A Short Brief Summary Top Movie Review Editor Site Online The Dark Knight Essay Joker Hire Essay Writer Uk What Is Anarchism Essay Format Change Management Director Resume

Ranking superkomputerów TOP500

przez Marek Wyrzychowski, źródło: AMD

Podczas odbywającej się kilka dni temu w Hamburgu konferencji Supercomputing Conference ogłoszono, że na szczycie rankingu superkomputerów TOP500 wciąż znajduje się Cray XT5 Jaguar.

Jest to układ bazujący na sześciordzeniowym procesorze AMD Opteron zbudowany z prawie ćwierć miliona rdzeni, a jego moc obliczeniowa wynosi 1,75 petaflopa na sekundę.

Superkomputer Jaguar
Superkomputer Jaguar

Wśród dziesięciu najszybszych komputerów, znajdują się jeszcze trzy oparte na rozwiązaniach AMD: na trzecim miejscu Roadrunner (IBM, system hybrydowy pracujący na procesorach AMD Opteron z serii 6000, Los Alamos National Laboratory, USA, na czwartym Kraken XT5 (Cray, Uniwersytet w Tennessee, USA) oraz na siódmym Tianhe-1 (system hybrydowy używający grafiki ATI Radeon™, National SuperComputer Center, Tianjin, Chiny).

W rankingu TOP500 znajduje się także 47 dodatkowych systemów, które wykorzystują produkty AMD. Są wśród nich superkomputery takich firm, jak: Appro, ClusterVision, Dawning, Dell, Fujitsu, Hitachi, HP, Koi Computers, Penguin Computing i Sun.

Kluczowe fakty:

W grupie 500 najszybszych komputerów na świecie, 51 bazuje na rozwiązaniach AMD. Moc obliczeniowa technologii opartych na produktach AMD, które znajdują się w grupie TOP10, wynosi 4,2 petaflopa. Firma Cray ogłosiła szereg kontraktów, które będą realizowane w oparciu o superkomputer nowej generacji Cray XE6™ bazujący na procesorze AMD Opteron™ z serii 6100. Będzie on posiadał możliwości skalowania do ponad miliona rdzeni. Technologie AMD wykorzystywane są nie tylko w superkomputerach, których używa się na uniwersytetach i w narodowych laboratoriach, ale także w przemyśle (np. inżynieria, finanse, IT). Systemy oparte na rozwiązaniach AMD wykorzystują m.in. USA, Chiny, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria, Norwegia oraz Finlandia.

Mogą Cię również zainteresować