Praca handlowca w Odnawialnych Źródłach Energii. Obalamy mity

przez Maciej Maciejewski
574 odsłony

Praca w branży OZE stała się trendem już przed wybuchem epidemii. Skutki jakie przyniosła za sobą pandemia doprowadziły do tego, że wielu przedsiębiorców zmuszonych było masowo zwalniać swoich pracowników, obniżyć wynagrodzenia bądź zamknąć działalność gospodarczą, a co za tym idzie ludzie z „dnia na dzień” szukali możliwości zarobkowych często w zupełnie innym sektorze.

źródło: Pixabay

Ponadto z uwagi na aktualne warunki społeczno-ekonomiczne Polacy szukają działalności, które pozwolą im żyć na godnym poziomie. Praca w branży OZE uznawana jest za stabilną, jednak często ludzie mają bardzo mylne przeświadczenia dotyczące samych wymogów. W tym artykule obalimy krążące mity.

Mit nr I: Przedstawiciele handlowi są zatrudniani wyłącznie na umowy cywilnoprawne

Nic bardziej mylnego! Handlowcy często działają jako niezależni przedsiębiorcy, a najczęściej świadczą pracę na podstawie kontraktu. Taka forma zatrudnienia jest w tej dziedzinie wskazana. – Każdy pracodawca dba o swoich zdolnych dystrybutorów, dokłada wszelkiej staranności, aby sprzedawcy czuli się komfortowo i bezpiecznie w miejscu pracy, to bardzo ważny aspekt zarówno dla współpracownika jak i firmy, ponieważ przekłada się to w dalszej perspektywie na indywidualne wyniki sprzedażowe przedstawiciela handlowego. Naszym handlowcom oferujemy elastyczne formy zatrudnienia, a umowa B2B je gwarantuje – wyjaśnia Szymon Masło, prezes zarządu w Neptun Energy.

Mit nr II: Zarobki handlowca oscylują na poziomie około 4000 złotych/netto

Jest to kolejny mit, ponieważ warto pamiętać o tym, że handlowiec sam po części jest swoim sterem, żeglarzem i okrętem, a jego wynagrodzenie składa się najczęściej ze stałej pensji oraz dodatków finansowych w postaci prowizji sprzedażowej, premii uznaniowej czy benefitów pozapłacowych. – Zarobki oscylować mogą nawet w okolicach 20 tysięcy miesięcznie. W naszej pracy liczy się zaangażowanie i chęć pracy z drugim człowiekiem – mówi Szymon Masło.

Mit nr III: Od przedstawiciela handlowego wymaga się doświadczenia w branży

Niekoniecznie. Każdy pracodawca indywidualnie ocenia kandydata na dane stanowisko, jeśli dostrzega w nim potencjał i uważa, że warto przeszkolić współpracownika i nauczyć go zawodu „od podstaw”… po prostu to robi. Pamiętajmy, że każdy kiedyś zaczynał, a nieoszlifowany diament z czasem staje się brylantem.

Mit nr IV: Niezbędne jest wykształcenie kierunkowe

Wszystko zależy w jakiej branży będziemy działali, ponieważ pracując na stanowisku przedstawiciela farmaceutycznego bądź handlowca sprzedającego sprzęt do rehabilitacji często faktycznie w ofercie pracy pojawia się zapis dotyczący wymagania danego kierunku studiów np. fizjoterapii. Jest to spowodowane specyfiką sprzedaży danych produktów. Niemniej jednak w wielu przypadkach wykształcenie wyższe bądź wyższe kierunkowe nie jest wymagane. Według prezesa zarządu Neptun Energy przedstawicielem handlowym mogą być: „Wszystkie osoby, które posiadają otwarty umysł i potrafią porozmawiać z drugim człowiekiem”.

Mit nr V: Przedstawicielem handlowym może być tylko osoba do 30 roku życia

Absolutnie nie! Przedstawicielem handlowym może być osoba niemalże w każdym wieku. Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, wiele osób z uwagi na pandemię Covid-19 było zmuszonych zmienić pracę, są to również osoby w dojrzałym wieku. Nie dyskryminuje się ludzi ze względu na wiek, podczas wyboru współpracownika przede wszystkim zwraca się uwagę na pożądane cechy w zawodzie, niżeli na wiek.

Jak widać mitów dotyczących pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego jest wiele, trzeba jednak zawsze zweryfikować informacje „uzyskane pocztą pantoflową” bądź te zamieszczone w internecie. Często fakty okazują się totalnie odmienne od tego, co mówią lub piszą ludzie.

Mogą Cię również zainteresować