PSB idzie na wojnę z kryptowalutowymi piramidami?

przez Marek Wyrzychowski
729 odsłony

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin prosi społeczność interesującą się szeroko rozumianą tematyką kryptowalut o pomoc w kwestii walki z piramidami finansowymi. Dziś otrzymaliśmy w tej sprawie list otwarty od prezesa Filipa Pawczyńskiego…

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Problem piramid finansowych, które opierają swoją działalność na bazie kryptowalut, a nawet jakichś dziwnych tworów kryptowalutopodobnych, jest w Polsce coraz większy. Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Pionierzy w tej dziedzinie strzygą ciągle naiwne owieczki bez żadnego problemu, a kompetentni do zajmowania się takimi sprawami ludzie i urzędy cały czas pierdzą w stołki i czekają na jakieś odgórne, niewiadomego pochodzenia samoregulacje. Najlepiej z Marsa.

W ten sposób najmocniej po łbie dostają Ci, którzy chcą uczciwie, zgodnie z prawem, a przede wszystkim spokojnie zająć się inwestowaniem w kryptowaluty i rozwijaniem choćby samej technologii blockchain. Bardzo podobna sytuacja jak w branży MLM – podszywające się pod ten totalnie zgodny z prawem i nader uczciwy system sprzedaży towarów i usług piramidy finansowe, robią ludziom wodę z mózgów budując idiotyczne stereotypy i stygmaty. I jak zwykle cierpią na tym uczciwi, a hochsztaplerzy i naganiacze biegają po mieście i werbują w najlepsze.  

Oto list otwarty do społeczności walut cyfrowych w Polsce: „Ponownie chcemy prosić Was o pomoc. Kryptowaluty bez społeczności, jaką wspólnie budujemy, nic nie znaczą. Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami krytyki idei walut cyfrowych ze strony rządzących naszym krajem. Krytyki wynikającej naszym zdaniem głównie z niepełnego zrozumienia tematu, ale też po części uzasadnionej. Na naszym rynku – jak na każdym innym, można zaobserwować patologie. Za takowe musimy uznać piramidy finansowe, które podszywają się pod kryptowaluty.

Ich twórcy wykorzystując popularność bitcoina i jemu pochodnych, namawiają mniej zorientowane osoby do inwestowania środków w ich „monety”, nie mające najczęściej niemal niczego wspólnego z rewolucyjną technologią blockchaina i innymi zabezpieczeniami, które czynią bitcoina wyjątkowym i bezpiecznym pod kątem używalności. W ciągu ostatnich paru lat informowaliśmy polskie władze o takich procederach jak OneCoin czy DasCoin. Przy współpracy z nami powstał szereg interpelacji i zapytań poselskich dotykających powyższego problemu. Za naszą namową swoich klientów starają się edukować nasi najwięksi partnerzy biznesowi – np. giełdy BitBay i Bitmarket. Mimo tego nadal otrzymujemy wiele niepokojących zgłoszeń dotyczących kolejnych projektów, które podejrzewacie o nieuczciwość oraz charakter piramidy. Dlatego prosimy Was o przesyłanie nam tego typu zgłoszeń na adres mailowy: [email protected] . Interesują nas w szczególności: zorganizowane grupy naganiające na kupno danej monety; giełdy, których przeważającą część oferty stanowią cyfrowe waluty, których charakter wskazuje na znaczne odstępstwo od standardów wyznaczonych przez czołowe kryptowaluty. Z góry dziękujemy za współpracę. Pamiętajcie również, że możecie zgłaszać się do nas o porady w wyżej wymienionych kwestiach. Filip Pawczyński, prezes stowarzyszenia.”

Mogą Cię również zainteresować