Paweł Borecki
a odpowiedzi Pawła są tak interesujące, że przedstawiamy je Państwu bez żadnych poprawek, bezpośrednio i dosłownie z nagrań. Oto wykład Pawła Boreckiego:
Przyznam otwarcie, że trochę obawiałem się tego pytania. Wiem, jak wielu wielkich liderów teraz mnie słucha. I w tym momencie pragnę się przyznać do pewnej mojej słabości. Jak odnieść sukces w biznesie? Jak odnieść sukces w MLM? Ja nie wiem! Rzeczywiście, zostałem laureatem wielkiego konkursu Polish National Sales Awards, jako „Menedżer Branży MLM”, a jednak nie wiem, jak odnieść sukces w MLM…
Jak ja mogę wiedzieć, jak odnieść sukces w MLM, skoro nie wiem, co jest sukcesem dla Ciebie? Być może sukcesem dla Ciebie jest dobry produkt, którego używasz. Cieszysz się, że możesz takiego, a nie innego produktu używać. Może sukcesem dla Ciebie jest środowisko, w którym przebywasz, gdzie dobrze się czujesz. Może sukcesem dla Ciebie jest zaistnienie, jako KTOŚ w firmie, w której jesteś. Może sukcesem dla Ciebie jest towarzystwo, może szczęśliwa rodzina, a może sukcesem dla Ciebie jest kariera? A może sukcesem dla Ciebie są pieniądze – zarabianie konkretnej sumy pieniędzy w miesiącu? A może… być naprawdę kimś? A może kogoś wspierać? Co Cię kręci w życiu? Co jest dla Ciebie sukcesem? Nie wiem…
Dlatego nie wiem, jak osiągnąć sukces, bo nie wiem, co sukcesem jest dla Ciebie. I nie chcę o tym mówić. Chętnie natomiast powiem o tym, jak odnieść porażkę.
Jestem przekonany, że na zasadzie kontrastu, kiedy opowiem, jak odnieść porażkę, będę mógł w ten sposób wyrazić, jak osiągnąć sukces. Porażka… I nie będę mówił o tym, żeby nie wpadać w pułapki. Nie będę mówił nawet o tym, żeby omijać porażki. Raczej skoncentruję się na tym, żeby właściwie na nie patrzeć. I na porażki i na pułapki. To jest tak, jak ze stresem. Pacjent pyta lekarza: „Panie doktorze, jak ja mam pozbyć się stresu?” Nie pozbędziesz się stresu. Stres jest nieodłącznym czynnikiem naszego życia. Dobrym pytaniem byłoby: „Jak ten stres najłagodniej przejść?” Nie, jak unikać stresu. Będę mówił o tym na naszym wykładzie. Będę mówił o porażce. Jakie są czynniki porażki? Jak na nie patrzeć? W jaki sposób odpowiednio wpadać w pułapki, aby wyjść zawsze obronną ręką?
Czy umie pan sprzedawać?
To bardzo ciekawe dla mnie pytanie. Bo rzeczywiście, powinienem umieć sprzedawać, szczególnie że dostałem tak prestiżową nagrodę w konkursie Sprzedawca Roku. I tu mam złą wiadomość – „Nie! Nie umiem sprzedawać”. I to nie jest hipokryzja, to nie jest żart. Ja nie czuję się dobrze w sprzedaży. To, w czym się specjalizuję i co nieźle mi wychodzi, to potrafię sprawić, aby ludzie kupowali. I wiem w dodatku, od czego to zależy. O tym będę chciał mówić – od czego zależy to, aby inni ludzie od nas kupowali? Od czego zależy to, aby tak do nich dotrzeć, aby odczuli swoją korzyść? Wierzę w to, że prawdziwa sprzedaż opiera się na zasadzie „win-win” – „wygrana- wygrana”. Ja zyskuję, kiedy Ty zyskujesz. Zyskujemy RAZEM. Wierzę w to, że człowiek zrobi wszystko, co tylko będę chciał, jeżeli dostatecznie właściwie pokażę mu jego korzyści. Tak, i o tym, w jaki sposób pokazywać korzyści, aby człowiek chciał kupić to, co ja chcę mu sprzedać, aby poczuł wartość, abym ja mu nie sprzedawał, tylko on kupował ode mnie – o tym będę mówił do Was. Liczę na to, że porozumiemy się na najwyższym poziomie. Wiem to na pewno.
