Czym jest NFT i jak zbić fortunę na nowych technologiach?

przez Maciej Maciejewski

„W 90 dni zrobiłem 91 milionów dolarów przychodu na starcie NFT VeeFriends. Pierwsze 51 milionów zachowałem, co nastąpiło w ciągu jednego tygodnia. Następne 40 milionów dostałem dzięki 10% prowizji od każdej transakcji. Ostatniej nocy, kiedy spałem, zarobiłem 246 tysięcy dolarów na prowizjach od osób sprzedających sobie nawzajem moje NFT” – opowiada Gary Vaynerchuk, amerykański biznesmen i znana osobowość internetowa.

źródło: Pixabay

Oto pytanie za sto punktów: dlaczego Bill Gates, Mark Zuckerberg i Jeff Bezos zostali miliarderami, plasując się w pierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi według magazynu Forbes? Są dwie odpowiedzi. Pierwsza – ciężka i mądra praca. Druga –wprowadzenie na rynek produktu lub usługi o niesamowicie innowacyjnym stylu.

„Pewnego razu zadzwonił do mnie Gary i przybliżył mi temat NFT. Powiedział, że to osiągnie sukces miary kryptowalut i Facebooka” – mówi Logan Paul, amerykański aktor i Youtuber.

Jak sam Logan wspomniał, Gary zadzwonił do niego z pełnym entuzjazmem i podekscytowaniem. Przeciętny człowiek odebrałby Vaynerchuka jako szaleńca, ale czy właśnie nie tacy ludzie przyczyniają się do zmiany świata na lepsze? To dzięki „szaleńcom” dzisiaj możemy cieszyć się żarówką, telefonem i internetem. Bill Gates również był „szaleńcem”, lecz przyczynił się do zmiany użytkowania komputerów i internetu na całym świecie. To właśnie ta wąska grupa ludzi ułatwia życie miliardowi osób na całej kuli ziemskiej. To właśnie ten typ ludzi zapisze się na kartach historii ludzkości. Chcesz należeć do tej grupy? Czytając ten artykuł dowiesz się w jaki sposób można to zrobić.

Każdy z nas słyszał o kryptowalutach, ale czy słyszeliście o NFT? Czym tak naprawdę jest NFT? NFT (non-fungible token) to zasób cyfrowy w formie niewymienialnego tokenu opartego o technologię blockchain. Przykładem wymienialnego tokenu są kryptowaluty. Kupno NFT jest tym samym, co kupienie oryginalnego obrazu Picassa. Kupując go masz pewność, że jest to ten jedyny, oryginalny obraz, który wyszedł spod ręki konkretnego malarza. Niewymienialne tokeny są identycznie tym samym, tylko w wersji cyfrowej. Tak jak w przypadku Picassa jest malowidło na płótnie, w tym przypadku mamy do czynienia z cyfrowymi plikami ze zdjęciem, grafiką, filmem, memem, gifem lub tekstową, cyfrową deklaracją o prawie do posiadania danego przedmiotu. Dokonując zakupu klient otrzymuje certyfikat wiarygodności danego tokenu, co jednoznacznie świadczy o jego oryginalności.

Dla większego zobrazowania tematu pokażemy Wam przykładowe formy NFT. Bored Ape Yacht Club jest amerykańską kolekcją NFT w 10 tys. sztukach. Obrazki przedstawiają rysunkowy wizerunek znudzonej małpy w przebraniach o barwnych kolorach. Śmieszne i głupie? A co, gdybyś się dowiedział, że najtańszy NFT z tej kolekcji kosztuje aż 770 tys. złotych? Oczywiście nie brakuje sztuk wartych miliony dolarów. Na taki luksus mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi.

Z tego powodu ich twórcy to nie tylko genialni artyści, ale również marketingowcy. Stworzyli obrazki z małpami o wizerunkach artystów, aktorów i sportowców. Takie osoby jak Eminem, Snoop Dogg, Post Malone i Jimmy Fallon. Zafascynowane gwiazdy po dokonaniu zakupu od razu wrzuciły je na swoje media społecznościowe. Przy milionowych zasięgach jest to genialna forma reklamy.

Jak to wygląda w Polsce? Dosyć podobnie, bo znana polska restauratorka i pewien raper również kupili NFT ze swoim wizerunkiem. Kto to? Fancy Bears Metaverse to europejski odpowiednik amerykańskiej kolekcji Bored Ape Yacht Club. Jest jedna różnica – zamiast znudzonych małp mamy do czynienia z niedźwiadkami o lekkim uśmieszku. Twórcami tej kolekcji są Jakub Chmielniak i Bartek Sibiga, czyli inicjatorzy polskiej platformy tokenizacji o nazwie Fanadise. Platforma służy do wystawiania swoich NFT i kupowania twórczości innych internautów. To właśnie na tej platformie Doda stokenizowała swoje ciało w formie wielu tokenów, zarabiając przy tym krocie. Kto znalazł się w klubie? Magda Gessler, Malik Montana, Ola Nowak i Joanna Jędrzejczak – to znane osobowości internetowe i telewizyjne, których wizerunek został odzwierciedlony w najnowszej kolekcji NFT (link do wyświetlenia).

Dlaczego o tym wszystkim piszemy? Bo świat się zmienia i idzie do przodu! W 2011 roku wartość jednego Bitcoina była równoznaczna wartości zestawu w McDonald’s. W październiku 2021 roku Bitcoin osiągnął swój najwyższy szczyt w historii technologii blockchain, niosąc wartość 67 tys. dolarów. W przeliczeniu na polską walutę wówczas był wart 264 tys. złotych. Za takie pieniądze można kupić nowiutkie auto z salonu lub małą kawalerkę.  Zrozum, że to przyszłość, która właśnie powstaje na naszych oczach. Jeśli postanowisz zignorować nowe możliwości, świat Ci ucieknie, a Ty pozostaniesz daleko w tyle.

