. W Uzdrowisku Szczawnica oferujemy przemyślany program pokazujący, że zmiana stylu życia jest w zasięgu możliwości każdego. Staramy się, by gość włączył techniki – które tu poznaje, w rutynę dnia, tak aby wracając z wakacji wiedział jak funkcjonować na co dzień. Sam urlop niczego nie zmieni, jeśli nie nauczymy się słuchać naszego organizmu i dbać o siebie przez cały rok – dodaje Ewelina Jarosz.

Znajdź pasję w codzienności! Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, by uniknąć wypalenia zawodowego? Przede wszystkim warto zadbać o dobry sen i unikanie używania elektroniki w łóżku. Odpowiedź na biznesowego maila przed północą zazwyczaj niczego nie poprawi w Twojej pracy, a zaszkodzi Twojemu wypoczynkowi. Należy również dbać o aktywność fizyczną. Nie musisz od razu angażować się w forsowne biegi górskie i karkołomną wspinaczkę. Wybierz taki sport, który sprawia Ci przyjemność i uprawiaj go co najmniej 20 minut trzy razy w tygodniu. Zwykły spacer potrafi zdziałać cuda, Szczególnie, że przebywanie w otoczeniu przyrody wpływa na spadek kortyzolu czyli tzw. hormonu stresu. Pomocne jest też hobby – cokolwiek, co oderwie Twoje myśli od pracy i zaangażuje umysł w działanie, będzie skuteczne. Być może dawno temu porzuciłeś swoją pasję – nigdy nie jest za późno, by do niej wrócić.

Paradoksalnie, wypalenie zawodowe z problemu może przerodzić się w szansę na pozytywną zmianę Twojego życia i zrozumienie własnych potrzeb. Ludzie, którzy sobie z nim poradzili, są zazwyczaj uważniejsi i skuteczniej walczą ze stresem. Odnajdują nowe pasje, stare hobby przekształcają w drogę zawodową i świadomi swoich potrzeb zmieniają swoje życie na lepsze.

Mogą Cię również zainteresować