
źródło: www.sxc.hu
W badaniu zebrano opinie ponad 10 000 starszych rangą przedsiębiorców z 78 krajów. Zostali oni poproszeni o przedstawienie obecnych przychodów, rentowności, przewidywanych przez nich przyszłych przychodów oraz ich szerzej pojętych oczekiwań wobec krajowego wzrostu gospodarczego. Wskaźniki te posłużyły, jako podstawa do przygotowania raportu dotyczącego optymizmu „Business Optimism Indem”, który odzwierciedla nie tylko rzeczywistą wydajność, ale i krótkoterminowe perspektywy.
Na skalę światową bieżąca edycja wskaźnika optymizmu w biznesie ujawniła – w porównaniu z poprzednim wynikiem – o wiele bardziej pozytywne postrzeganie przyszłości z wyraźnie wyższym odsetkiem optymistycznie nastawionych państw. Analiza danych z Polski wykazała wynik rzędu 101 punktów, co o 3 punkty przekracza średnią światową.
Badania wykazały jednocześnie, że pomimo ogólnie obserwowanego optymistycznego nastawienia, aż 41% firm nadal poszukuje sposobu zmniejszenia kosztów ogólnych za pomocą innych środków niż redukcja personelu. Ujawnia się tym samym światowy trend do ostrożnego optymizmu. Wraz z poszukiwaniem przez firmy oszczędności będziemy mieć szanse na zaobserwowanie coraz większej liczby przedsiębiorstw oferujących swoim pracownikom elastyczne warunki pracy, które pomagają w osiągnięciu lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz w bardziej efektywnej organizacji pracy.