Kiedy jesteś Liderem biznesu MLM

przez Natalia Ryńska

Kiedy jesteś Liderem, ludzie podążają za Tobą z szacunku i dzięki zaangażowaniu, a nie z powodu strachu czy uległości. Często wiele osób pyta co zrobić, aby zostać dobrym Liderem w MLM. Myślę, że to świetny temat do rozważań, zwłaszcza w dobie dynamicznego rozwoju branży…

Natalia RyńskaNatalia Ryńska

W systemie marketing sieciowy pracuję od ponad 21 lat, a od 14 lat związana jestem z firmą FM World, w której zbudowałam strukturę liczącą około 60 000 osób. Od samego początku czułam, że MLM to mój biznes. Wiedziałam też, że jestem Liderem. Na efekty pracy długo nie musiałam czekać. Ostatnie kilkanaście lat to tysiące prezentacji i spotkań biznesowych. Kontakty z setkami osób, które zostały Liderami. Na swej biznesowej drodze spotkałam również takich, którzy chcieli Liderami zostać, ale się im nie udało. Dlaczego tak się dzieje?

Bycie Liderem to ogromna praca, jaką trzeba wykonać, przede wszystkim nad sobą, nad zdobyciem nowych umiejętności i nawyków, nad porzuceniem starych, blokujących przekonań, nad wypracowaniem postawy człowieka sukcesu. Bycie Liderem to również ogromna praca nad zbudowaniem zespołu i poprowadzeniem innych do sukcesu.

Od czego zatem zacząć? Od decyzji, że jest to plan długoterminowy! Robisz ten biznes tak długo, aż nauczysz się go robić i go ZROBISZ! To znaczy, że będziesz zarabiać tyle pieniędzy, iż nie będziesz musiał ani chciał robić już nic innego, tylko MLM! Tego nie zrobi się w rok. Ten biznes buduje się przez lata i na lata!

Kolejną istotną sprawą na początku Twojej przygody z MLM jest podjęcie decyzji, z którą firmą chcesz współpracować. Wybierz raz, a dobrze! Nie zmieniaj firmy co dwa lata. To nie ma sensu. W każdej firmie jest do wykonania ta sama praca. Każda firma ma mocne i słabe strony. W każdej firmie pracują ludzie, którzy czasami coś zawalą lub podejmą nietrafione decyzje. Dzisiaj dzieje się to u innych, jutro może wydarzyć się u nas… To jest życie!

Coraz więcej osób wybiera w branży firmy z polskim kapitałem i rodzimą produkcją, ale globalnym zasięgiem. Ważne, by firma miała już doświadczenie w sektorze MLM i żeby oferowała atrakcyjne programy motywacyjne oraz zapewniała czytelne możliwości rozwoju. Produkty codziennego użytku zapewniają stały obrót w strukturze, a to przekłada się na wysokość prowizji. Szukając więc firmy MLM zwróć uwagę na jakość, cenę oraz konsumpcyjność towaru.

Jeśli wybrałeś już firmę, to teraz czas na poznanie KIM POWINIENEŚ SIĘ STAĆ! Zakładam, że jesteś już osobą pracowitą, kreatywną, systematyczną, dobrze zorganizowaną i cierpliwą, ale jest jeszcze TO COŚ, co decyduje o sukcesie…

Dzisiaj podzielę się z Tobą wskazówkami dotyczącymi rozwoju osobistego. To kim trzeba się stać, by zostać Liderem, to moje osobiste spostrzeżenia oparte na doświadczeniach własnych oraz obserwacji rozwoju Liderów w mojej strukturze.

LIDER jako PRZEDSIĘBIORCA. Od samego początku potraktuj MLM jak swój biznes. Zainwestuj w wizytówki, swój wizerunek, kilka top produktów. To biznes niskoinwestycyjny, ale nie bezinwestycyjny! Zarobione pieniądze inwestuj! Z czasem pewnie kupisz pozostałe produkty, nowego laptopa i wymarzony samochód. Ucz się! Kup kilka dobrych książek, bierz udział w szkoleniach i konferencjach. Rozwijaj się!

