Najchętniej sprowadzane auta

przez Tomasz Głowacki, źródło: Onet.pl
433 odsłony

Polacy nadal lubują się w sprowadzaniu aut z zachodniej granicy. W ciągu ostatniego roku nastąpił wzrost popytu sprowadzanych, używanych samochodów o 12,22%. Niestety za ilością nie idzie jakość.


Jak podaje instytut badawczy Samar od początku roku zarejestrowano już 291 168 samochodów osobowych z importu, czyli o 31 711 sztuk więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Co ciekawe, można w tym przypadku zauważyć jeden trend. Rynek aut używanych szybko reaguje na zmiany kursu złotego. Import samochodów używanych w maju nie był szczególnie opłacalny, gdyż kurs EUR/PLN przebił poziom 4,00 zł zaś pod koniec miesiąca osiągnął nawet okolice 4,17 zł

W rankingu najchętniej sprowadzanych do Polski samochodów używanych liderem niezmiennie pozostaje Volkswagen. Od początku roku zarejestrowano już 53 233 aut tej marki, o 13,30% więcej niż w analogicznym okresie roku 2009. Wiceliderem pozostaje Opel z wynikiem na poziomie 35 889 sztuk, co oznacza wzrost o 7,2%. Kolejne miejsca zajmują Renault, Ford, Audi, BMW, Mercedes, Peugeot, SEAT i Toyota.

Jak zwykle bywa w przypadku sprowadzanych aut, szczególnym zainteresowaniem cieszą się samochody, które mają po kilkanaście lat. Samar wyliczył, że najwięcej aut było w wieku od 4 do 10 lat, które stanowią 47% liczby wszystkich sprowadzonych do Polski samochodów. Auta w wieku powyżej 10 lat stanowiły 43% importu, natomiast samochody najmłodsze, w wieku do 4 lat, to 10% importu.

Mogą Cię również zainteresować