źródło: www.sxc.hu
Konfiskata komputerów, grzywna, a w najgorszym przypadku pozbawienie wolności do 5 lat, dodatkowe koszty w wysokości dwu, trzykrotnej wartości zainstalowanych programów. Musimy być na to wszystko gotowi, jeżeli korzystamy w firmie z nielegalnego oprogramowania. Jednak bardzo często zdarza się, że dowiadujemy się tego dopiero przy okazji policyjnej kontroli. Trudno mieć pełny nadzór nad tym, co instalują na służbowych komputerach pracownicy. Zdarza się też, że przedsiębiorca sam korzysta z nielegalnych aplikacji zupełnie nieświadomie. Brak tej świadomości nie chroni przed konsekwencjami, dlatego warto przyjrzeć się bliżej oprogramowaniu, którego używamy w firmie.
Zasada jest prosta – każdej kopii płatnej aplikacji zainstalowanej na komputerach w firmie musi towarzyszyć dokument poświadczający posiadanie odpowiedniej licencji.
Zacznij od sprawdzenia, jakie programy są zainstalowane na dyskach firmowych komputerów. Następnie odszukaj wszystkie dokumenty dotyczące oprogramowania.
Zapewne w większości przypadków będą to programy udostępniane za darmo przez producentów, bezpłatne aplikacje open source oraz wersje demonstracyjne oprogramowania komercyjnego. Oczywiście, możesz zupełnie legalnie korzystać z nich w firmie. Pod warunkiem jednak, że producent nie ogranicza bezpłatnego użytkowania do zastosowań niekomercyjnych. Jeśli nie masz czasu czytać licencji, sprawdź informacje na stronie www danej aplikacji.W przypadku programów antywirusowych i zabezpieczających podstawą do legalnego korzystania z aktualnej wersji jest zazwyczaj posiadanie wykupionej subskrypcji.
Sprawdzenie legalności oprogramowania w firmie może być procesem skomplikowanym i zajmującym dużo czasu. Jeśli nie czujesz się na siłach, by przeprowadzić to samodzielnie, skorzystaj z usług profesjonalistów. Istnieje wiele firm specjalizujących się w przeprowadzaniu audytu legalności oprogramowania. Taka usługa, w przypadku niewielkich biur, kosztuje zwykle kilkaset złotych. Ostateczna cena zależy od ilości maszyn, z których korzystasz w firmie oraz od zakresu działań podejmowanych przez audytora. Audytor może też zaproponować najmniej kosztowną drogę zalegalizowania aplikacji, z których Twoja firma korzystała dotąd bez odpowiednich licencji.