Home.pl i NetArt mają nową konkurencję

przez Maciej Badowski
1075 odsłony

Do Polski wchodzi firma hostingowa 1&1. Jest to jedna z największych tego typu firm na świecie. 1&1 należy do niemieckiej spółki United Internet. W zeszłym roku jej przychody sięgnęły 1,6 mld euro, a zysk 350 mln euro.


Firmy hostingowe zajmują się udostępnianiem serwerów innym firmom. Dzięki temu mogą one m.in. założyć własną stronę internetową lub firmową pocztę, mimo że nie mają własnego sprzętu ani oprogramowania. W Europie Zachodniej 1&1 działa już od kilku lat. Teraz jej menedżerowie postanowili zwiększyć zasięg funkcjonowania o Europę Centralną. Według nich polski rynek hostingu rozwija się bardzo szybko, przez co staje się bardziej atrakcyjny niż np. skandynawski. Dla firm hostingowych Polska jest łakomym kąskiem. Nadal tylko 57% polskich firm ma własną stronę internetową, a więc potencjalnych klientów jest sporo. W chwili obecnej w Polsce mamy w tym zakresie dwóch liderów – Home.pl i NetArt. Łącznie mają one ponad 50% rynku. Resztę zajmuje ponad sto mniejszych firm. Swoje miejsce na rynku chce też znaleźć 1&1.

Niemiecka spółka będzie szukać klientów głównie wśród małych i średnich firm, ponieważ jest to najbardziej pojemna grupa docelowa. Duże podmioty są już w internecie, a więc mają własne rozwiązania lub wymagają specyficznej obsługi. Z przeprowadzonych badań przez niemiecką firmę wynika, że polski rynek jest jednym z najbardziej interesujących w Europie. W tym momencie Polska ma większy potencjał niż np. Norwegia czy Szwecja.

Mogą Cię również zainteresować