Kto może zostać liderem?
No właśnie. Czy każdy może być liderem? To jest bardzo ciekawe pytanie, nad którym zastanawiałem się przez wiele, wiele lat. Na początku myślałem, że liderem człowiek się rodzi –przecież mówi się: „O! To jest urodzony lider”. Kiedy poznałem teorię osobowości – temperamentów, pomyślałem sobie, że są takie pewne konkretne ścieżki bycia liderem. Że takim człowiekiem, który najbardziej pretenduje do roli lidera jest Energiczny Choleryk. Energiczny Choleryk – szef – urodzony szef. Energiczny Choleryk, który wszystkim pokieruje, który działa, który nie mówi, tylko działa. Człowiek akcji i reakcji. Człowiek, który dużo robi. Pomyślałem sobie, że właśnie on może być dobrym liderem. Ale dlaczego dobrym liderem nie miałby być Towarzyski Sangwinik? Człowiek niezwykłej radości życia, który raduje się tu i teraz tym co zastaje, człowiek, z którym można się pobawić, zabawić. Wszystko z nim można robić. Dlaczego właśnie on – Towarzyski Sangwinik, nie miałby być najlepszym liderem, z którym można wszystko, zawsze, wszędzie, o każdej porze i przy tym radośnie?
No, a dlaczego Spokojny Flegmatyk miałby nie być dobrym kandydatem na lidera? Spokojny Flegmatyk, który jest bardzo stabilny. Towarzyski Sangwinik, jak mówi, to już mówi. Spokojny Flegmatyk, jak mówi, to robi. On mało przyobiecuje, ale jak już coś obieca, to spełnia w stu procentach. Co za wspaniały lider? Spełnia wszystko co powie w stu procentach. Dlaczego właśnie Spokojny Flegmatyk nie miałby być dobrym liderem?
No, ale dlaczego dobrym liderem nie miałby być Perfekcyjny Melancholik? Bardzo dokładny. Szczegółowo, precyzyjnie może sobie policzyć, obliczyć, zaplanować sukces. Dlaczego nie on? Przecież, żeby osiągać sukces, trzeba go zaplanować. Nie ma lepszego temperamentu spośród wszystkich osobowości, który mógłby sobie dobrze zaplanować swój sukces. Kim wobec tego może być dobry lider? Kto to jest? O! Właśnie. Może warto byłoby się zastanowić i zamiast: „Kto może być dobrym liderem?” zapytać „Kto to w ogóle jest lider?”.
Tak. Lider, to Człowiek. Lider, to Człowiek, za którym idą inni. Dlaczego inni idą za liderem? Może dlatego, że wiedzą – gdzie idą? Nie! Inni podążają za liderem – dobrze wiecie o tym, bo wiedzą – gdzie idzie lider.
Inni podążają za liderem, bo czują jego pewność siebie. Wiedzą, że tam, gdzie on idzie, to jest dobre i oni za nim idą. Lider nikogo za sobą nie ciągnie. Za liderem się idzie. A dlaczego za liderem się idzie? Jaki to jest człowiek? Jaki on jest? Jakie ma cechy? Czym się odróżnia od innych? Lider przede wszystkim jest ODPOWIEDZIALNY. Odpowiedzialny za siebie i po części za innych. Lider, to jest Człowiek, który jak mówi, to robi, a nie jak mówi, to już mówi. Lidera aparat mowy jest bardzo bliski z aparatem nóg – z aparatem ruchu. Lider, jak mówi, to robi. To jest bardzo ze sobą spójne. Lider jest spójny – jak coś powie, to zrobi. Jaki jeszcze jest lider? Lider jest bardzo, ale to bardzo wymagający. Prawdziwy lider bardzo dużo wymaga od siebie i bardzo, bardzo dużo od innych ludzi. Ja na początku mojej drogi wszystko chciałem zrobić sam, bo uważałem, że zrobię to najlepiej. Ja to zrobię najlepiej. Nie Ty. Ja. Ja jestem najlepszy. Co ja tej osobie w ten sposób mówiłem, kiedy to ja robiłem najlepiej, a jej jeszcze nie pozwalałem mówić? Mówiłem jej: „Ty idioto! Ty się nie nadajesz!”. Tak. Lider, który nie jest wymagający od innych ludzi – nie wierzy w ludzi. Lider wymagający od innych, wierzy w ludzi. Wymagać oznacza wierzyć.