Jak zarabiać na NFT? Jest to takie samo pytanie jak zarabiać na wyszywanych sweterkach. Możesz je albo tworzyć, albo nimi handlować. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że praca twórcza jest poświęcona tylko dla malarzy i grafików. Jest to jednocześnie prawda i fałsz. Nawet dziecko jest w stanie narysować prosty obrazek, a co dopiero osoba nastoletnia lub pełnoletnia dobrze posługująca się programem graficznym. Nawet jeśli nie umiesz robić grafik, to co stoi na przeszkodzie, aby opanować tę umiejętność na poziomie biegłym? Pamiętaj, że NFT o wartości kilkuset tysięcy, a nawet kilku milionów, nie zawsze zostały wykonane ręką artysty.

Największym plusem stworzenia NFT jest dochód pasywny. Jeśli chwytliwość Twojego tokena będzie wielka i zostanie puszczona w obieg, otrzymujesz prowizję za każdą dokonaną transakcję. Brzmi obiecująco? Drugim sposobem jest handel, czyli kupowanie taniej i sprzedawanie po wyższej cenie. Z tego powodu powstały platformy do tokenizacji NFT. W Polsce Fanadise, a w USA (w rezultacie na cały świat), OpenSea. Po powiązaniach NFT, technologii blockchain i kryptowalut żadnym zdziwieniem nie będzie fakt, że za tokeny płaci się walutą cyfrową (najczęściej jest to ETH – Ethereum).

Pamiętaj, że w czasie wielkich wykopalisk złota, największe żniwo zbierali handlarze kilofów. Obecnie wchodzimy w erę pełną nowych technologii, wirtualnej rzeczywistości i świata Metawersum. Na razie jesteśmy w fazie strartowej, a więc nie zmarnuj tego!

OSTRZEGAMY! Co chwilę słyszymy o nowych pomysłach na szybki zarobek. Zapewne nie jedna osoba z Twojego środowiska mówiła Ci o przyszłościowym biznesie, który zarobi grube miliony. Podekscytowany, zainwestowałeś wszystkie swoje oszczędności, a kilka miesięcy później do internetu trafiła informacja o upadku „Twojego” biznesu. Tak, właśnie straciłeś pieniądze w piramidzie finansowej.

Nie mówimy nikomu i nie straszymy, że mają nie zainteresować się NFT, Bitcoinem czy Metaverse. To wszystko jest przyszłością, która znajduje się na fazie startowej. Jest to idealna okazja, aby się wzbogacić (uwzględniając możliwość ryzyka). Jest tylko jedno „ale”. Wiedza. Wyobraź sobie, że postanawiasz skoczyć ze spadochronem bez jakiejkolwiek wiedzy i bez instruktora. Tylko osoba skrajnie szalona postąpiłaby w taki sposób.

Dlaczego więc ludzie zaczynają robić rzeczy, o których nie mają zielonego pojęcia? Inwestują kilka tysięcy dolarów w kryptowaluty lub akcje, a następnie tracą pieniądze?

Bo ludzie są niecierpliwi. Chcą efektów tu i teraz przy najmniejszym wysiłku z ich strony. Wykaż się pokorą. Zdobądź wiedzę i zacznij działać! Jak rozpocząć swoją edukację z NFT? Odpowiedź jest bardzo prosta: internet, internet, internet. W tym przypadku najlepszymi źródłami wiedzy o NFT będą amerykańskie kanały na Youtube, takie jak:

GaryVee – kanał poświęcony zagadnieniom, których naucza Garry Vaynerchuk. Wzniósł wartość firmy swojego ojca o kilkadziesiąt milionów dolarów w górę. Obecnie prowadzi swoją agencję marketingową VaynerMedia, skupiając się na marce osobistej i mediach społecznościowych. Niesamowita dawka wiedzy, również tej z NFT. Z dużą łatwością można znaleźć filmiki z wykładów o NFT.

Brett Malinowski – dobitnie wyczerpuje temat związany nie tylko z NFT, ale również z technologią blockchain. Oglądając filmiki specjalistyczne masz pewność, że jesteś pod okiem prawdziwego eksperta w dziedzinie NFT. Omawia szerokie zagadnienia, a czasami skupia się na małych, ale zarazem istotnych zagadnieniach.

Warto również odwiedzić konta na Twitterze:

DeeZe – https://twitter.com/DeezeFi?s=20

6529 – https://twitter.com/punk6529?s=20

Gmoney.eth – https://twitter.com/gmoneyNFT?s=20

VeeFriends – https://twitter.com/veefriends?s=20

Art Blocks – https://twitter.com/artblocks_io?s=20

„Dziewięć miesięcy temu nie wiedziałem czym jest NFT. Ale co zrobiłem, gdy zrozumiałem, że coś jest na rzeczy? W szczytowym momencie mojego natłoku pracy, kiedy miałem tryliony spraw na głowie, kiedy próbuję kierować 9 miliardami innych biznesów, spędziłem 50 godzin ucząc się czym są tokeny NFT” – mówi Gary Vaynerchuk.

Autor tekstu jest uczniem liceum ogólnokształcącego w Sosnowcu. Radny Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca, wolontariusz fundacji Help Furaha, członek zarządu i współorganizator wydarzeń w organizacji charytatywnej Ad Vocem. Od kilku lat stawia na szerokorozumiany samorozwój. Jego sposobem na życie jest niesienie pomocy innym ludziom.

Mogą Cię również zainteresować