Polak mądry przed szkodą czyli jak inwestuje nasza młodzież?

przez Maciej Maciejewski

Z roku na rok Polacy coraz chętniej inwestują zgromadzone środki. Czy dotyczy to również osób młodych? Takich do 34 roku życia? Jakie produkty inwestycyjne wybierają najchętniej? Czy stawiają na odważne i ryzykowne strategie, czy jednak na stabilny zysk w długiej perspektywie?

źródło: Pixabay

Badanie firmy Tavex pokazuje, że pokolenia Y i Z oszczędzają i co istotne – inwestują. Prawie 68% badanych w wieku do 24 lat wskazało, że w III kwartale tego roku odkładało na przyszłość. Natomiast 27% respondentów z tej grupy potwierdziło, że pomnaża zaoszczędzone pieniądze.

Młodzi Polacy wykazują coraz większą świadomość w kwestii konieczności odkładania środków oraz ich pomnażania. Co więcej, wybierają nie tylko w pełni bezpieczne instrumenty inwestycyjne. Osoby w wieku do 24 lat w ponad 27% deklarują, że inwestują w różne aktywa. Podobnie chęć pomnażania oszczędności wykazują badani w grupie 25-34 lat (30%).

Respondenci w wieku do 24 lat inwestują najczęściej w lokaty (61,6%), nieruchomości (23,6%) oraz w złoto (17,8%). Natomiast w grupie 25-34 lat w lokaty (43,8%) nieruchomości (28,1%) i akcje na giełdzie (24,5%). Co ciekawe, zapytani o to, w co według nich warto było zainwestować w III kwartale 2020 roku wskazali nieruchomości (54,7%), złoto (25,3%) oraz lokaty (27%).

Badanie pokazało, że w Polsce nadal zarobione pieniądze trafiają głównie na lokaty – zarówno w młodszej, jak i starszej części społeczeństwa. Osoby w grupach wiekowych 35-49 lat oraz powyżej 50 lat zapytani w co najczęściej inwestują w większości wskazywali właśnie dane narzędzie, analogicznie 53,7%, 58,8%. Warto jednak wiedzieć, że przez niskie stopy procentowe jest to obecnie mało opłacalne działanie ukierunkowane na pomnażanie majątku. Jednak dla osób ceniących bezpieczeństwo oraz łatwość przeprowadzenia transakcji, wpłata pieniędzy na lokatę jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż trzymanie ich w domu.

– Młodsza grupa społeczeństwa często chce szybko pomnażać swoje pieniądze oraz nie boi się poznawać nowych, nieznanych im wcześniej sposobów inwestowania. Nie wystarczy jednak oszczędzać krótkoterminowo. Oczywiście dzięki takim działaniom możemy pozwolić sobie na zagraniczne wycieczki lub inne aktywności, ale ważne jest, żeby zacząć myśleć długofalowo – tylko takie działania przyniosą nam realne zyski i zabezpieczą naszą przyszłość – mówi Aleksander Pawlak, prezes zarządu Tavex. – Osoby, które będąc dziećmi uczyły się wartości pieniądza, oszczędzania i przedsiębiorczości, lepiej sobie radzą z zarządzaniem domowym budżetem i inwestowaniem. Ta wiedza może być bardzo pomocna w sytuacjach różnych kryzysów finansowych dodaje.

Umiejętności finansowe są ważne nie tylko dla inwestujących duże sumy. To osoby, które dysponują stosunkowo małym budżetem muszą bardziej ostrożnie nim zarządzać. Przy każdej formie inwestowania należy brać pod uwagę ryzyko. Zawsze warto je przekalkulować, niezależnie od tego czy stawiamy na rynek metali szlachetnych czy np. nieruchomości. Warto rozpocząć przygodę z inwestowaniem od małych kwot i sprawdzić, jaki będzie zwrot.

Istotne jest również to, aby zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od naszej inwestycji – czy ma ona pełnić rolę zabezpieczenia kapitału w perspektywie długoterminowej i chronić nas przed inflacją, czy też przynieść korzyści finansowe w jak najkrótszym czasie.

– Rosnącą popularnością indywidualnych inwestorów cieszą się metale szlachetne. Są one bezpieczną przystanią dla oszczędności. Nawet w czasie niepokoju oraz dekoniunktury na giełdzie ochronią nasz kapitał. Są świetną lokatą w perspektywie długoterminowej. Przenoszą wartość pieniądza w czasie, dzięki czemu zabezpieczają jego siłę nabywczą – wskazuje Aleksander Pawlak.

Mogą Cię również zainteresować