Doskonale pamiętam moje początki… Postanowiłam sobie, że każdego dnia zrobię coś dla mojego biznesu. I chociaż, kiedy rozpoczynałam moją przygodę z firmą FM pracowałam jeszcze na etacie, to każdego dnia około 2-4 godzin spędzałam na rozwijaniu mojego biznesu. Nie czekałam na telefon od sponsora, szybko wzięłam biznes w swoje ręce i zbudowałam go wg mojego pomysłu.

Rozwijając swoją firmę, chciałam jak najwięcej czasu poświęcić dla niej… Tak pracuję do dziś, od 14 lat! Każdego dnia! Nie zawsze są to spotkania związane z rejestracją nowych osób. Lider to człowiek, który ma wiele obowiązków. Często moje spotkania to przysłowiowa „kawa”, ale w tym czasie ustalam z moimi współpracownikami plany, omawiamy ich pomysły, przygotowujemy webinary, szkolenia, konferencje. Tak, jak to się robi w biznesie tradycyjnym. Miej poczucie bycia przedsiębiorcą, od samego początku! Dbaj o „swoją” firmę!

Niektórzy liderzy skarżą mi się na swoje rodziny, które zarzucają im monotematyczność… Tłumaczę im wtedy, że albo praca ich bliskich jest taka nudna, że w wolnym czasie nie chcą o tym mówić, albo wkurza ich Wasza fascynacja i dążenie do celu. Przecież, gdybyście mieli gabinet kosmetyczny czy piekarnię, też opowiadalibyście o pracownikach, klientach i pomysłach. Na takie tematy rozmawiają przedsiębiorcy. A Ty przecież nim jesteś! Jeśli tak się czujesz, to Twoja postawa, siła Twojego głosu, zachowanie, informują otoczenie, że tak jest! Jeśli Ty sam wewnętrznie się z tym miotasz, to nie oczekuj od innych, że będą traktować Cię poważnie. Zatem jedną z istotnych spraw są Twoje myśli o sobie jako o przedsiębiorcy. Kiedy dopiero rozpoczynasz przygodę z MLM i biznesem, to znajdź kilka osób, od których będziesz nabierał odpowiednich, biznesowych nawyków. Ty sam wiesz, kto Ci imponuje. Zawsze, kiedy będziesz podejmował jakieś biznesowe działania pomyśl, czy te osoby też tak by się zachowały, co zrobiłyby w takiej sytuacji, itp. Kładź się i wstawaj w poczuciu bycia przedsiębiorcą!

LIDER jako WIZJONER. Lider to osoba widząca efekt pracy, kiedy wszyscy inni dopiero zastanawiają się co zrobić, by rozpocząć jakieś dzieło. To on nadaje kierunek, tempo i charakter wszystkim działaniom. W MLM Lider musi umieć wyobrazić sobie nie tylko swój sukces, ale także sukces poszczególnych Liderów należących do zespołu.

Nie raz przeżyłam takie sytuacje, kiedy widziałam w kimś ogromny potencjał liderski, a ta osoba tylko zastanawiała się czy robić ten biznes. Myślę, że my Liderzy szybko dostrzegamy pewne cechy, zachowania, które preferowane są w naszym biznesie. Jednak w myśl piosenki „Bo do tanga trzeba dwojga”, druga osoba też musi chcieć! Liderze, naucz się więc marzyć, mieć plany i roztaczać wizje! Niech dotyczą one Waszego rozwoju, wspólnych sukcesów i przyszłego życia. Dla Twoich Liderów to ogromnie ważne, by mieć wytyczony kierunek. Wiele osób, które przystępują do biznesu MLM to ludzie, którzy chcą tylko dorobić do pensji, bo nie znają innego życia. To Ty jako Lider musisz im je pokazać! To Ty musisz widzieć lepszą przyszłość i tam poprowadzić swoich ludzi! Zacznij od siebie. Stwórz wizję swojego przyszłego życia. Zaplanuj, gdzie będziesz mieszkać za 5 lat. Jakim samochodem będziesz jeździł i gdzie będziesz spędzał wakacje. Kiedy osiągniesz swój cel, ustalaj następny i kolejny… Tego naucz również swoich Liderów.

