Questra trafiła na listę ostrzeżeń publicznych KNF

przez Marek Wyrzychowski
956 odsłony

Promowane przez niektórych pseudo-znawców jako MLM przedsięwzięcie o nazwie Questra Holding, wśród znanych specjalistów i wielu obserwatorów branży DS/MLM nosi znamiona piramidy finansowej. Dziś KNF wrzucił ten projekt na swoją listę ostrzeżeń publicznych…

źródło: Facebook.plźródło: Facebook.pl

Najmocniej firma szaleje w internecie. Upodobała sobie świat wirtualny, gdyż to przede wszystkim biznesowo-inwestycyjny przekaz skierowany przez nią do społeczeństwa brzmi niczym Matrix. Zwrócił na to uwagę jakiś czas temu Maciej Samcik – redaktor ekonomiczny „Gazety Wyborczej” i autor znanego bloga „Subiektywnie o finansach”.

W artykule zatytułowanym „4% w tydzień? I fundusz gwarancyjny? Polskę podbija byk, który podaje się za żubra i szuka…” redaktor stwierdził m.in.: „Ostatnio furorę w sieci robi inwestycyjny pośrednik w zarabianiu grubej kasy o nazwie Questra Holdings. To firma z tradycją. Istnieje od 2009 r. (podobno), działa w 28 krajach (podobno), zaś w 2015 r. inwestorzy wypracowali dzięki niej aż 231 mln euro zysków (podobno). Teraz ujawnia swe magiczne moce nad Wisłą. A jak ujawnia? A z przytupem!  Questra chwali się m.in. tym, że oferuje gwarantowany zysk, podpisuje z klientami „oficjalną umowę współpracy” (wow!) i że ma „fundusz gwarancyjny”, którego celem jest „dbanie o pieniądze wszystkich inwestorów”. W odróżnieniu od banksterów, cwaniaków z funduszy inwestycyjnych oraz naganiaczy z firm foreksowych inwestując z Questrą nie trzeba oglądać zysków przez lupę. Zysk jest gwarantowany i wynosi – w zależności od wartości zainwestowanych pieniędzy – od 4% tygodniowo (czyli 208% rocznie) do 6% tygodniowo (i 312% rocznie). Pieniądze, które Questra nazywa „odsetkami” wypłacane są ponoć w każdy poniedziałek, ze szwajcarską precyzją. (…)

źródło: Facebook.plźródło: Facebook.pl

Tak się podnieciłem, że aż obejrzałem prezentację firmy, żeby dowiedzieć się jak oni to robią, że są tacy fajni. Nie powiem, kierowała mną iskierka zazdrości, bo przecież ja od 25 lat lokuję swoje oszczędności na rynku kapitałowym i gwarantowane zyski rzędu 4-6% tygodniowo są dla mnie zagadką. Ba, nawet słynny Marcin P., który też miał ciekawą ofertę w tym swoim Amber Gold oraz fundusz gwarancyjny, aż tyle swoim klientom nie płacił. Oczywiście, wokół takich projektów zawsze pojawiają się zawistnicy, którzy mają wątpliwości. W Polsce jest ich jeszcze niewielu. O ile na specjalistycznych portalach poświęconych zarabianiu bez wysiłku innym pira… tfu, nowym biznesom dyskusja (oraz narzekania, że „nie płacą” jest liczona w setkach komentarzy, to w przypadku Questry jeszcze jest cisza i spokój”. (…) Cały materiał można przeczytać tutaj. Polecam.

Jednak cisza i spokój w przypadku piramid finansowych zazwyczaj nie trwa długo. Przedsięwzięciem zainteresował się bowiem Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i dzisiaj zamieścił firmy Questra Holding Inc. z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i Questra World Global SL z siedzibą w Hiszpanii na swojej Liście ostrzeżeń publicznych. Co to oznacza dla wszystkich, którzy w to cudo werbują znajomych? Zgodnie z polskim prawem za działalność w piramidach finansowych grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

źródło: Facebook.plźródło: Facebook.pl

A co to znaczy dla wszystkich, którzy teraz siedzą przed komputerem i zastanawiają się czy wpłacić tam pieniądze? Powinna im się nad głową zapalić wielka, czerwona lampka. KNF podaje do publicznej wiadomości informacje o złożonych przez siebie zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. KNF informuje także o postępowaniach karnych prowadzonych z urzędu lub w wyniku zawiadomienia złożonego przez podmiot inny niż KNF, w przypadku których przewodniczący KNF skorzystał z uprawnienia pokrzywdzonego w postępowaniu karnym. Ciąg dalszy z pewnością nastąpi. Amen.

Mogą Cię również zainteresować