Hitowe targi w Barcelonie

przez Tomasz Głowacki
515 odsłony

Skończyły się targi komórkowe w Barcelonie. Aż 24 operatorów zapowiedziało, że chce stworzyć konkurencyjną wobec Apple i Google platformę z aplikacjami. Ale nie Nokia – ta łączy się z Intelem – poinformowała „Gazeta Wyborcza”.


Przedstawiciele branży komórkowej skupieni w organizacji GSMA chcą dotrzeć do ponad 3 mld użytkowników na całym świecie. Projekt jest bardzo ambitny, ale nie do niezrealizowania. Do GSMA należą tacy operatorzy jak AT&T, China Mobile, NTT DoCoMo, Orange, Telefonica i Vodafone. To ponad trzydzieści firm, a trzeba dodać, że wśród nich są giganci producentów sprzętu – LG Electronics, Samsung i Sony Ericsson.

Hitem barcelońskich targów było ogłoszenie aż trzech nowych system operacyjnych. Nokia połączyła siły z Intelem, tworząc system MeeGo. Własny system operacyjny o nazwie „BADA” zaprezentował Samsung. Koreańska firma wystawiła również swój pierwszy smartfon – Samsung Wave S8500. Jednak wszyscy czekali na najważniejsze wydarzenie targów. Microsoft pokazał Windows Phone 7. Nowością jest połączenie treści internetowych z aplikacjami telefonicznymi. „Każdy telefon z Windows Phone 7 będzie miał przycisk do szybkiego uruchomienia wyszukiwarki Bing w telefonie. Microsoft udostępni też użytkownikom telefonów usługę Xbox Live znaną dotąd graczom konsolowym.” – pisze gazeta. Microsoft chce wprowadzić nowy telefon pod koniec roku.

Najpopularniejsze systemy operacyjne w smartfonach


dane w proc., za 2009 r., źródło: Canalys

Symbian (Nokia) 47,2

RIM (BlackBerry) 20,8

Apple (iPhone) – 15,1

Microsoft (Windows Mobile) 8,8

Android (Google) 4,7

Inne 3,4

Mogą Cię również zainteresować