Inteligentny kluczyk samochodowy

przez Marek Wyrzychowski

Inżynierowie z firmy Delphi opracowali innowacyjny, inteligentny kluczyk samochodowy. Zapewnia on niesamowicie wygodną i bezpieczną wymianę danych między komputerem pokładowym samochodu, a kierowcą.

Koncern Delphi Automotive dostarcza najnowocześniejsze technologie do wielu nowych samochodów zaprezentowanych po raz pierwszy na tegorocznym salonie samochodowym w Genewie. Poczynając od czystych technologii silników Diesla, a kończąc na aktywnych systemach bezpieczeństwa. Delphi pracuje nad zapewnieniem kierowcom bezpieczeństwa i zachowaniem łączności, przy jednoczesnym dążeniu do zminimalizowania wpływu samochodu na środowisko naturalne.

Ich najnowsze urządzenie, czyli inteligentny kluczyk samochodowy, działa na zabezpieczonej sieci bezprzewodowej NFC, dzięki czemu nikt nieuprawniony nie podejrzy naszych danych. Urządzenie potrafi odczytać i wyświetlić na ekranie np. laptopa czy telefonu takie informacje o stanie samochodu, jak poziom ciśnienia w oponach, poziom paliwa i oleju, liczbie przejechanych kilometrów, poziomie spalania, ustawieniach radia, klimatyzacji oraz siedzeń.

Można też zaprogramować stacje radiowe, temperaturę klimatyzacji, ustawienie siedzeń lub sprawdzić czy nie występują żadne usterki, a to wszystko siedząc sobie w domu, w fotelu przed telewizorem. Jest też funkcja ułatwiająca lokalizację samochodu, gdy np. wybierzemy się do hipermarketu i na wielkim parkingu nie będziemy mogli odnaleźć pojazdu. Wówczas inteligentny kluczyk przy pomocy GPS poprzez komórkę wyświetli nam mapę i wskaże drogę. Bardzo przydatne urządzenie, ale w naszych polskich realiach, gdzie jeździ się pojazdami, które mają więcej lat niż ich właściciele, taki gadżet chyba zbyt szybko się nie przyjmie.

Mogą Cię również zainteresować