Do zgarnięcia 250 000 $ czyli FBI podnosi nagrodę za Ruję Ignatovą – oszustkę z piramidy finansowej OneCoin

przez Maciej Maciejewski
961 odsłony

Pamiętacie piramidę finansową OneCoin? Kilka lat temu Network Magazyn ostrzegł ludzi przed tym przedsięwzięciem jako pierwszy. Na bank przyznacie mi rację, że historia tego perfidnego przekrętu, a zwłaszcza jej właścicielki, mogłaby posłużyć za kanwę do scenariusza mocnego filmu kryminalnego. Tudzież czarnego horroru. O kim mówię? Ruja Ignatowa. Kobieta o stu twarzach.

Ruja Ignatova

W lipcu 2022 roku FBI wyznaczyło za jej głowę nagrodę w wysokości 100 000 dolarów. Wystarczą informacje prowadzące do schwytania oszustki z OneCoin. Ruja Ignatova została również dodana do pierwszej dziesiątki listy najbardziej poszukiwanych osób w USA. Teraz władze Stanów Zjednoczonych zwiększyły wysokość nagrody za Ruję Ignatową do 250 000 dolarów.

W kuluarach mówi się, że kryminalistka z Rumunii używa różnych pseudonimów. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że nie żyje. Ruja Ignatova urodziła się w Bułgarii 30 maja 1980 roku. Według FBI ma ciemnobrązowe lub czarne włosy, brązowe oczy i mówi po angielsku, niemiecku i bułgarsku.

Zdaniem śledczych wiadomo, że 25 października 2017 roku Ignatova udała się z Sofii w Bułgarii do Aten w Grecji i mogła podróżować dalej. Tu jednak trop się gubi. Według niektórych doniesień Ignatova została zamordowana na jachcie w 2018 roku, ale nie zostało to potwierdzone.

Zdaniem niektórych dziennikarzy, śledztwo najwyraźniej komplikują bułgarskie władze, w szczególności prokurator generalny Ivan Geshev, który ma utrudniać prowadzenie postępowania w sprawie OneCoin i tym samym chronić skomplikowaną siatkę przestępczą oraz polityków zaangażowanych w to wredne oszustwo.

A na koniec informacja najważniejsza. Pamiętajcie, że kryptowalut w systemie podobnym do network marketingu robić nie wolno. Na własną rękę, bez werbowania znajomych, niech sobie każdy kupuje co chce – bitcoiny, piscoiny, a nawet shitcoiny. Mamy demokrację, więc wyrzucać ciężko zarobioną krwawicę w błoto możemy tak często, jak nam się to podoba. Oby nie robić krzywdy innym.

Pamiętajcie, że w systemie MLM wypłacane w struktury prowizje muszą pochodzić wyłącznie ze sprzedaży realnych produktów, co w przypadku jakichkolwiek kryptowalut nie ma miejsca. A za inicjowanie piramid finansowych oraz werbowanie do nich ludzi w Polsce grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Mogą Cię również zainteresować