20 milionów dolarów. Herbalife znów płaci karę

przez Marek Wyrzychowski

Wszystkie znaki na niebie mówią, że po kilkuletnich zmaganiach z akcją Billa Ackmana i Pershing Square Capital Management to nie koniec problemów koncernu Herbalife. Wtedy spór kosztował firmę bagatela 200 milionów dolarów. Po interwencji SEC teraz spółka znów musiała zapłacić 20 milionów dolarów kary za wprowadzanie w błąd.

źródło: Pixabayźródło: Pixabay

Najpierw przypomnijmy o co chodziło w sprawie Billa Ackmana. Ten znany i wpływowy dyrektor zarządzający Pershing Square Capital Management oskarżał Herbalife przed amerykańskimi urzędami o działanie na zasadzie piramidy finansowej. Konflikt trwał kilka lat. W końcu koncern Herbalife zastosował ruch wyprzedzający w postaci uniku (bardzo drogi ruch) – zawarł ugodę z amerykańskimi organami nadzoru i zapłacił 200 milionów dolarów, a także zobowiązał się zmienić nieco sposób funkcjonowania, żeby uniknąć oskarżeń. Pisaliśmy o tym w tym miejscu: „Herbalife płaci FTC 200 mln $ i zmienia model działania”.

Teraz amerykański SEC czyli U.S. Securities Exchange Commission (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd) ogłosił, że koncern ​​Herbalife Nutrition Ltd – działająca w ponad 90 krajach spółka sektora sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego – zgodziła się zapłacić 20 milionów dolarów kary w celu uregulowania opłat za fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia na temat chińskiego modelu biznesowego, stosowane w swoich licznych dokumentach regulacyjnych zasady działania.

Zdaniem SEC w kwartalnych i rocznych sprawozdaniach za lata 2012-2018 firma Herbalife wprowadziła w błąd inwestorów na temat swojej działalności w Chinach. Według komunikatu prasowego SEC oświadczenia Herbalife były nieprawdziwe, ponieważ spółka zastosowała w Chinach bardzo podobny model wynagrodzeń do tego, jak w każdym innym kraju. A jak wiemy, chińskie prawo nakazuje podmiotom MLM zastosowanie na swoim terenie bardzo rygorystycznych, odmiennych zasad funkcjonowania. W postanowieniu SEC stwierdził, że publiczne oświadczenia Herbalife dotyczące rekompensaty dla usługodawców były fałszywe, wprowadzały w błąd i pozbawiły inwestorów rzetelnej informacji potrzebnych do pełnej oceny ryzyka inwestowania w akcje Herbalife.

– Herbalife pozbawił inwestorów cennych informacji niezbędnych do oceny ryzyka i podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych – powiedział Marc P. Berger, dyrektor biura regionalnego SEC w Nowym Jorku. – Ujawniając informacje inwestorom, emitenci muszą upewnić się, że informacje te są dokładne – dodał.

Nie przyznając się ani nie negując ustaleń SEC koncern Herbalife wyraził zgodę na to, by nakaz SEC stwierdził, iż spółka narusza określone przepisy federalne dotyczące papierów wartościowych, zwalczania oszustw i sprawozdawczości. Nakaz SEC wymaga od Herbalife zaprzestania dalszych naruszeń obciążonych przepisów i zapłaty kary w wysokości 20 milionów dolarów. Ilu głodnym dzieciom można by pomóc za tyle kasy? A ponoć ludzie powinni uczyć się na błędach…

Mogą Cię również zainteresować