
źródło: www.sxc.hu
Z badania wynika, że 67% osób spośród 14,7 mln polskich internautów odwiedza potencjalnie niebezpieczne strony, 64% ściąga niechronione pliki, 62% otwiera pocztę od nieznajomych, a 36% przyznaje się do otwierania załączników w takich mailach. Oprócz tego, mniej niż połowa z nas korzysta z firewall, czyli podstawowego zabezpieczenia przed włamaniem do komputera. Do równie popularnych błędów należy także wymyślanie zbyt prostych haseł lub używanie tego samego do wszystkich portali.
Zagrożenia nie wolno bagatelizować. Z kradzieży naszych danych i wykorzystywania ich do przestępczych celów żyją nieraz całe miasteczka w uboższych krajach świata. Cyber przestępczość nie ma żadnych ograniczeń. Polacy, choć często ignorują zagrożenia, to jednak mają o nim sporą wiedzą. Największym źródłem informacji w dalszym ciągu pozostają znajomi, portale internetowe oraz tradycyjne media. 62% badanych przyznało, że chce wiedzieć więcej o bezpieczeństwie w sieci.
Właśnie dla takich ludzi powstała strona www.bezpieczniejwsieci.org. Działa ona pod patronatem UKE, Ministerstwa Gospodarki i Europejskiego Centrum Konsumenckiego, a informuje o tym, jak zabezpieczać komputery i smartfony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, jak bezpiecznie logować się w portalach społecznościowych, jak robić zakupy w sieci i korzystać z internetowego konta w banku.