Aparat 3D od Fujifilm

Firma Fujifilm zaprezentowała pierwszy na świecie kompakt cyfrowy, który umożliwia wykonywanie fotografii i filmów w technice trójwymiarowej. Zastosowano w nim technikę stereoskopową rejestracji uchwyconych obrazów.


Technika ta jest nam powszechnie znana z aparatów analogowych, gdzie niezbędne były specjalne okulary. Specyficzna budowa tego aparatu opiera się na dwóch obiektywach, dwóch 10 megapikselowych matrycach i procesorze Real Photo 3D. Do zalet obiektywu należy zaliczyć możliwość rejestrowania prawego i lewego obrazu, gdzie odległość między nimi odpowiada rozstawieniu gałek ocznych u człowieka. W aparacie zastosowano nowatorską funkcję możliwości fotografowania przy pomocy interwału czasowego Interval 3D Shooting.

Dzięki zastosowaniu dwóch matryc i obiektywów możemy prezentować taki styl twórczy, jaki musielibyśmy uchwycić dwoma aparatami. Urządzenie to rozwiązuje odwieczny problem, kiedy nie wiemy czy ujęcie mamy wykonać wąskie a może szerokie, wszystko to dzięki zastosowaniu trybu 2D, gdzie po naciśnięciu wykonujemy dwa zdjęcia. Ponadto mamy możliwość jednoczesnego fotografowania w kolorze, jak i zdjęć czarno-białych i decydowania, który szczegół lepiej wygląda w poszczególnych odcieniach.

Bardzo przydatny w trudnych warunkach oświetleniowych jest tryb 2-Sensitivity Simultaneous Shooting który posiada dwie różne czułości. Charakteryzuje się to tym, że jedna z matryc posiada wyższą czułość na wypadek, gdyby podczas pracy na niższej czułości w drugiej matrycy okazało się poruszenie. Jednak urządzenie ma swoje wady. Główną jest to, że nie możemy przeglądać naszych zdjęć na ekranie monitora lub telewizora – potrzebny jest nam ekran W1 lub dedykowana ramka. Ponadto producent nie pomyślał o pokrowcu i dodatkowym akumulatorze. Do tego dochodzi dość skomplikowana obsługa sprzętu. Ale dla maniaków fotografii…

Mogą Cię również zainteresować