LIDER to osoba UMIEJĄCA MOTYWOWAĆ INNYCH. Uważam, że jednym z najważniejszych zadań Lidera w MLM jest utrzymywanie motywacji zespołu na bardzo wysokim poziomie. Możliwe to jest tylko wtedy, kiedy poziom Twojej motywacji jest również bardzo wysoki. To zgodne ze słowami Ludwika Hirszfelda: „By zapalać innych, samemu trzeba płonąć”. Jeśli chcesz być dobrym Liderem, to popracuj nad wysokim poziomem własnej motywacji. Czytaj inspirujące historie, historie ludzi sukcesu, uczestnicz w konferencjach, a podczas jazdy samochodem słuchaj motywacyjnych nagrań. Codzienna porcja automotywacji pomoże Ci utrzymać motywację w całym zespole. Jestem przekonana, że na wysoki poziom motywacji ma wpływ Twoja życiowa postawa. Łatwiej będzie Ci jeśli każdego dnia dostrzegać będziesz dobre chwile, a mniej korzystne zdarzenia szybko puścisz w niepamięć. Skup się zatem na tym co pozytywne, mające wpływ na Twoje poczucie szczęścia.

LIDER to CIEKAWA POSTAĆ… Bywaj w ciekawych miejscach, miej oryginalne hobby, jadaj wyszukane potrawy. Rób coś, czym zaskoczysz innych. Zapewne ułatwi Ci to rozmowę z osobami w różnym wieku i odmiennym statusie społecznym. Ludzie chętniej będą przebywać w Twoim towarzystwie, kiedy będziesz osobą ciekawą. Zainteresuj ich sobą! Każdy z moich Liderów to osoba niepowtarzalna, mająca swój styl pracy i pomysł na siebie oraz swój biznes. To ludzie, którzy mają różne pasje, zainteresowania i zdolności. Specjaliści branży MLM twierdzą, że wiele osób pracuje w danej firmie nie ze względu na charakter tej firmy lecz ze względu na Lidera. Bądź zatem osobą przyciągającą innych jak magnes.

LIDER to OSOBA AKTYWNA BEZ WZGLĘDU NA POZYCJĘ. W biznesie MLM wiele mówi się o dochodach pasywnych… Czy to ma sens? I tak. I nie. Bazując na własnych doświadczeniach uważam, że dobrze zbudowana struktura zapewnia dochody pasywne. Mówiąc dobrze zbudowana mam na myśli Liderów, którzy uczą swoje osoby czym jest MLM i jak go robić. Niestety obserwując dzisiejsze trendy, to taki model staje się rzadkością. Biznes buduje się na emocjach, nie ucząc podstawowych jego zasad. Ktoś zbuduje grupę, a potem się nią nie opiekuje. Po jakimś czasie maleją obroty, bo ludzie nie znają nowej oferty, nie uczestniczą w szkoleniach, spada motywacja. Nie mając pomocy sponsora przestają robić zakupy, automatycznie zmniejszają się prowizje. Nagle pojawia się ktoś z innej firmy, obiecuje świetlaną przyszłość w nowej, dynamicznej, wspaniałej firmie MLM. Do tego dochodzą czarne wizje i oszczerstwa dotyczące firmy, w której działasz i już mamy sponsora, byłego Lidera w nowej firmie. Oczywiście, kogo zaprosi do biznesu? Osoby, które miał u siebie. Na marginesie – całkowicie rujnując w ten sposób swój dotychczasowy biznes i biznes swoich osób. Dla mnie to brak szacunku dla własnej pracy, ale także dla ludzi, którym coś obiecaliśmy… Członkowie struktur migrują z firmy do firmy, aż w końcu zdegustowani systemem MLM nie chcą o nim słyszeć. A pseudolider dalej działa, przepisuje kogo się da, ze wszystkich firm i struktur dookoła. No ogromny sukces! Jest! Tylko szkoda, że zbudowany na tych samych osobach, powiedziałabym przeniesiony. Co w nim nowego? Dalej takie samo działanie… więc domyślacie się jaki będzie finał? Po dwóch latach, kiedy pseudolider zachłyśnie się swoim sukcesem i wrzuci na luz, historia zacznie się powtarzać, z miesiąca na miesiąc struktura będzie maleć, ludzie będą mniej aktywni, prowizje spadną, aż znowu pojawi się ktoś, kto roztoczy nową wizję z inną firmą…

