Jak znaleźć się w grupie osób, które posiadają komfort finansowy? Zacznij od tych 3 kroków

przez Maciej Maciejewski
974 odsłony

Jak podaje najnowszy raport OECD ok. 61,2% konsumentów zgromadziło oszczędności pozwalające na przeżycie od miesiąca do trzech bez źródła dochodu. Z kolei ponad 32% mogłoby pozwolić sobie na takie życie powyżej 3 miesięcy. Co zrobić, aby znaleźć się w grupie osób, które posiadają komfort finansowy? W jakie branże celować? I w jaki sposób mogą nas zainspirować do tego… sportowcy?

Zaglądamy do portfeli Polaków. W stosunku do sierpnia 2022 roku ceny produktów i usług w Polsce wzrosły o 1,6%. Jak przyznają eksperci, takiej inflacji nie było w Polsce od 1997 roku i niewiele wskazuje na to, że zjawisko to miałoby w najbliższych miesiącach wyhamować.

Wg najnowszych danych GUS, najbardziej wzrosły wydatki mieszkaniowe (26%), na żywność (20%) i te związane z transportem (o ponad 16%), a to oznacza, że wzrosły te koszty, które bezpośrednio wpływają na sytuację finansową jednostek i gospodarstw domowych. To dowód na to, że życie w Polsce staje się coraz droższe.

Zwiększone wydatki na codzienne funkcjonowanie uszczupliły budżety wielu Polaków. Badanie „Polaków Portfel Własny: edukacja pod znakiem inflacji” wykazało, że 40% z konsumentów nie planuje większych wydatków tej jesieni. Dodatkowo, 53% z nich, aby opłacić jesienno-zimowe wydatki musi szukać dodatkowych źródeł dochodu – wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research dla Business Insider Polska.

Dlatego warto celować w rozwojowe i innowacyjne branże. W jaki sposób zwiększyć swoje dochody? Kluczowe jest posiadanie ciekawego i lukratywnego zajęcia. Najnowsze badanie Deloitte pokazuje, że co drugi polski pracownik chce zmienić swoją pracę. Aż 93% przyznaje, że powodem takiego nastawienia jest chęć rozwoju osobistego. Zatem rozwiązaniem może być wybór rozwojowej branży.

Jak pokazało z kolei badanie opublikowane m.in. w One Earth, The Guardian zatrudnienie w sektorze odnawialnych źródeł energii do 2050 roku powinno wzrosnąć aż pięciokrotnie. W praktyce oznacza to, że 85% nowych pracowników znajdzie pracę w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. – Branża OZE jest jednym z najbardziej rozwojowych sektorów gospodarki – mówi Szymon Masło z Neptun Energy. – To ciekawy kierunek zawodowy dla osób, którym zależy na stabilnym, ale także przynoszącym wysokie wynagrodzenie zatrudnieniu lub współpracy. Zajęcie znajdą tu zarówno osoby z kompetencjami technicznymi, ale i handlowcy, którzy posiadają rozwinięte umiejętności komunikacyjne. 

Branża OZE jest nie tylko rozwojowa, ale i lukratywna. Zarobki, jako przedstawiciel handlowy w systemie sprzedaży bezpośredniej, mogą sięgać już 20 tysięcy złotych w pierwszych miesiącach pracy. Ta perspektywa kusi wiele osób, które poszukują alternatywy na ciężkie czasy.

Inwestowanie – od czego zacząć? To pytanie, jak wiele innych o podobnym brzmieniu, zadaje w wyszukiwarce Google wielu Polaków. Wśród pierwszych wyników wyszukiwania pojawiają się akcje, obligacje skarbowe, fundusze inwestycyjne czy nieruchomości. Możliwości jest wiele. Warto zadać sobie jednak pytanie – nie tylko w co, ale i jak inwestować?

– W początkowym stadium oszczędzania dobrze odkładać 10-15% swoich dochodów. W czasach, gdy mamy dwucyfrową inflację, warto te pieniądze mądrze inwestować, żeby nie traciły na wartości. Dobra inwestycja zaczyna się dopiero wtedy, gdy mamy z niej zysk czyli jak pieniądze zarabiają więcej niż wartość, którą straciły przez inflację – radzi Paweł Swinarski z popularnego kanału YouTube „Dla pieniędzy”.

Inwestowanie jest konieczne, by nie tracić już zarobionych środków. A gdzie najchętniej lokują swoje oszczędności Polacy? To najczęściej nieruchomości, obligacje i instrumenty finansowe. Zakres inwestycji zależy od portfela. Zamożni Polacy często lokują środki w obrazach, biżuterii, a także… torebkach.

Uczmy się od… sportowców! Sukcesy finansowe to w większości przypadków ciężka praca. Aby wytrwać w postanowieniach, potrzeba siły charakteru i samodyscypliny: – Stale rozglądamy się dookoła, patrzymy na innych. To dobrze, bo sukces innych podsyca w nas wolę walki i rywalizacji, a to nas motywuje. Musimy jednak zdać sobie sprawę z faktu, że nasz sukces nie zależy od nikogo innego, tylko od nas samych i znaleźć w sobie siłę, aby do niego dążyć. Musimy znaleźć samodyscyplinę, żeby codziennie walczyć i w tym wytrwać. A co jeśli uda nam się zrealizować jeden cel? Wyznaczać sobie kolejne! – mówi sportowiec Bartłomiej Kubkowski, który jako pierwszy podjął się przepłynięcia Bałtyku wpław, a teraz szykuje się do udziału w przyszłorocznych mistrzostwach świata w pływaniu lodowym w Samoens.

Istotne jest, żeby opracować sobie pełną ścieżkę sukcesu, nie jeden cel. To gwarancja uzyskania motywacji na dłuższą metę, bez przysiadania na laurach. Na sukces finansowy pracujemy przez całe życie. – Najlepiej zacząć takie celowe działanie jak najszybciej i po kolei realizować kolejne, ściśle określone cele, czyli tzw. kamienie milowe. To świetnie działa w sporcie i w finansach osobistych – podkreśla Kubkowski.

Powyższe działania to strategia na uzyskanie niezależności finansowej. Należy pamiętać, że nie jest to jednorazowe działanie, a długotrwały proces. Z jednej strony warto stale weryfikować wydatki osobiste i próbować je obniżać, z drugiej dążyć do zwiększenia dochodów. Część wypracowanego w ten sposób zysku powinno się inwestować jako zabezpieczenie na przyszłość.

Mogą Cię również zainteresować