BIZNES & FINANSE. Doświadczony mentor pomoże przedsiębiorcom przejść przez kryzysy

przez Maciej Maciejewski

Czas pandemii, wojna i inflacja zmieniły warunki prowadzenia biznesu. „Jako przedsiębiorcy wiemy, że rynek wciąż się zmienia. Zaczynając działalność musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że nie wszystko jesteśmy w stanie zaplanować, ale tak rewolucyjnych zmian, jak w ostatnim roku, nikt nie mógł przewidzieć”.

źródło: Pixabay

„Dlatego w bezpiecznym rozwijaniu biznesu pomocne mogą być rady doświadczonych przedsiębiorców” – przekonuje Beata Drzazga, doradca życiowy i biznesowy, mentor, inspirator.

„Musimy wstawać z kolan i jako przedsiębiorcy dawać sobie radę. Przedsiębiorca musi pokazać, że jest twardy, że jest silny. Reagować na kryzys tak, żeby współpracownicy wiedzieli, iż nie stracą pracy i pieniędzy, że mają lidera, który przemyśli wiele aspektów i firma wyjdzie ze spowolnienia obronną ręką” – wskazuje Beata Drzazga.

Według niej przedsiębiorcy dobrze orientują się w sytuacji rynkowej, nie powinni więc zaciągać zbyt dużych zobowiązań, czy inwestować nadmiernie, bez zapewnienia sobie opłacalności. Ważną rolę we wsparciu przedsiębiorców odgrywają spotkania w gronie ekspertów np. w klubach przedsiębiorczości. To miejsca, w których osoby prowadzące firmy wymieniają się doświadczeniem. Bardziej zorientowani biznesmeni mogą udzielać porad mniej doświadczonym.

Zdaniem Beaty Drzazgi dla odczuwających niepokój przedsiębiorców ważne jest zrozumienie, że obecnie nie dzieje się nic niezwykłego, że gospodarka ma cykle powtarzające się i że można przez nie przejść bez bankructwa, poradzić sobie nawet w niesprzyjającym otoczeniu gospodarczym.

Przedsiębiorca musi mieć wizję i nie rezygnować z prowadzenia firmy, jeśli pojawia się ryzyko. Musi je rozważyć, a nie bać się prowadzenia biznesu – podsumowuje Beata Drzazga.

Mogą Cię również zainteresować