Majówka 2008

przez (Źródło: rzecznik prasowy UOKiK)
466 odsłony

.
Last minute
Promocyjna cenowo oferta nie powinna stanowić okazji do zmniejszenia obowiązków biura podróży wobec klientów. Pamiętajmy: fakt, że płacimy za wycieczkę mniej, ponieważ kupujemy ją w ostatniej chwili, nie oznacza, że mamy ograniczone prawa.

Last minute
Promocyjna cenowo oferta nie powinna stanowić okazji do zmniejszenia obowiązków biura podróży wobec klientów. Pamiętajmy: fakt, że płacimy za wycieczkę mniej, ponieważ kupujemy ją w ostatniej chwili, nie oznacza, że mamy ograniczone prawa. Korzystając z tej formy zakupu zwróćmy uwagę na umowę, którą powinno przygotować nam biuro podróży. Jak czytać kontrakt? Zwracamy szczególną uwagę na prawa i obowiązki stron, warunki rezygnacji oraz sposób złożenia reklamacji.

Szczególnie mając na uwadze ponad 340 klauzul wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych, które dotyczą turystyki. Rejestr, prowadzony przez prezesa UOKiK, zawiera spis postanowień, które prawomocnym wyrokiem sądu uznane zostały za niezgodne z prawem i nie powinny być stosowane przez przedsiębiorców. Przed podpisaniem każdej umowy warto się z nimi zapoznać. Ponadto zanim opuścimy biuro podróży nie zapominajmy o wyjaśnieniu takich pojęć jak blisko, tuż przy, niedaleko -dla organizatora i klienta mogą mieć one zupełnie inne definicje.

Przy wyjazdach zagranicznych wątpliwości dotyczące standardu hotelu, wyrażone w lokalnych oznaczeniach, warto wyjaśnić jeszcze w kraju. Kupowanie kota w worku – nawet w promocji last minute – może okazać się ostatecznie kosztowne.

Urlop na własną rękę
Nie mniej uwagi powinniśmy poświęcić wybierając hotel czy motel podczas wycieczek organizowanych indywidualnie. Przeglądając w ostatniej chwili oferty w internecie warto wiedzieć, że przepisy bardzo szczegółowo określają wymagania dotyczące wyposażenia, zakresu świadczonych usług, w tym gastronomicznych, jakie powinny spełniać takie obiekty. W Polsce mamy do wyboru osiem rodzajów obiektów hotelarskich: hotel, motel, pensjonat, kemping, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko oraz pole biwakowe. Decydując się na pobyt w hotelu czy pensjonacie płacimy wielokrotnie więcej i mamy prawo oczekiwać, że usługi będą świadczone na określonym przez prawo poziomie.

UOKiK przypomina, że w każdym hotelu i pensjonacie na widocznym miejscu powinny być umieszczone: nazwa i adres przedsiębiorcy świadczącego usługi w tym obiekcie, tablica określająca rodzaj i kategorię obiektu, informacje o zakresie świadczonych usług wraz z podstawowymi cenami, informacje o przystosowaniu obiektu do obsługi osób niepełnosprawnych. Przed wyjazdem warto zwrócić się do organizatora imprezy lub bezpośrednio do przedsiębiorcy świadczącego usługi z prośbą o przedstawienie dokumentu potwierdzającego zaszeregowanie do określonego rodzaju i kategorii.

Warunki nieodpowadające ofercie – co robić?
O wszelkich nieprawidłowościach związanych z realizacją usługi turystycznej powinniśmy niezwłocznie poinformować jej wykonawcę oraz organizatora. Jeżeli okaże się, że placówka niespełnia określonych wymagań, konsumenci mogą dochodzić swoich roszczeń. Wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży reklamujemy niezwłocznie u organizatora. Warto wiedzieć, że jeśli nie ustosunkuje się do skargi w terminie 30 dni od jej złożenia, przyjmuje się, że uznał ją za uzasadnioną.

Prawa w powietrzu i na lądzie
Należy pamiętać, że konsument ma prawo do wystąpienia o odszkodowanie za zniszczenie, uszkodzenie, opóźnienie lub utratę bagażu podczas lotu. Roszczenia dotyczące uszkodzonego lub zagubionego bagażu należy zgłosić w terminie 7 dni od daty jego odbioru, a w przypadku bagażu opóźnionego – w terminie 21 dni.

Specjalną opieką otoczeni są podróżni, których loty uległy wielogodzinnym opóźnieniom. W zależności od długości opóźnienia pasażerowie mają prawo do bezpłatnych posiłków, napojów oraz innych świadczeń. W razie potrzeby przewoźnik musi zapewnić także hotel – łącznie z transportem. Jeżeli odwołano lot, mamy prawo do zwrotu kosztów biletu lub zapewnienia innego połączenia. Ponadto możemy domagać się odszkodowania, gdy połączenie zastępcze różni się znacząco od odwołanego, a powiadomienie o odwołaniu nastąpiło zbyt późno. Jeżeli przedsiębiorca odmówi pasażerowi któregokolwiek z wyżej wymienionych praw, należy niezwłocznie złożyć pisemną skargę i uzyskać potwierdzenie jej złożenia.

Wyjazdowe SOS – czyli gdzie po pomoc?
Jeżeli nie wpuszczono nas na pokład samolotu, odwołano lot lub odlecieliśmy z opóźnieniem, w dochodzeniu roszczeń pomoże nam Komisja Ochrony Praw Pasażerów działająca przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Wsparcia w rozwiązaniu sporów transgranicznych w trybie pozasądowym udzieli nam także Europejskie Centrum Konsumenckie. Ponadto można się zwrócić o pomoc do miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów. Warto również pamiętać o bezpłatnej infolinii konsumenckiej 0 800 800 008 (w godzinach 9.00-17.00, od poniedziałku do piątku).

(Źródło: rzecznik prasowy UOKiK)

Mogą Cię również zainteresować