Poufne dane na smartfonach

92

Blisko 30% Europejczyków na swoich smartfonach przechowuje bardzo poufne dane. Potwierdza to wynik badania firmy Kaspersky Lab przeprowadzonego we współpracy z organizacją Association of Independent Research Centres.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Niestety, fakt noszenia przy sobie bardzo ważnych informacji nie idzie w parze z ich zabezpieczeniem. Z hasła zabezpieczającego dostęp do smartfona korzysta niewiele ponad połowa ankietowanych, choć funkcję taką posiada każde urządzenie tego typu.
Z przeprowadzonego badania jasno wynika, że liczba przypadków naruszenia prywatności poprzez przeglądanie informacji zawartych w smartfonie zależy od wieku właściciela, najczęściej przytrafia się ludziom w przedziale od 14 do 24 lat i nie ma żadnego związku z płcią.

Jeżeli chodzi o rozkład tego rodzaju naruszeń według państwa, okazuje się, że ich ofiarą najczęściej padali ankietowani z Włoch – aż 41% oraz Hiszpanii – 38%. We Francji ten wskaźnik wyniósł 29% a w Wielkiej Brytanii 22%. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie danych hasłem, to przyznaje się do tego 68% mieszkańców Hiszpanii, 65% Francuzów, 58% Włochów ora 47% Brytyjczyków.

Z ankiety ponadto wynika, że 10% respondentów przynajmniej raz zgubiło telefon komórkowy, podczas gdy 11% doświadczyło jego kradzieży. Użytkownicy smartfonów uważają, że ryzyko zainfekowania ich szkodliwym oprogramowaniem jest niewielkie. Zaledwie 27% badanych jest bardzo zaniepokojonych taką możliwością.
Respondenci oceniają ryzyko utraty danych znajdujących się na smartfonie i komputerze stacjonarnym jako niemal takie samo. W ramach ankiety przebadano ponad 1600 użytkowników smartfonów w czterech państwach europejskich: Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech oraz Hiszpanii. Z pełnym raportem można zapoznać się na stronie Kaspersky Lab.

Mogą Cię również zainteresować