Polak nominowany do nagród Nobla i Kavli!

przez Maciej Maciejewski
1434 odsłony

O polskiej firmie Perfect Harmony piszemy rzadko. Jednak, kiedy już dotrą do nas o niej jakieś nowe informacje, to zawsze szczęka opada. Tym razem również. Otóż bezpośrednio związany z firmą, twórca jej sztandarowych produktów prof. Jerzy Janicki został nominowany do Nagrody Nobla i Nagrody Kavli.

Prof. Jerzy Janicki, foto: Maciej Maciejewski
Prof. Jerzy Janicki, foto: Maciej Maciejewski

Ostatnio o działającej w systemie sprzedaży bezpośredniej firmie Perfect Harmony i profesorze Janickim pisaliśmy w „Network Magazynie” w artykułach: „Pół roku na rynku”, „Złoty medal dla Perfect Harmony”, „Firma Perfect Harmony znów nagrodzona” oraz „Kapitalna końcówka roku w wykonaniu firmy Perfect Harmony”.

Ale teraz wiadomość jest sensacyjna. Sama nominacja do tak prestiżowych, znanych na całym świecie nagród jest dla naukowca i związanej z nią firmy wyróżnieniem nietuzinkowym, który z pewnością wspomoże budowę jej marki i wizerunku na całym świecie. Nas cieszy również fakt, że doceniona została ciężka praca, której wymiar jest w 100% polski. A jednak się da.

Tym samym, zamieszkały w Wielkopolsce prof. ibf. dr n. fiz dr h.c. Jerzy Janicki został jedynym polskim kandydatem do nagród Nobla (pokojowej) i Kavli jednocześnie. Teraz i w ogóle w historii obu nagród. Profesor Janicki jest autorem rozwiązań poprawiających zdrowie populacji ludzkiej (m.in. materac Energy for Live i system Satro), mających przełomowe zastosowanie i znaczenie w profilaktyce oraz terapii chorób cywilizacyjnych. Jego rozwiązania mają twarde, udokumentowane podstawy naukowe i kliniczne. Nadal są badane w kilku ośrodkach naukowych, jako badania wieloośrodkowe.

Prof. Janicki z małżonką
Prof. Janicki z małżonką

Produkty, w których zastosowano rozwiązania profesora Janickiego dostępne są komercyjnie, poza publicznymi systemami zdrowia, jak dotąd jedynie w Polsce, ale teraz z pewnością sie to zmieni. Nominacje bowiem dobitnie wskazują, że zainteresowanie dwoma tematami: Satro – system do wczesnej diagnostyki choroby niedokrwiennej serca oraz unikalny rozkład pola magnetycznego mający zastosowanie w wyrobach medycznych do magnetoterapii domowej (dystrybuowanych przez firmę Perfect Harmony) stanowczo wykracza już poza granice RP.

Instytut Badań Fizykomedycznych, na czele którego stoi prof. Jerzy
Janicki jest partnerem Projektu dla Zdrowia Publicznego IAEWP. Uczestniczy w programach rozwojowych w ramach uczestnictwa w inicjatywie sekretarza
generalnego ONZ pod nazwą Global Compact.

Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu – Alfreda Nobla. Pierwsza uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w roku 1901. Pokojową nagrodę Nobla otrzymali wtedy Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy. Od 1902 nagrody są formalnie przyznawane przez króla Szwecji. Każdy z laureatów otrzymuje złoty medal i dyplom honorowy. Nagroda Nobla ma także wymiar finansowy. Laureat otrzymuje znaczną kwotę pieniężną (obecnie 10 milionów koron szwedzkich, czyli około 4 milionów złotych), aby mógł kontynuować swoje badania lub prace bez konieczności zabiegania o fundusze. Lista dotychczasowych laureatów pokojowej Nagrody Nobla znajduje się w tym miejscu.

Nagroda Kavli obejmuje trzy oddzielne wyróżnienia przyznawane za wybitne osiągnięcia w badaniach naukowych, prowadzonych w takich dziedzinach jak astrofizyka, nauka neuronalna oraz nanonauka. Nagroda Kavli przyznana została po raz pierwszy na jesieni 2008 roku w Oslo i przyczyniła się do zaistnienia Norwegii na międzynarodowej mapie badawczej. Z inicjatywą przyznawania nagrody wystąpił Amerykanin norweskiego pochodzenia Fred Kavli. Przedsięwzięcie organizowane jest wspólnie przez Fundację Kavli, Ministerstwo Edukacji i Badań Norwegii oraz Norweską Akademię Nauk i Literatury. W każdym z powyższych obszarów przyznawana jest nagroda 1 miliona dolarów w gotówce, medal oraz dyplom. Nagroda Kavli jest wręczana w Oslo co dwa lata. Nagroda pełni rolę nie tylko wyróżnienia dla poszczególnych naukowców, lecz stanowi również dowód uznania ich wysiłków badawczych, które są niesłychanie ważne dla przyszłości ludzkości. Nagroda ma na celu promowanie międzynarodowej współpracy badaczy oraz podniesienie poziomu świadomości opinii publicznej w zakresie wagi badań naukowych. Więcej informacji o Nagrodzie Kavli tutaj: www.kavlifoundation.org

Mogą Cię również zainteresować