Android pokonał Symbiana

przez Maciej Badowski
483 odsłony

Jak wynika z wyliczeń przeprowadzonych przez firmę Canalys, w czwartym kwartale 2010 r. najpopularniejszym systemem na rynku smartfonów był Android. Nokia musiała w końcu uznać wyższość Google’a.

Według wyliczeń analityków Canalys pod koniec zeszłego roku na rynku sprzedało się w sumie 33,3 mln smartfonów z Androidem na pokładzie. Tym samym system operacyjny Google’a zdetronizował wieloletniego lidera Symbiana. Smartfonów z systemem Nokii sprzedało się 31 mln.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2010 r. sprzedaż Androida wzrosła w porównaniu z 2009 r. o tysiąc procent. Według Canalys Android ma już ponad 25% udziałów w rynku smartfonów. Analitycy prognozują, że system Google’a będzie rósł w tym roku ponad dwukrotnie szybciej niż jego główni rywale i to pomimo szerszej dystrybucji iPhone’ów w USA. Analitycy Canalys nie podzielają też obaw związanych ze zbytnią fragmentacją systemu. Od startu we wrześniu 2008 r. na rynku jest to już ósma wersja Androida. Co więcej, w sklepach pojawiło się wiele modeli z różnymi specyfikacjami technicznymi od różnych producentów, takich jak: HTC, Samsung, Motorola czy Acer. Doprowadziło to do postrzegania Androida jako bardzo podzielonej platformy.

Mogą Cię również zainteresować