A gdyby w takim działaniu wprowadzić pewną zmianę? Gdyby zacząć pielęgnować ludzi, dzięki którym Lider ma dochody pasywne? Nawet po osiągnięciu wszystkich możliwych poziomów, dalej aktywnie dbać o swój biznes… Myślę, że to świetne rozwiązanie! Sprawdziłam je. Działa! Moja struktura liczy wielu Liderów, a żaden z nich nie działał nigdy wcześniej w MLM. Ludzie ci podjęli decyzję, że pracujemy razem w FM i to robimy! Ja również jako Lider, pomimo wysokiej pozycji, pracuję każdego dnia. Bo moi ludzie mnie potrzebują. Kiedy ja potrzebowałam zrobić moje poziomy, oni byli. Teraz ja jestem dla nich tak, by oni również mogli cieszyć się sukcesem. Moja aktywność wynika również z faktu, że kocham to, co robię! Dzięki MLM  i dochodom pasywnym mogę pozwolić sobie na wakacje kilka razy w roku, ale zaraz po powrocie z egzotycznych podróży wracam do pracy!

LIDER to OSOBA O SILNEJ OSOBOWOŚCI. Lider to osoba, która dzięki swej silnej osobowości, kreatywności oraz pozytywnej, życiowej postawie, doskonale potrafi poradzić sobie z trudnymi sytuacjami. Naucz się rozpoznawać sytuacje, na które nie masz wpływu oraz te, które wymagają znalezienia rozwiązania. Te pierwsze pozostawiaj takimi jakie są, akceptując je. Zaś aktywnie poszukuj rozwiązań spraw, które możesz zmienić. Niech one będą dla Ciebie wyzwaniem!

LIDER to OSOBA OPTYMISTYCZNA, ENTUZJASTYCZNA i LUBIANA. Lider to osoba pełna entuzjazmu i optymizmu, a tacy ludzie są po prostu lubiani. Mają duże grono znajomych i przyjaciół, więc łatwiej im rozpocząć biznes MLM. Codziennie pracuj więc nad pozytywnym spojrzeniem na świat! Ciesz się małymi cudami codzienności! Każdego dnia zapisuj powody do wdzięczności, a zobaczysz jak szybko nauczysz się dostrzegać pozytywne aspekty życia. Entuzjazm to jedna z ważniejszych umiejętności, której musisz się nauczyć, by motywować ludzi i odnosić sukcesy. Odpowiednia intonacja, siła głosu oraz pewność tego, co mówisz, pozwoli Ci zbudować zaufanie, a tym samym własny autorytet. Jako Lider miałeś odwagę, by rozpocząć biznes, teraz miej entuzjazm, by go kontynuować!

LIDER to OSOBA INSPIRUJĄCA INNYCH. W marketingu sieciowym ludzie podążają za Liderem, inspirują się jego postawą, życiowymi wartościami, a także jego osobistą historią. Jeśli chcesz zostać Liderem to już dzisiaj zacznij pracować na swoją reputację. Pamiętaj, że najpierw pracujesz na opinię, a potem opinia pracuje na Ciebie.

Inspiruj ludzi swoją życiową postawą, jako osoba uczciwa i rzetelna. Inspiruj ludzi również swoimi marzeniami. Oni czasami zapominają o tym, by je mieć. Żyją z dnia na dzień, od wypłaty do wypłaty. Pokaż im inny styl życia, w którym można mieć czas i pieniądze. Uważam, że miarą Lidera nie jest to, ile osób go podziwia, ale ilu dzięki niemu zmieniło swoje życie na lepsze.

