Jak wykorzystać SUPERMOCE w biznesie MLM czyli mapa aspiracji pokolenia ZET

by Maciej Maciejewski
231 views

Pokolenie Z wchodzi na rynek pracy z nowymi potrzebami, oczekiwaniami i sposobem działania. By lepiej zrozumieć, co motywuje młodych dorosłych Polaków, przeprowadzono konkretne badanie. Informacje i wnioski, jakie można z niego wyciągnąć, mogą mieć bezpośredni wpływ na przyszłość Waszych struktur w network marketingu.

źródło: Pixabay

„Mapa aspiracji młodych. Co motywuje pokolenie Z” to raport, który opracowały Fundacja THINK! oraz RMP Polska Instytut Durkalskiego, we współpracy merytorycznej z Fundacją Citi Handlowy im. L. Kronenberga i przy wsparciu finansowym Citi Foundation.

Co i jak zbadano? Celem badania było uchwycenie kluczowych różnic między pokoleniem Z (osoby urodzone po 1995 roku) a wcześniejszymi generacjami. Przeprowadzone na grupie 1625 młodych dorosłych z Polski badanie, wykorzystało narzędzie psychometryczne Reiss Motivation Profile (RMP), analizujące 16 uniwersalnych motywatorów wewnętrznych. Prezentowany raport pozwala nie tylko lepiej zrozumieć „Zetki”, ale także wypracować skuteczne sposoby współpracy i komunikacji międzypokoleniowej.

Potrzeby i aspiracje Zetek. Raport ujawnia, że pokolenie Z różni się od poprzedników pod względem 9 z 16 potrzeb psychologicznych. Wyniki wskazują na podwyższoną potrzebę jedzenia i uznania, co oznacza, że młodzi dorośli są „głodni doświadczeń”, chcą czuć się akceptowani, a opinie innych silnie wpływają na ich pewność siebie. Z drugiej strony wykazują obniżoną potrzebę rodziny i idealizmu, co sugeruje ich większy pragmatyzm i koncentrację na samorozwoju.

Supermoce młodych? „Mapa aspiracji młodych” podważa też powielane stereotypy na temat „Zetek”, podkreślając ich mocne strony. Otwartość na zmiany, elastyczność oraz kreatywność to prawdziwe „supermoce”, które mogą napędzać innowacyjność w miejscu pracy.

Jak zauważa Anna Bichta, prezeska Fundacji THINK!: „Zrozumienie potrzeb młodych ludzi to klucz do ich zaangażowania i sukcesu w zróżnicowanych zespołach. Ich supermoce mogą być ogromnym atutem dla pracodawców, którzy potrafią je dostrzec i wykorzystać, ale mogą też stać się ich siłą napędową przy wchodzeniu na rynek z własnymi pomysłami biznesowymi”.

Kluczem do uwolnienia potencjału jest tworzenie środowiska wspierającego eksperymentowanie i akceptację błędów, co zmniejszy lęk przed krytyką i niepowodzeniami. Iwona Dudzińska, stojąca na czele polskiego oddziału Citi Solutions Center, podkreśla: „Dla mnie oznacza to potrzebę tworzenia dynamicznego miejsca pracy, które pozwala na ciągłe poznawanie nowych zagadnień. Oznacza to także, że planując z Zetką karierę, nie będę na jej/jego rozwój patrzeć linearnie. Pokażę raczej możliwości, które czekają w różnych częściach naszej firmy”.

Kto skorzysta z tego raportu? Raport jest skierowany do osób zarządzających organizacjami i zespołami, nauczycieli i nauczycielek, do budowniczych grup sprzedażowych w biznesie oraz wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć Zetki.

Jak mówi Ewa Materna, prezeska RMP Polska Instytut Durkalskiego: „Potrzebne jest nowe podejście w zarządzaniu i komunikacji z młodymi, które uwzględni ich odmienne potrzeby i motywacje. Świadomość różnic między pokoleniem Z a wcześniejszymi generacjami jest kluczowa dla efektywnej współpracy międzypokoleniowej”. 

Współczesne organizacje, które potrafią zmienić i dostosować swoje podejście mają znacznie większe szanse na zbudowanie zgranych i innowacyjnych zespołów. Raport to nie tylko analiza motywacji młodych, ale także zaproszenie do budowania i wzmacniania relacji z pokoleniem Z, które zaowocują innowacjami i wspólnymi sukcesami w wielu dziedzinach.

Pełny raport do pobrania znajduje się w tym miejscu. Badanie zostało zrealizowane przez RMP Polska Instytut Durkalskiego Sp. z o.o. oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think! w partnerstwie merytorycznym z Fundacją Citi Handlowy im. L. Kronenberga dzięki środkom finansowym Citi Foundation.

Mogą Cię również zainteresować