Pieniadze kontra pasja. Po co pracujemy?

przez Maciej Badowski

Zdecydowana większość ludzi pracuje dla pieniędzy, w końcu z czegoś trzeba żyć. Czy jednak pracę trzeba traktować tylko jako możliwość zarobienia na utrzymanie i przyjemności, czy jednak coś więcej? A może praca pozwala wzbogacać życie, dawać radość?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

W tej materii zdania są bardzo mocno podzielone. Jedna część osób jest zdania, że pracują tylko dla pieniędzy. Druga dostrzega w pracy znacznie większą wartość. Zatem, których osób jest więcej? Z badań CPP Inc przeprowadzonych na studentach i absolwentach wynika, że młodzi ludzie mają bardzo pozytywne nastawienie do pracy. Chcą wręcz, aby stanowiła ona ważną wartość w ich życiu. Aż 80% ankietowanych chciałoby, by ich praca przynosiła zadowolenie i była dopełnieniem życia. Z kolei 72% marzy o tym, by ich kariera zawodowa była połączona z ich pasją. Dla 58% zaś zadowolenie z pracy i radość czerpana z wykonywania rzeczy, które się lubi, jest ważniejsza niż zarabiane pieniądze, władza czy wpływ. I jest uznawana za najważniejszy motywator. Ponadto 78% studentów uważa, że prawdziwy sukces można osiągnąć jedynie robiąc to, co się kocha.

Jeżeli przyjrzeć się wynikom tego badania to nasuwają się dość pozytywne wnioski. Owszem, pieniądze są bardzo ważną częścią życia, ale jednak nie są najważniejsze. Wyniki są o tyle zaskakujące, że w ostatnim czasie została zaburzona pewna hierarchia wartości. Jednak po tych badaniach można mieć cichą nadzieję, że kult pieniądza zejdzie na drugi plan. Tym samym młodzi ludzie, potencjalni przedsiębiorcy, będą prowadzić swój biznes w zgodzie z samym sobą, a nie tylko po to, aby zarobić. A jak Wam się wydaje? Co lepiej wybrać: pieniądze czy pasję? Jak uważacie? A może tylko łącząc pasję z pracą można dojść do prawdziwych pieniędzy? No i w końcu, jeśli ktoś wybierze pracę z pasją dla pieniędzy, to czy te dwa aspekty można osiągnąć w MLM?

Mogą Cię również zainteresować