Komputer dla minimalistów

Swoim wyglądem przypomina ładowarkę. Aby zaczął działać, wystarczy go włożyć do gniazdka. Pobiera śladowe ilości energii i praktycznie nie hałasuje. Poznajcie DreamPluga – miniaturowego PC.


Miniaturowy PC ma wymiary 110 x 69,5 x 48,5 mm. Urządzenie jest napędzane przez procesor oparty na architekturze ARM. W tym przypadku jest to Marvell ARMADA 168 taktowany z częstotliwością 1,2 GHz i wspomagany przez 512 MB RAM typu DDR2-800. Wbudowana wewnętrzna karta pamięci microSD ma pojemność 1 GB i jest przeznaczona na jądro i główny system plików systemu uboot (Linux).

Według zapewnień producenta na DreamPlugu bez problemu zainstalujemy np. Debiana lub inną dystrybucję Linuksa. PC jest wyposażony w slot kart SD, dzięki którym możemy rozszerzyć pamięć masową, 2 porty USB 2.0, eSATA, moduły WiFi b/g i Bluetooth z EDR, a także UART, JTA oraz 2 gigabitowe karty LAN. Urządzenie nie posiada karty graficznej ani żadnego wyjścia, do którego moglibyśmy podłączyć jakikolwiek wyświetlacz. To sprawia, że liczba zainteresowanych DreamPlugiem osób drastycznie spadnie i ograniczy się do grona zainteresowanych małym, cichym i energooszczędnym, pracującym bez przerwy domowym serwerem, który wystarczy raz skonfigurować, podłączyć i zapomnieć. Według informacji producenta, to wszystko otrzymamy za jedyne 149 dolarów. DreamPlug trafi do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu.

Mogą Cię również zainteresować