Inflacyjny sufit przebity. I co dalej?

przez Maciej Maciejewski
1125 odsłony

Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów odczyt inflacji CPI w październiku br. nie tylko przekroczył rekordową barierę 6%, ale znacząco zmniejszył dystans do 7%. Osiągnął 6,8% – wynika z najnowszych danych GUS. To wzrost względem wrześniowych wyników o 1%. Czy inflacja w końcu wyhamuje? Jak będą wyglądać następne miesiące? Co dalej?

Prawie 7% to bardzo dużo. Główny Urząd Statystyczny podał rekordowe dane dotyczące wzrostów cen w październiku br. – wynik wynoszący aż 6,8% to absolutny rekord kraju i przedłużenie trendu wzrostowego. Opublikowane wstępne wyniki oznaczają, że inflacja jest najwyższa od 2001 roku.

– Śrubowane są kolejne rekordy wysokości inflacji i wszystko wskazuje na to, że ten wskaźnik wzrostu cen będzie w kolejnych miesiącach się powiększał. Można było przewidzieć, że interwencja Rady Polityki Pieniężnej, która polegała na podniesieniu stopy referencyjnej nie zmieni trendu. Jednakże z oceną tego działania warto chwilę się wstrzymać, ponieważ rynki reagują z pewnym opóźnieniem – tłumaczy Aleksander Pawlak, prezes zarządu w Tavex.

Ceny żywności zdrożały prawie o 5%, energii o ponad 10%, jednak niezmiennym rekordzistą została cena paliwa, która zwiększyła się o aż 34% w odniesieniu do października 2020 roku.

Co więcej istnieje prawdopodobieństwo, że w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu cen utrzyma się na wysokim poziomie napędzana czynnikami gospodarczymi, takimi jak ciągły wzrost płac oraz presji płacowej, a także kryzys energetyczny oraz zerwane łańcuchy dostaw (brak produktów na rynku przy obecności dużej ilości gotówki). Napędza to obecne zjawisko i najprawdopodobniej będzie miało jeszcze większe przełożenie na rynek, szczególnie w obszarze usług.

Wysoka inflacja, a oszczędności… Polacy mając przed sobą perspektywę dalszych wzrostów lub utrzymania się wysokiego poziomu cen, zaczęli reagować i szukać możliwości na ochronę kapitału. Według Polaków aktywami wartymi uwagi w obecnym czasie są nieruchomości i złoto – wynika z badania firmy Tavex przeprowadzonego w III kwartale br. Odpowiednio 56,5% i 33,4% ankietowanych wybrało taką odpowiedź. (Foto: Pixabay)

Mogą Cię również zainteresować