Branża DS/MLM w Niemczech z rekordowym wzrostem

przez Maciej Maciejewski
840 odsłony

Sektor sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego (MLM) ponownie pobił rekord w kwestii wyników finansowych na terenie Niemiec. W 2021 roku branża zanotowała u naszych sąsiadów obroty na poziomie 19,07 mld euro. Biznes DS/MLM od dziesięciu lat nieprzerwanie zwiększa tam swoją sprzedaż.

źródło: Pixabay

Potwierdzają to liczby z aktualnego badania rynku dotyczącego sytuacji branży direct selling & network marketing w Niemczech autorstwa prof. dr Krausa z Uniwersytetu w Mannheim, który już od dziesięciu lat jest publikowany we współpracy z Bundesverband Direktvertrieb Deutschland eV (BDD). Firmy członkowskie należące do tego stowarzyszenia odnotowały w ubiegłym roku nawet 12% wzrost sprzedaży.

– W tych burzliwych czasach okraszonych wielkimi wyzwaniami, takimi jak pandemia i wąskie gardło dostaw, wzrosty z ubiegłego roku są niesamowitym osiągnięciem, z którego my – jako branża, możemy być bardzo dumni – mówi Jochen Acker, dyrektor generalny w BDD. – Za ten wzrost sprzedaży wyraźnie odpowiedzialni są wszyscy partnerzy handlowi firm zajmujących się sprzedażą bezpośrednią i systemem MLM w Niemczech. Bez ich niestrudzonego zaangażowania, motywacji i radości z osobistych sukcesów… taka sprzedaż nie mogłaby zostać osiągnięta – dodał Acker.

Badanie rynku niemieckiego w DS/MLM jest publikowane w tym roku po raz dziesiąty i uwzględnia porównania oraz zmiany, które zaszły w sektorze od 2012 roku. – Dziesięcioletnie porównanie wyraźnie pokazuje, jak ważne stały się media społecznościowe w pozyskiwaniu nowych dystrybutorów i klientów w sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowym. Tematy cyfryzacji i marketingu internetowego również zyskały na znaczeniu, jeśli chodzi o inwestycje – komentuje prof. dr hab. Kraus.

Bardzo ważnym aspektem w branży staje się również szeroko rozumiany temat zrównoważonego rozwoju, który z roku na rok również odgrywa coraz większą rolę. Podczas gdy 91% ankietowanych stwierdziło, że miało do czynienia z tym zagadnieniem w zeszłym roku, obecna liczba takich respondentów wynosi już 98%.

Mogą Cię również zainteresować