Stereotypy płciowe a praca

Stereotypy płciowe utrudniają sukces w pracy nie tylko kobietom, ale również mężczyznom. Wszystko zależy bowiem od tego, jak postrzegany jest dany zawód lub stanowisko: jako „bardziej męski” czy „bardziej kobiecy”.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Dr Victoria Brescoll z Yale badała wpływ płci zatrudnionego na określonym stanowisku w kontekście tego, jak surowo oceniana jest praca tej osoby i jak mocno piętnowane są jej błędy. Założeniem badań była chęć sprawdzenia czy jeśli wykonywany zawód postrzegany jest w kontekście określonej płci, to czy osoba, która go wykonuje i jest płci przeciwnej, będzie oceniana tak samo, jak osoba, której „płeć pasuje do zawodu”.

Otóż okazało się, że badani byli znacznie bardziej krytyczni wobec osób, które wykonywały zawód „nie pasujący” do ich płci. Badani ocenili ich zachowanie jako mniej kompetentne i wzbudzające mniej szacunku niż to samo działanie, ale wykonane przez osoby „pasujące płciowo”.

To, że tak silnie ulegamy stereotypom płciowym jest bardzo niepokojące i jak się okazało wpływa nie tylko na postrzeganie pracy kobiet, ale również mężczyzn, którzy pracując w bardziej „damskich” zawodach również mogą być gorzej postrzegani w zakresie swoich kompetencji.

Mogą Cię również zainteresować