LIDER to OSOBA CIESZĄCA SIĘ Z SUKCESEM INNYCH. Lider to osoba pomagająca osiągać sukcesy ludziom w swoim zespole. Uszanuj, że dla każdego sukces będzie oznaczał coś innego. Dla Ciebie również. Dzisiaj znaczy zupełnie coś innego niż 5 lat wcześniej. Ciesz się najdrobniejszymi sukcesami swoich osób, mów im o tym i chwal ich. Tym różnimy się od pracy na etacie. Sukces rodzi sukces, nawet ten mały, ale zauważony i doceniony. Największą radością dla Lidera jest wykreowanie nowych Liderów w zespole, zwłaszcza kiedy są to osoby, które nigdy nie słyszały o MLM.

LIDER to OSOBA SPÓJNA. Będąc Liderem robisz to, o czym mówisz i tak też myślisz! Jakiekolwiek odstępstwo od tego powoduje, że stajesz się niewiarygodny. Ludzie od razu dostrzegą, że „coś nie gra”. Jeśli mówisz, że produkty Twojej firmy są rewelacyjne, to ich używaj! Jeśli publicznie deklarujesz, że za rok będziesz jeździć nowym samochodem, to zrób wszystko, żeby tak było. Jeśli w czasie prezentacji mówisz, że dla Ciebie ważna jest rodzina, to spędzaj z nią wolny czas! Jeśli deklarujesz, że Twoja firma jest najlepszą firmą MLM, to pracuj tylko w niej, absolutnie nie wiąż się dodatkowo z innymi firmami, a także nie zmieniaj jej co dwa lata. Pamiętaj, żyjemy w takich czasach, że każde potknięcie może zostać zapisane w kartach internetu i długo się tam wyświetlać. Warto więc postarać się o spójność.

LIDER to OSOBA SZANUJĄCA SIEBIE I INNYCH. Aby wymagać szacunku od innych, obdarzaj szacunkiem najpierw siebie oraz ludzi wokół. Jasno wyznaczaj granice, ale sam ich również nie przekraczaj. Pracuj zgodnie z uznawanymi wartościami. Szanuj odmienne cele życiowe swoich rozmówców, akceptuj je i nie oceniaj ich. Miej również szacunek dla pracy, jaką wykonali inni ludzie, dla trudu jaki włożyli w budowę struktury. Doceniaj ludzi i ich osiągnięcia, nagradzaj ich dobrym słowem. Ludzie tego potrzebują!

LIDER to OSOBA NASTAWIONA NA CIĄGŁE DOSKONALENIE SIEBIE. Ucz się i rozwijaj! Zawsze musisz być o krok przed ludźmi z Twojego zespołu. Stanowisz dla nich inspirację, a także jesteś źródłem wiedzy i doświadczeń. Nie oszukuj siebie, że wszystko już wiesz! Nawet jeśli tak jest, to i tak na pewno usłyszysz coś nowego, o czymś sobie przypomnisz, być może coś nowego wymyślisz. Podczas uczestnictwa w szkoleniach zastanów się, co jest zgodne z Tobą i Twoim systemem wartości. Nie kopiuj wszystkiego, naucz się wybierać te informacje, dzięki którym zbudujesz siebie i biznes. Inspiruj się innymi Liderami, ale stwórz własny i niepowtarzalny styl pracy.

LIDER to OSOBA DZIAŁAJĄCA ETYCZNIE. Działaj w myśl zasady, że co „posieję, to zbiorę”. Nigdy nie buduj swojej struktury w oparciu o oczernianie innych liderów i firm. Pokaż to, co w Twojej firmie jest najlepsze i to czym Ty jako lider możesz wyróżnić się spośród innych liderów, czym możesz zaimponować. Pokaż swoją unikatowość, indywidualny system pracy, pomysły. Spraw, by ludzie zapragnęli być blisko Ciebie, bo dajesz im wartość!

Znam osobiście kilku pseudoliderów działających w oparciu o fałszywe i nieprawdziwe przesłanki. Nie mając czym zaimponować jako Lider, skupiają się na „sensacyjnych” informacjach o konkurencji. Żałosne… W ten sposób nie buduje się własnego autorytetu.

