EKO TRENDY W BIZNESIE czyli jak być LESS-WASTE

przez Maciej Maciejewski

Firma Digital Care przygotowała zestawienie eko gadżetów dla miłośników nowoczesnych i przyjaznych przyrodzie rozwiązań. Dlaczego? Ponad 60% badanych przez podmiot osób przyznaje, że ważne jest dla nich, aby produkty lub usługi, które nabywają, były przyjazne środowisku. Eko rozwiązania zyskują zatem na popularności.

źródło: Pixabay

Tworzywa sztuczne nieprzerwanie zalewają świat, a od ok. 70 lat ciągle wzrasta ich produkcja. Według tegorocznych obliczeń w 2020 roku wytworzono ich o ponad 26% więcej niż w roku 2010 – 367 milionów ton. Co gorsza, życie przedmiotów wykonanych z plastiku jest niezwykle długie. Choć plastikowa torba rozkłada się „jedynie” 20 wiosen, to szczoteczce do zębów zajmuje to już pięćset lat. Między innymi z tych względów trzeba zastanowić się nad swoimi wyborami zakupowymi. W jaki sposób stać się bardziej eko w przypadku korzystania z nowoczesnych technologii, które często są opakowane tworzywami sztucznymi? Istnieją usługi i gadżety, dzięki którym zredukujemy nasze obciążenie dla planety.

Oto smartfon w stylu zero waste! Z takim telefonem na stoliku każda rozmowa gwarantuje sukces i same wzrosty. Kupując telefon także można zdecydować się na ekologiczne rozwiązanie. Coraz więcej firm oferuje odnowione telefony w atrakcyjnej cenie – warto jednak zdecydować się na sprawdzone miejsca. Wybór eko urządzenia mobilnego w dobrym serwisie pozwoli nie tylko oszczędzić pieniądze i zmniejszyć ślad węglowy, ale także będzie bezpieczny i gwarantuje smartfon wysokiej jakości.

– W niektórych sklepach można już kupić telefony, którym specjaliści dają drugie życie. To odnowiony sprzęt, poddawany rygorystycznemu procesowi odnowienia. Obejmuje on liczne testy – identyczne, jakie przechodzą nowe urządzenia. To powoduje, że odnowiony smartfon działa tak samo, jak ten opuszczający linię produkcyjną, a jest tańszy o kilkanaście, a czasem nawet 30%. Dodatkowo posiada oryginalne części zamienne, jest dokładnie czyszczony i sprawdzony przed wręczeniem nowemu użytkownikowi. Jeśli natomiast klient chciałby oddać swój stary sprzęt do odnowienia, otrzyma za niego voucher do wykorzystania na zakupy w sklepie – mówi Ernest Skowroński, ekspert Digital Care.

Kupno telefonu poddanego procesowi refurbishmentu idealnie wpisuje się w trend zero waste i jest zdecydowanie korzystniejsze dla środowiska niż zakup nowego. Dlaczego? Przy odnawianiu smartfonów generowanych jest 90% mniej e-odpadów, dwutlenku węgla i wody, nie wspominając o dużo mniejszej ilości wydobytych surowców naturalnych.

Gadżety z bambusa? Bambus stał się niezwykle popularnym surowcem, z którego wykonuje się gadżety – kubki, sztućce czy słomki wielorazowe. Swoje zastosowanie odnalazł także w branży technologicznej. W sklepach można z łatwością nabyć etui do smartfonów, stojaki na telefony z tej rośliny czy akcesoria w zabudowie bambusowej. Dzieje się tak, ponieważ bambus ma liczne atuty – m.in. jest bardzo wytrzymały, do jego uprawy nie wykorzystuje się pestycydów i rośnie bardzo szybko, dzięki czemu pozwala chronić lasy przed masową wycinką.

Decydując się na przedmioty z bambusa dobrze wcześniej zweryfikować ich producenta, ponieważ moda na tę roślinę sprawiła, że nie wszystkie plantacje są prowadzone w zgodzie z ekologią. Należy wybierać produkty, które są wykonane z surowca pozyskanego z poszanowaniem dla środowiska i posiadają odpowiednie certyfikaty – np. FSC® 100%, gwarantujący, że bambus pochodzi ze sprawdzonych zasobów leśnych.

Solarny powerbank? Energia słoneczna to zupełnie darmowe i odnawialne źródło energii. Warto więc z niej korzystać nie tylko w skali makro, ale także na co dzień. Szczególnie że istnieją gadżety, dzięki którym uda się naładować telefon, słuchawki czy smartwatch bez dostępu do gniazdka i z dala od cywilizacji. A jak wiadomo są biznesy (np. sprzedaż, marketing czy reklama), które nie lubią odkładania spraw na jutro. Mowa o powerbankach z baterią słoneczną. Taki sprzęt przyda się zarówno na plaży, podczas górskiej wędrówki, jak i w awaryjnych sytuacjach na co dzień.

– Ceny powerbanków solarnych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Warto jednak zainwestować nieco więcej pieniędzy, co pozwoli na zakup urządzenia o lepszych parametrach. W kontekście powerbanków istotna jest pojemność akumulatora, liczba wejść np. USB oraz funkcje – szybkie ładowanie Quick Charge 3.0 czy standard Qi, pozwalający na bezprzewodowe ładowanie. Jeśli chcemy, by gadżet towarzyszył nam także z dala od domu, dobrym pomysłem jest kupno produktu odpornego na wodę, piach oraz kurz – tłumaczy Ernest Skowroński.

Dzięki technologii łatwiej niż kiedykolwiek można edukować się w zakresie ekologii, żyć w sposób przyjazny dla środowiska i czerpać z tego powodu wiele dobrego. Decydując się na zakup smartfona czy elektronicznych gadżetów warto zastanowić się, czy ta decyzja będzie korzystna nie tylko dla konsumenta, ale także dla planety. W końcu na rynku pojawia się coraz więcej jakościowych alternatyw.

Mogą Cię również zainteresować