„Dobra Zmiana” czyli projekt zdołowany przedsiębiorca +

przez Adrianna Dzienis

Ponad 30% polskich przedsiębiorców deklaruje, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy klimat ekonomiczny w Polsce nie sprzyjał prowadzeniu działalności gospodarczej, a ponad 13% jest zdania, że warunki były zdecydowanie niekorzystne.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Tak ewidentnie wynika z 15 fali cyklicznego badania Bibby MSP Index. Prawie 1/3 prowadzących biznes w Polsce zapytana o prognozy zmiany sytuacji na rynku w ciągu najbliższego półrocza wskazało, że klimat ekonomiczny raczej nie będzie sprzyjał prowadzeniu działalności. W kwietniu 2018 roku prowadzący firmy z mniejszym niż jeszcze pół roku temu optymizmem podeszli do oceny polskiej koniunktury.

Ocena sytuacji na rynku w ostatnim półroczu

Z 15 fali cyklicznego badania Bibby MSP Index, wykonanego na zlecenie firmy faktoringowej Bibby Financial Services wynika, że zaledwie 2% przedsiębiorców oceniając klimat ekonomiczny w ostatnim półroczu twierdzi, że zdecydowanie sprzyjał on prowadzeniu biznesu. Co czwarty respondent jest zdania, że koniunktura była przychylna rozwojowi biznesu. Opiniując zmiany w sytuacji ekonomicznej w minionym półroczu prawie 1/4 ankietowanych przedsiębiorców uważa, że uległa poprawie, zaś prawie co piąty badany deklaruje, że się pogorszyła. Warto zwrócić uwagę, że prawie połowa ankietowanych twierdzi, iż sytuacja na rynku nie uległa poprawie ani pogorszeniu.

Wyniki 15 fali badania wskazują na pogorszenie się nastrojów wśród polskich przedsiębiorców w porównaniu do poprzedniego raportu. Odsetek respondentów wskazujących, że klimat ekonomiczny w Polsce w ostatnim półroczu był sprzyjający, jest niższy od wyniku uzyskanego w poprzedniej fali badania zrealizowanej we wrześniu 2017 roku o 1,3 pkt. proc. Jednocześnie zwiększyła się liczba negatywnie oceniających ogólny klimat biznesowy w minionym półroczu (+ 2,0 pkt. proc .).

– Obserwujemy zmiany nastrojów polskich przedsiębiorców z sektora MŚP. Mimo wzrostu PKB widoczny jest spadek optymizmu wśród prowadzących biznes. Warto zwrócić uwagę, że rozwój polskiej gospodarki w znacznej mierze zawdzięcza swoje wyniki wysokiej konsumpcji, a nie inwestycjom, co w dłuższej perspektywie może wpływać na zmniejszenie poziomu stabilności na rynku – komentuje Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny Bibby Financial Services w Polsce.

Prognozy na przyszłość

Wyniki tego raportu pokazują, że przedsiębiorcy ostrożnie podchodzą do prognozowania koniunktury i otoczenia biznesu. Odsetek badanych uważających, iż klimat ekonomiczny w najbliższym półroczu będzie niesprzyjający wynosi prawie 38% (wzrost o 1,7 pkt. proc. w stosunku do poprzedniej fali badania). Na podobnym poziomie – około 25% – jak pół roku temu utrzymuje się odsetek firm, które optymistycznie patrzą na najbliższą przyszłość. Zdaniem prawie 16% badanych (wzrost o 0,9 pkt. proc. w porównaniu od poprzedniej fali badania) w ciągu najbliższego półrocza kondycja ekonomiczna ich firmy ulegnie pogorszeniu.

– Na niepewność polskich przedsiębiorców odnoście przyszłych warunków na rynku mogą mieć wpływ nowe oraz nadchodzące zmiany ustawowe, zwłaszcza wprowadzenie wyższej stawki płacy minimalnej, zakaz handlu w niedzielę oraz split payment, które nadal budzą dużo wątpliwości wśród prowadzących biznes – dodaje Jerzy Dąbrowski.

A te informacje powalają…

Jeszcze mocniejszymi danymi posługuje się Admiral Tax. Zdaniem jej specjalistów: „Najczęstszym powodem skłaniającym polskich przedsiębiorców do przeniesienia działalności za granicę jest wysoki poziom biurokracji i brak przejrzystego prawodawstwa w Polsce. Taki powód założenia firmy poza Polską zadeklarowało 57,8% przedsiębiorców w badaniu przeprowadzonym przez międzynarodową kancelarię podatkową Admiral Tax.” Oto szczegóły dlaczego Polacy decydują się na emigrację kapitałową: „Dlaczego polscy przedsiębiorcy przenoszą biznes za granicę?”

Mogą Cię również zainteresować