Rewolucja w ekranach dotykowych

421 odsłony

Obecnie w urządzeniach wyposażonych w ekrany dotykowe uczucie dotyku próbuje się imitować za pomocą wibracji. W dalszym ciągu to za mało, żeby wykonywać takie czynności jak bezwzrokowe pisanie na klawiaturze ekranowej.


Wkrótce ma się pojawić technologia, który pozwoli odczuć fakturę różnych materiałów na ekranie dotykowym. Brzmi to dość nieprawdopodobnie, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to za kilka lat taka technologia mogłaby się pojawić w urządzeniach z ekranami dotykowymi. Firma Senseg chce dodać do ekranów technologię pozwalającą na prawdziwe odczuwanie, pod palcami można będzie odczuć klawisze, gładką, lub chropowatą powierzchnię albo skórę.

Oczywiście próby stworzenia realistycznego dotyku były już podejmowane wielokrotnie jednak technologia E-Sense różni się podejściem do zagadnienia. Zamiast stymulować ekran palcami, inżynierowie z Senseg chcą stymulować palce ekranem. Obiecująca technologia ma opierać się na dotykowych pikselach nazwanych tikselami (ang. tixels). Pod wpływem dotyku tiksele oddziałują z powierzchnią palca za pomocą pola elektrycznego, symulując uczucie dotyku.

Możliwości wykorzystania tej technologii są ogromne. Zaczynając od zabawek dla dzieci, które będą symulowały prawdziwą zwierzęcą sierść, po rozwiązanie problemu dotykowych klawiatur. E- Sense mogłaby znaleźć zastosowanie w tabletach i smartfonach pod warunkiem, że komercyjne jej wykorzystanie byłoby opłacalne.

Mogą Cię również zainteresować