Słoneczny wypoczynek, workation lub praca na kanapie. Dziś radzimy jak uniknąć usterki laptopa

przez Maciej Maciejewski
628 odsłony

Bez względu na to czy w ostatnich tygodniach lata planujesz rodzinne wakacje tudzież pracę – pamiętaj, aby dbać o swój komputer. Zasady prawidłowego korzystania są niby oczywiste i wszystkim dobrze znane, ale jak się okazuje aż co 3 laptop, który trafia do serwisu Huawei w okresie wakacyjnym, potrzebuje naprawy z powodu przegrzania lub zalania.

źródło: Pixabay

Tych pierwszych jest ponad 20%, a drugich około 10%. Przy odrobinie szczęścia skończy się na wymianie klawiatury, ale często uszkodzone mogą zostać również procesor i płyta główna. Zdecydowanej większości takich usterek i ewentualnych kosztów naprawy można uniknąć – wystarczy stosować się do kilku porad przygotowanych przez ekspertów…

Unikaj gorących i nasłonecznionych miejsc!

Przegrzewanie się laptopów to jedna z najczęstszych przyczyn ich awarii w wakacje. Nowoczesne urządzenia posiadają coraz lepsze chłodzenie, jednak przy wysokiej temperaturze otoczenia jest ono mniej wydajne niż w standardowej temperaturze pokojowej. Symptomy przegrzania się laptopa to przede wszystkim głośna praca układu chłodzenia oraz wyłączenie się urządzenia. Jeśli laptop przestał działać bez wyraźnego powodu – nie panikuj. Mógł to być wynik wykrycia wysokiej temperatury – płyta główna ma zabezpieczenia, które w ten sposób chronią urządzenie. Jeśli pracujemy w nasłonecznionym miejscu dodatkowym objawem może też być bardzo rozgrzana obudowa. Jeśli Twój komputer się wyłączył i podejrzewasz przegrzanie, daj mu ostygnąć – zbyt długa praca w wysokich temperaturach może się zakończyć jego uszkodzeniem. Dodatkowo w upały warto jest korzystać przez cały czas pracy laptopa z podkładek chłodzących.

Wbrew pozorom komputer można zagrzać nie tylko w trakcie gorących dni, ale przez cały rok. Laptopy są szczególnie narażone na przegrzanie, kiedy zabieramy je na serialowe seanse do swoich łóżek. Układ chłodzenia pobiera powietrze dołem i wydmuchuje je z obudowy tyłem laptopa. Jeśli położymy urządzenie na kolanach lub na kołdrze możemy przypadkiem zatkać otwory wentylacyjne i usmażyć podzespoły. Laptop powinien leżeć na płaskiej i twardej powierzchni. Dla wszystkich fanów seriali
oraz pracy z łóżek istnieją wygodne podkładki stawiane na kolana oraz inne akcesoria, na które możemy położyć komputer.

Nie jedz przy komputerze!

Oczywiście najbardziej spotykane wypadki związane z jedzeniem przy komputerze to zalania sprzętu. Płyn wylany na klawiaturę komputera może spowodować jej uszkodzenie i zwarcie, które unieruchomi nasz sprzęt. Lepiej nie stawiać kubków ani butelek w pobliżu laptopa – większość płynów ma właściwości przewodzące i przedostanie się ich do wnętrza laptopa może spowodować nieprawidłowe działanie. Natomiast jeśli zakończyłeś obiad i umyłeś po nim ręce, koniecznie je wytrzyj – nawet odrobina wody jest w stanie uszkodzić komputer.

Mama zawsze mówiła: jemy przy stole! Oczywiście musimy się z tym zgodzić i zaznaczyć, że używanie laptopa na stoliku obok jedzenia jest… niewskazane – okruchy pozostawione na klawiaturze nie tylko mogą ją uszkodzić, ale dodatkowo stanowią pożywkę dla drobnoustrojów, które dodatkowo lubują się w cieple. Istnieje także możliwość wciągnięcia malutkich okruszków do środka wraz z powietrzem używanym do chłodzenia, co może doprowadzić do mikrouszkodzeń i przegrzewania się sprzętu.

Należyte zabezpieczenie

 Jeśli zabierzesz laptopa w długą podróż, a pogoda nie sprzyja – jest deszczowo i nieprzyjemnie – włącz sprzęt co kilka dni, aby nie zawilgotniał. Części elektroniczne są wrażliwe na wilgoć, ale w trakcie normalnej pracy laptop generuje ciepło, które w pewnym stopniu chroni sprzęt przed zawilgotnieniem. Dlatego, nawet w zwykłych okolicznościach, jeśli laptop jest nieużywany przez dłuższy okres, zaleca się profilaktyczne włączenie go od czasu do czasu.

Gdy planujesz dłuższą przerwę od korzystania z komputera, na przykład podczas wakacyjnego wyjazdu, wyłącz go i zabezpiecz przed warunkami atmosferycznymi. Pozostawianie urządzenia włączonego przez długi czas przyspiesza jego starzenie oraz może wyczerpywać baterię. Jeśli wiesz, że będzie leżeć przez dłuższy czas na półce, należy też zadbać o to, aby nie zbierał kurzu. Nagromadzone na otworach wentylacyjnych pyłki mogą utrudniać odprowadzanie ciepła i przyspieszyć proces starzenia sprzętu. Jeśli trzeba usunąć kurz znajdujący się wewnątrz urządzenia, nie rób tego samodzielnie.

Natomiast jeśli chodzi o miejsce przechowywania laptopa – musi być ono suche i zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Parapet przy dużym, nasłonecznionym i otwartym oknie nie stanowi dobrego miejsca na składowanie żadnego sprzętu elektronicznego – co jeśli w trakcie burzy zostanie on zalany deszczówką? Może się wtedy okazać, że włączając laptopa uszkodzisz wrażliwe na wilgoć części.

Mogą Cię również zainteresować