Nowatorska ścieżka kariery Lidera MLM jako indywidualisty

przez Marek Wyrzychowski

W dniach 10-11 września 2015 roku w rzeszowskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania (CSP WSIiZ) odbyła się konferencja „Coaching Kariery”, na której przedstawiono nowatorskie pomysły na kreowanie swojej kariery. W biznesie MLM również…

Uczestnicy konferencjiUczestnicy konferencji

Mówiono o karierze, która związana jest z koniecznością pokonywania rozmaitych, nieoczekiwanych i niebezpiecznych przepaści oraz stawiania czoła wyzwaniom. Okazuje się, że tak faktycznie to każdy z nas powinien szukać rozwiązań najlepszych dla siebie. Każdy dzień przynosi zmiany wykraczające poza schematy i tylko ludzie przygotowani na stres i z pozytywnym nastawieniem oraz wiarą w siebie, są w stanie pokonywać bariery i burzyć mury, przedstawiając się demotywujących siłom osłabiającym.

Praktycznie każdy, kto chce wspiąć się na szczyt, zalicza porażki, przechodzi przez różne przeszkody i decyduje pewnego dnia, aby wyjść poza ramy stereotypów i powszechnej duplikacji. Szczególnie dotyczy to własnych przekonań czy poczucia tożsamości – o czym mówiono i podkreślano na tej konferencji. Nikt bowiem nie robi kariery w instytucji. Każdy swoją karierę zawodową wypracowuje wśród ludzi, którzy ją tworzą. Do tego niezbędna jest umiejętność budowania dobrych relacji i negocjacji czy też budowania ścieżki porozumienia, zamiast spalania kontaktów i burzenia za sobą mostów.

To ludzi musimy przekonać, że my i oni – zasługujemy bardziej niż inni na to, aby być na szczycie. Coaching może stanowić w tych wyzwaniach znakomitą pomoc poprzez swoje techniki, jakie oferuje, w kreowaniu kariery zawodowej i nowej koncepcji siebie, jako lidera – przywódcy oraz człowieka sukcesu.

Wykład Renaty ZarzyckiejWykład Renaty Zarzyckiej

W konferencji przede wszystkim udział wzięli absolwenci studiów podyplomowych Coaching i NLP:  Katarzyna Bąk i Robert Janowski znany z programu TV „Jaka to melodia” oraz dwie liderki z branży multi level marketing – Renata Zarzycka (DGPM, najwyższy tytuł w CaliVita Polska) i Anna Szuber (MTP, CaliVita International).

Podczas konferencji Anna Szuber i Katarzyna Bąk przestawiły możliwości pracy z małymi dziećmi, ucząc je myślenia kreatywnego, ukierunkowanego na rozwój indywidualności i mentalności biznesowej. Zaprezentowały technik rozmowy z samym sobą, jako JA oraz jako Obserwator, czyli ktoś, kto nie jest związany uczuciowo z problemem i z tego punktu widzenia, pomaga w poszukiwaniu rozwiązań. Zaprezentowały zabawę w „Dżina” powtarzającego słowa: „Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem”. Opowiedziały, jak tworzyć skuteczną misję dla swojego zespołu i wizję swojej firmy tak, aby jej pracownicy wiedzieli, że są częścią czegoś wielkiego, a wspólny cel, to gra do jednej bramki.

Renata Zarzycka mówiła o tym, jak ważna jest duplikacja na początku kariery u osób, które nie mają jeszcze dostatecznej wiedzy i doświadczenia, na temat tego jak pracować w systemie MLM. – Często ktoś, kto przychodzi do coacha jest pod ścianą. Coach staje się jego ostatnią deską ratunku. To duża odpowiedzialność, ponieważ na „dzień dobry” trzeba człowiekowi dać nadzieję, a pobudzać go pytaniami do poszukiwania rozwiązań, motywacji wewnętrznej – mówiła Renata Zarzycka.

Podczas swojej prelekcji zwróciła również uwagę na to, iż na wyższych poziomach kariery, aby odnieść sukces a nie stać w miejscu całymi miesiącami, należy pracować nad sobą, nad kreatywnością i wizją przyszłości oraz nad rozwojem własnej indywidualności. Co to może oznaczać? Zdaniem Zarzyckiej, kiedy przez dłuższy czas zaliczamy stagnację, warto zastanowić się nad przyczyną takiego stanu. W tym miejscu dobrze jest uświadomić sobie swoje siły osłabiające np. nieużyteczne przekonania, ograniczenia, wymówki i problemy oraz skierować myślenie na ich rozwiązanie.

Robert Janowski opowiedział nam o fragmentach swojego życia oraz o swojej młodości, jego długich włosach i wyciągniętym swetrze, kiedy to grywał na gitarze. Zaprezentował również krótki warsztat Przemówień Publicznych. Powiedział, że w pracy coacha kluczowa jest umiejętność słuchania, akceptowania rozmówcy i nie osądzania go. – Dobry coach jest jak dobra kucharka. Otwiera lodówkę, niewiele tam jest, a ona i tak umie zrobić coś nieziemskiego do jedzenia – tłumaczył. Coach często otwiera te zakamarki w człowieku, które nie wróżą niczego dobrego, ale jego zadaniem jest tak je „zmontować”, by człowiek zmienił myślenie o sobie, nastawił się pozytywnie do wyzwań i osiągał sukcesy.

Tego dnia do grona prelegentów należał również Bartłomiej Cieszyński –zastępca dyrektora Centrum Studiów Podyplomowych WSIiZ oraz Ryszad Gąsierkiewicz – prezydent polskiego oddziału International Federation of Coaching Institute. W swoim wystąpieniu Ryszard Gąsierkiewicz podkreślał, jak bardzo coaching może pomóc w prowadzeniu swojej firmy: – Ta konferencja inspiruje uczestników do tego, by szczerze wejrzeli w siebie oraz stanęli obok i zobaczyli się obiektywnym okiem. To bardzo pomoże w rozwoju kariery zawodowej – powiedział.

Natomiast Agnieszka Gąsierkiewicz, trenerka NLP od wielu lat zajmująca się ustawieniami systemowymi, mówiła o tzw. ustawieniach systemowych Helingera, w których funkcjonuje firma. W metodzie tej bierze się pod uwagę zarówno samego pracownika lub współpracownika, jak i całą strukturę, w której się na co dzień poruszamy.

Z tej dwudniowej konferencji w efekcie dowiedzieliśmy się, że w celu osiągnięcia wyjątkowych sukcesów, powinniśmy rozpocząć poszukiwanie własnej drogi tak, aby się stać indywidualistami. Mogliśmy poznać przyczynę tego, że liderzy, którzy wcześniej rozwijali się i zwiększali swoje obroty zdobywając kolejne szczeble kariery zawodowej, nagle stanęli przed ścianą bijąc głową w mur, nie mogą ruszyć z miejsca, mimo licznych szkoleń czy też warsztatów i czytania polecanych książek, z dnia na dzień tracą swoją motywację wewnętrzną, a tym samym zapał do pracy. To zagadnienie w branży MLM dotyczy sporej większości współpracowników.

Dzięki tej konferencji z pewnością już wiemy, że nie należy kierować swoich myśli na problem utkwiony w przeszłości, ale aby poszukiwać sposobów i rozwiązań, które są ukierunkowane na myślenie o przyszłości. Wszak najlepszą metodą przewidywania własnej przyszłości, jest jej tworzenie:

SZUKAJ SPOSOBÓW – NIE WYMÓWEK, SZUKAJ ROZWIĄZAŃ – NIE PROBLEMÓW.

Mogą Cię również zainteresować