Wielokrotnie zdarzało się, że na pierwsze spotkania szedłem z moim nowym partnerem w biznesie, pokazywałem mu, jak się rozmawia, jak się buduje relacje, jak się prezentuje… Ale na kolejnych spotkaniach warto, aby to już on sam je przeprowadzał, aby on sam działał. Jednak on bardzo często mnie prosił: „Nie, jeszcze nie teraz, pokaż mi jeszcze, pokaż mi jeszcze raz, proszę cię”. I ja wielokrotnie się na to godziłem. Krzywdę mu w ten sposób robiłem, krzywdę, że ja mu znowu pokazywałem, jaki jestem najlepszy, a nie on. Lider wymaga bardzo dużo od siebie i bardzo dużo od innych, bo w nich wierzy. Ja, kiedy jestem wymagający od innych, mówię im: „Wierzę w Ciebie, wierzę, że Ty potrafisz. Bo Ty potrafisz. Ty na pewno to zrobisz dobrze. A ja jestem przy Tobie. Ale to Ty rób.”. Mówimy tak z jednego powodu – żeby to było JEGO. Bo kiedy to będzie jego, to będzie dobre, to będzie jego sukces, a nie tylko mój sukces. Kiedy ja będę mówił, kiedy ja będę robił, to będzie mój sukces. Ale w MLM takich sukcesów musi być dużo, aby ten sukces był wielki. Zatem każdego sukces musi być JEGO.
W co wierzę?
Jaki jest jeszcze lider, oprócz tego, że jest odpowiedzialny, oprócz tego, że jak mówi, to robi, oprócz tego, że jest wymagający od siebie i od innych? Jaki jest jeszcze lider? Lider jest dobrym przykładem. Za liderem się podąża, bo wiadomo, gdzie lider idzie. Za liderem się podąża bezpiecznie. Ludzie czują się dobrze, bezpiecznie, bo wiedzą, gdzie lider idzie. On jest dobrym przykładem przede wszystkim z punktu widzenia wartości. Lider jest dobrym przykładem z punktu widzenia etyki działania. Lider nigdy nie postępuje kosztem ludzi. Lider postępuje z ludźmi. Win-win, czyli wygrana-wygrana. Ja wygrywam, kiedy Ty wygrywasz. Tak jest w stosunku do partnera, tak jest w stosunku do klienta, tak jest w stosunku do wszystkich. Lider jest dobrym przykładem, bo on wie, że tylko wtedy może mieć korzyść sam, kiedy komuś przysporzy korzyści. Moja korzyść i Twoja korzyść. Ja jestem ok i Ty jesteś ok. Ja się śmieję i TY się śmiejesz. Śmiejemy się RAZEM. I to jest lider. Lider jest odpowiedzialny, lider jest bardzo wymagający od siebie i od innych. Lider jest dobrym przykładem.
Nie wiem, kto może być liderem. Nie wiem, czy każdy może być liderem. Nie wierzę w to, że można się urodzić liderem. Wierzę w to, że można w sobie wykształcić cechy lidera. Najkrótszą drogą do ich wykształcenia jest podążać za liderem, obserwacja lidera, przebywanie z nim, pójście za nim krok w krok – wówczas to się przekłada i stajemy się prawdziwymi liderami.
Artykuł pochodzi z 28 numeru drukowanej wersji „Network Magazynu”.