Praca na łonie natury. Oto 4 wskazówki, jak się do niej przygotować

przez Maciej Maciejewski
645 odsłony

Lato w pełnej krasie. Kiedy za oknem piękna pogoda, aż szkoda siedzieć w domu lub w pracy. W słoneczne, ciepłe dni warto przenieść swoje biuro na zewnętrz. Wato jednak zapewnić sobie odpowiednie warunki do działania. Jak zachować produktywność podczas pracy na łonie natury? Podpowiadamy.

źródło: Pixabay

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to najlepsze co możemy zrobić dla swojego ciała i umysłu. Przede wszystkim obcowanie z naturą korzystnie wpływa na samopoczucie. Przebywanie pośród malowniczych okoliczności przyrody i oddychanie świeżym powietrzem pomaga się odstresować, a także dobrze wpływa na koncentrację i kreatywność. Ponadto niweluje napięcia, obniża ciśnienie tętnicze krwi i działa kojąco.

Osoby, które regularnie spędzają czas na łonie natury, mają lepszą odporność i więcej energii do działania. Aby jednak móc pracować na zewnątrz, warto wcześniej odpowiednio się do tego przygotować.

Zaplanuj swoją pracę

Dobry plan to podstawa! Zanim wyjdziesz na zewnątrz, szczegółowo zaplanuj swój dzień pracy. Określ główne zadania, które musisz wykonać i wyznacz najważniejsze cele. Najlepszym sposobem na zachowanie produktywności przez kilka godzin pracy jest podział obowiązków na kilka mniejszych bloków, między którymi następują krótkie przerwy. Brak przerw w pracy negatywnie wpływa na jej jakość. Badania wyraźnie pokazują, że regularne przerwy poprawiają koncentrację i samopoczucie.

Możesz pracować w systemie 50/10, czyli 50 minut obowiązków i 10 minut przerwy, bądź 25/5, co oznacza 25 minut pracy, po której następuje krótka, pięciominutowa przerwa. Podczas odpoczynku od zadań zawodowych przejdź się na krótki spacer, wykonaj kilka ćwiczeń lub przekąś coś dobrego.

Znajdź ustronne miejsce

Balkon w bloku obok ruchliwej ulicy w centrum miasta czy ustronna polana usytuowana między lasem a rzeką? Wybór jest prosty! Aby w pełni skorzystać z tego, co oferuje natura, warto wybrać miejsce oddalone od miejskiego zgiełku – takie, w którym króluje cisza. W spokojnej okolicy łatwiej utrzymać skupienie i zachować pełną produktywność.

Unikaj rozpraszaczy

Powiadomienia nieustannie pojawiające się na ekranie telefonu czy laptopa rozpraszają. Po przeczytaniu komunikatu ciężko wrócić do wykonywanego wcześniej zadania. W efekcie tracimy cenny czas, jesteśmy mniej produktywni i ostatecznie robimy mniej, niż sobie założyliśmy.

Zanim zaczniesz pracę na łonie natury, koniecznie wyłącz powiadomienia we wszystkich sprzętach. Postaraj się maksymalnie skupić na pracy. Dzięki temu wykonasz ją szybciej.

Zabierz ze sobą źródło zasilania

Rozładowany sprzęt to najgorsza rzecz, jaka może się przytrafić podczas pracy w terenie. Dlatego zanim wybierzesz się w plener, odpowiednio zabezpiecz się na taką ewentualność. Pełne naładowanie laptopa czy telefonu może nie wystarczyć – zwłaszcza, jeśli Twoja praca wymaga od Ciebie korzystania z tych urządzeń niemal przez cały czas. Dla większego bezpieczeństwa zabierz ze sobą przenośną stację zasilania, która dostarczy Ci niezbędnej energii zawsze wtedy, kiedy jej potrzebujesz.

– Dzięki przenośnej stacji zasilania możesz stworzyć pełnoprawne biuro – z tą różnicą, że w plenerze. Dobrym wyborem jest ważący niespełna 3,5 kg model River 2. Stacja ma moc wyjściową 300 W, którą można zwiększyć do 600 W, dzięki technologii X-Boost. Urządzenie jest w stanie naładować laptopa 4 razy bądź smartfona aż 23 razy – radzi Piotr Kuźniarski z EcoFlow. A co, kiedy stacji zabraknie energii? – Wówczas można naładować ją za pomocą dedykowanego zestawu paneli słonecznych. Przy sprzyjających warunkach pogodowych osiągniemy 100% naładowania już w 3 godziny – wyjaśnia ekspert.

Praca na łonie natury to z pewnością pomysł wart rozważenia. Aby zachować pełną produktywność i cieszyć się świetnymi efektami swoich działań, warto zaplanować swoje obowiązki, znaleźć ustronne miejsce, wyłączyć powiadomienia w telefonie i zadbać o możliwość korzystania ze sprzętów elektronicznych w każdym miejscu i czasie. Odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu.

Mogą Cię również zainteresować