CO ZAWIERA W SOBIE KOSMETYK?

przez Maciej Maciejewski
616 odsłony

Masz problem z rozszyfrowaniem etykiety ulubionego żelu pod prysznic lub pasty do zębów? Skorzystaj ze specjalnej aplikacji, która wyjaśnia funkcje składników produktów kosmetycznych. Sprawdzaj co aplikujesz w swój organizm.

Kosmopedia.org – to proste i bezpłatne narzędzie, które po ściągnięciu na telefon ułatwia podejmowanie świadomych decyzji zakupowych. Nad bezpieczeństwem i jakością produktów nieżywnościowych czuwa UOKiK oraz podległa mu Inspekcja Handlowa. Urząd przygląda się, czy na rynku znajdują się produkty dobrze oznakowane, czy ich etykiety nie wprowadzają w błąd, czy nie powodują szkody dla naszego zdrowia, a do obrotu wprowadzane są legalnie.

Szczególnie ważne jest, aby produkty, których używamy, i które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, włosami, paznokciami – były dla nas bezpieczne. Niedługo UOKiK opublikuje raport dotyczący kontroli kosmetyków, jednak już teraz zachęca do weryfikowania etykiet na produktach pielęgnacyjnych i świadomego ich wyboru.

Analizuj składy kosmetyków. Po co w moim kremie są przeciwutleniacze? Czy olej canola może mnie uczulić? Sprawdzaj, jakie składniki mają Twoje ulubione kosmetyki oraz zweryfikuj ich funkcje. Użyj do tego internetowej wyszukiwarki lub skorzystaj z aplikacji Kosmopedia.org, którą prezes UOKiK objął patronatem. Bezpłatnie pobierzesz ją poprzez App Store, Google Play i AppGallery. Skanując skład produktu, dowiesz się, jakie ma składniki aktywne czy bazowe, które z nich chronią go przed zepsuciem, a które nadają zapach. Zobaczysz, jakie jest ich pochodzenie – naturalne czy syntetyczne. Ponadto łatwo możesz wykluczyć w swojej pielęgnacji składniki, które Cię uczulają oraz zapisać swoje ulubione składy.

PAMIĘTAJ! Wykaz składników kosmetycznych na etykiecie (tzw. INCI) czasem się zmienia. Producenci dostosowują składowe swoich preparatów do zmian w regulacjach prawnych, do postępu naukowo-technologicznego lub zwyczajnie poprawiają ich właściwości. Warto zatem co jakiś czas przeanalizować ponownie skład swojego ulubionego kremu i sprawdzić czy spełnia on nasze oczekiwania.

Mogą Cię również zainteresować