Coraz więcej osób interesuje się pracą w terenie

przez Maciej Maciejewski
622 odsłony

Epidemia wywróciła znany nam świat do góry nogami. Wymagany dystans społeczny oraz izolacja sprawiły, że praca czy edukacja zostały przeniesione do przestrzeni wirtualnej. Zakazano nam spotkań towarzyskich, wyjść do kina, teatru czy chociażby do restauracji. Nie mogliśmy nawet iść na zakupy w stacjonarnych sklepach czy do lekarza.

źródło: Pixabay

Okres izolacji sprawił, że wiele osób poszukuje teraz pracy w terenie. Na topie jest działalność z ludźmi, podczas której można poznać wiele nowych osób i bywać w różnych miejscach. Dlaczego Polacy coraz chętniej pracują w terenie?

Gdy wspomniane ograniczenia sukcesywnie przestawały obowiązywać ludzie w dużej mierze zmienili dotychczasowy styl życia. Coraz chętniej czas wolimy spędzać na „świeżym powietrzu” wśród najbliższych nam osób, doceniliśmy spotkania towarzyskie czy możliwość wyjścia do kina, restauracji tudzież na koncert.

Badania wskazują, że Polacy chcą żyć aktywnej i ciekawiej. Aż dla 34% kluczową rolę odgrywa podejmowanie aktywności, które dostarczają pozytywnych emocji i dodają energii do działania. Konsumenci chętniej wybierają spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a jedna trzecia z nich uważa, że to świetny sposób na stres i doskonała forma relaksu. 18% jest zdania, że ruch pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi („Potrzeby i oczekiwania Polaków w obszarze aktywności fizycznej i rozrywki”).

Praca zawodowa w terenie

Pracą w terenie najprościej można nazwać wszelkie czynności zawodowe wykonywane poza siedzibą przedsiębiorstwa. W wielu profesjach mogą pojawić się elementy pracy terenowej w innych zawodach dla człowieka „mobilnego” w ogóle nie przewiduje się miejsca w biurze, ponieważ z założenia taka osoba pracuje w terenie – np. sprzedaż bezpośrednia czy marketing sieciowy (MLM).

– Aby sprawdzić się jako handlowiec trzeba być osobą samodzielną i odpowiedzialną, ponieważ te cechy generują zysk firmy, a tym samym zysk dystrybucji. Przedstawiciel handlowy czy konsultant musi być także świetnie zorganizowany i odporny na stres ponieważ pracuje w terenie, a tym samym firma nie sprawuje nad nim kontroli, tak jak to ma miejsce w przypadku pracownika będącego na miejscu – mówi Szymon Masło, prezes zarządu w Neptun Energy.

Zalety pracy w terenie

Osoba pracująca w terenie nie może narzekać na monotonię, ponieważ ciągle realizuje ciekawe zadania, poznaje nowych ludzi, nawiązuje cenne znajomości, odwiedza malownicze miejsca. Podczas pracy terenowej kontrola nad tym, w jaki sposób człowiek wykonuje zadania jest mniejsza, a doskonale wiemy, że po okresie pandemicznym nie lubimy kontroli.

Ponadto w swobodny sposób podczas dojazd z punktu „A” do punktu „B” możemy zadzwonić do bliskich nam osób, umówić wizytę u lekarza bądź nawet odbyć konsultację telemedyczną. Żaden pracodawca nie narzuca nam również, o której godzinie mamy zrobić przerwę czy też zjeść śniadanie. Co ważne, dla niektórych osób praca we współdzielonej przestrzeni bywa dekoncentrująca z uwagi na poboczne dźwięki, rozmowy innych osób itp. Pracując w terenie często można stworzyć warunki umożliwiające większe skupienie się na obowiązkach zawodowych.

Mogą Cię również zainteresować