Pamietaj, że jeśli Ty dzisiaj „przesponsorowujesz” ludzi z innych struktur, jutro ktoś inny zabierze Twoich… Myślę, że ogromną sztuką jest zaprosić do biznesu osoby, które nigdy nie pracowały w biznesie MLM, pokazać im kierunek rozwoju i możliwości, a potem razem świętować ich sukces! To piękne chwile, radość i celebracja! I najważniejsze – czyste sumienie… Nikt nic przez Ciebie nie stracił, nikomu nie rozsypała się struktura, nikt przez Twoje działania nie przeżywał życiowych dylematów. Liderze, to Ty sam kształtujesz swoją postawę! Pamiętaj, że najważniejsze jest to, by kładąc się wieczorem spać w Twojej głowie była myśl: „Dobrze wykonałem swój plan”, a w sercu: „Nikt na tym nie ucierpiał”. Buduję biznes win-win!

Dla mnie jako Lidera ogromną satysfakcją jest to, że moi Top Liderzy to osoby, którym ja jako pierwsza pokazałam możliwości jakie daje MLM. Oni zaufali mi i razem budujemy naszą przyszłość! Osobiście wolę do biznesu zapraszać osoby dopiero rozpoczynające przygodę z MLM. Mogę wtedy nie tylko nauczyć ich najlepszych biznesowych praktyk, ale też poznać ich nowe, świeże spojrzenie na branżę i system.

LIDER to osoba UMIEJĄCA COFNĄĆ SIĘ O KROK. Czasami w biznesie, jak to w życiu, zdarzają się pomyłki, błędy, źle podjęte decyzje. Lider to osoba, która potrafi się do tego przyznać, wyciągnąć wnioski i wprowadzić w życie nowy plan. Czasami życie wymaga trudnych decyzji, trzeba cofnąć się o kilka kroków, dokonać reorganizacji. Takie działania pozwalają potem na dalszy rozwój. Odwaga w podejmowaniu decyzji oraz umiejętność  dostosowywania się do nowych warunków to dla Lidera jedno z trudniejszych wyzwań.

LIDER to OSOBA DĄŻĄCA DO ŻYCIOWEJ HARMONII. Lider to wzór do naśladowania, a to zobowiązuje. Ludzie Cię obserwują i chcą być tacy jak Ty! Musisz więc nieustannie pracować nad wszystkimi obszarami prowadzącymi do życiowej harmonii. Zatem zadbaj nie tylko o swój biznes, ale także o miłość, rodzinę, zdrowie, przyjaciół, własny rozwój oraz duchowość. Miej czas na biznes i czas na niedzielny wypad do kina z rodziną! Od czasu do czasu zafunduj sobie relaks w SPA i plotki z przyjaciółką. Kochaj swojego psa, porywaj go na nieoczekiwany spacer, a potem ugotuj swoim dzieciom ulubiony kisiel! Ciesz się każdą chwilą i celebruj życie!

Szukając informacji na temat Liderów pracujących w systemie MLM na pewno znajdziesz ciekawe życiowe historie o ludziach, którzy dzięki temu biznesowi poprawili swoją kondycję finansową oraz zmienili na lepszy swój styl życia. Oni zapewne wykonali dużo dobrej pracy nad sobą, zmieniając przekonania na temat siebie, ludzi i pieniędzy. Ogrom pracy ludzie ci włożyli również w budowę struktury, szkolenia swoich partnerów biznesowych i ich klientów, pomagając w ten sposób ludziom na całym świecie. Od tych ludzi czerp energię, motywację, wykorzystaj ich wiedzę i doświadczenie. To oni poprowadzą Cię do sukcesu! Obserwuj ich, ucz się od nich, ale stwórz własny i niepowtarzalny styl pracy. Spójny z Tobą. To gwarancja sukcesu.

Pewnie na swojej drodze spotkasz również osoby, które będą Cię zniechęcać i nie wierzyć w Twój sukces. Jeśli nie mają Ci nic innego do zaoferowania, to przejdź obok nich obojętnie, rób swoje, pozwól sobie samemu decydować o swoim życiu! Powodzenia!

Mogą Cię również zainteresować