Czy można się nauczyć bycia liderem?

przez Maciej Maciejewski
541 odsłony

Niektórzy rodzą się z naturalnymi predyspozycjami do zarządzania ludźmi. Inni zaś muszą nauczyć się pewnych umiejętności. Być może nawet tak znane i charyzmatyczne osoby, jak Roosevelt, Churchill czy Napoleon, musiały uczyć się tej niełatwej sztuki. W jaki sposób stać się dobrym liderem?

źródło: Pixabay

Eksperci od imprez wskazują wyjazdy integracyjne jako narzędzie do podszkolenia umiejętności pracy z drugą osobą. Jakie formy szkoleń wybiera się dziś w biznesie? I czy wspólne rozwiązywanie zagadek może być tutaj pomocne?

Bycie liderem w dzisiejszych czasach to ogromne wyzwanie. Na rynek weszło bowiem nowe pokolenie. Zetki – bo o nich mowa – mają zupełnie inne podejście do pracy, a także życia prywatnego. Istotne są dla nich work-life-balance i partnerska współpraca z ludźmi. Jak nauczyć się bycia liderem wobec nowych oczekiwań współpracowników tak, żeby sukces mieć na wyciągnięcie ręki? W tym celu coraz więcej firm decyduje się na wyjazdy integracyjne i szkolenia w miłych okolicznościach przyrody. Podczas imprez odbywają się warsztaty wspomagające wspólną integrację.

Jedno jest pewne. Z wiadomych względów wszyscy chcą więcej wyjazdów. Obserwacje pokazują, że menadżerowie coraz chętniej korzystają z wyjazdów integracyjnych. Po okresie stagnacji w eventach, home office, a także pandemii, są bardziej zmotywowani do przebywania w gronie swoich współpracowników. Wyjazdy to także okazja do tego, aby szkolić kadrę menadżerską.

Potrzeby współczesnych firm są zróżnicowane. Wiele z nich wybiera na wyjazdy integracyjne miejsca zlokalizowane z dala od zgiełku. Integracja jest często połączona ze szkoleniami, jak być liderem i zarządzać zespołem. Do tego wybierane są różne narzędzia szyte na miarę potrzeb klientów. Firmy oczekują spersonalizowanych planów wyjazdów integracyjnych, a także konkretnych rozwiązań.

Jakie atrakcje wybierają firmy? W tym celu wiele z nich decyduje się na zawody kulinarne. Podczas wspólnego gotowania można nauczyć się zarządzania zespołem, pracy pod presją czasu, a także dokładności w działaniu. Te wszystkie cechy są pożądane w codziennej pracy. W każdej branży.

Nauka bycia liderem w ramach team buildingu? Aby wyłonić lidera wśród swoich współpracowników, a także podszkolić umiejętności menadżerów, firmy decydują się często na zawody sportowe. Wszelkiego rodzaju formy integracji grupy sprawiają, że ta poznaje swoje mocne i słabe strony. Zawsze niezależność każdej jednostki z osobna ma swoje wielkie plusy, ale jednak to w grupie jest siła. Konkurencje sportowe uczą także zarządzania ludźmi.

– W ramach imprez firmowych proponujemy także zawody sportowe. Te uczą pokory, ale i współpracy między danymi osobami. Liderzy, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności, mogą wykazać się podczas wybierania drużyn, planowania ich zadań. Istotne jest także kreatywne i nieszablonowe myślenie. Posiadamy także autorskie scenariusze. Najważniejsze jest, aby rodzaj rozrywki dobrać do profilu uczestników, ich potrzeb i wymagańwyjaśnia Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy.

Jakie jeszcze konkurencje pomagają w zdobywaniu umiejętności bycia liderem? Warsztaty survivalu. Dzięki nim uczestnicy uczą się przetrwania w tak ekstremalnej sytuacji, jak noc w górach. To także świetna okazja do tego, aby poprowadzić grupę i zdobyć w jej oczach uznanie.

Bycie dobrym liderem wymaga zaangażowania, odpowiedniego planowania, a także zdolności organizacyjnych. Te można w prosty sposób podszkolić podczas wyjazdów integracyjnych. Jakie jeszcze aktywności wybierają firmy? Chętnie korzystają z Runnmagedonu czyli zawodów sportowych w nietypowych warunkach.

A jaki jest klucz do bycia dobrym liderem? Nie ma jednej recepty. Zdaniem ekspertów u podstaw leży szczera chęć poznania potrzeb drugiego człowieka i wyjście im naprzeciw.

Mogą Cię również zainteresować