Wiosenny home office. O czym warto pamiętać?

przez Maciej Maciejewski
921 odsłony

Pomimo, że pracę zdalną wprowadzono na szerszą skalę z uwagi na pojawienie się pandemii, także po jej ustaniu taki system cieszy się coraz większą popularnością. No i wiadomo – w network marketingu ten model pracy miał ogromną estymę na wiele dziesięcioleci przed lockdownem. Zatem teraz to inne branże i sektory gospodarcze korzystają z atrybutów biznesu MLM.

źródło: Pixabay

Według badania Hays ponad 50% pracodawców oferuje swoim pracownikom tzw. home office. Wykonywanie obowiązków zawodowych w domowym zaciszu wiąże się z wyższym komfortem i pewną elastycznością. Ponadto pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, które pracownik musiałby poświęcić na codzienne dojazdy do firmy. Dobrze wiedzą o tym wszyscy, którzy zarabiają pieniądze na własną rękę w branży sprzedaż bezpośrednia i marketing sieciowy.

Wiosna to idealny moment na to, żeby przyjrzeć się swojemu domowemu stanowisku pracy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Czy można zrobić coś, by uczynić je jeszcze bardziej komfortowym?

Bezpieczna praca z domu

Człowiek wykonujący swoje obowiązki zawodowe na home office powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie danych firmowych. Wyciek poufnych informacji może przysporzyć wielu problemów zarówno samozatrudnionemu, zatrudnionemu, jak i pracodawcy.

Jak ochronić dane? Przede wszystkim należy korzystać z dobrze zabezpieczonej sieci Wi-Fi. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wydzielenie osobnej sieci wyłącznie do użytku służbowego. Jeśli nie ma takiej możliwości warto zadbać o to, aby hasło dostępu do domowego internetu było możliwie najbardziej skomplikowane. Komputer należy dodatkowo zabezpieczyć za pomocą profesjonalnego oprogramowania antywirusowego. O czym jeszcze pamiętać?

  • ustaw mocne hasła do komputera i wszystkich używanych w pracy aplikacji,
  • nigdy nie zostawiaj włączonego laptopa bez opieki,
  • odchodząc od biurka zawsze blokuj dostęp do ważnych/poufnych informacji.

Awarie prądu – czy można się na nie przygotować?

Coraz częściej dostajemy alerty RCB informujące o trudnych warunkach atmosferycznych. Gwałtowne burze, intensywne opady deszczu czy silne wiatry zwiększają ryzyko czasowych przerw w dostawach prądu. I chociaż krótkie usterki zwykle nie mają większego wpływu na pracę, to dłuższe awarie mogą przysporzyć wielu problemów. Anomalie pogodowe najczęściej pojawiają się w okresie letnim, dlatego już wiosną warto się przed nimi zabezpieczyć.

Dobrym pomysłem jest zakup przenośnej stacji zasilania, która zapewni niezbędną energię wybranym sprzętom domowego użytku w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej. – Stacja RIVER 2 Max o pojemności 512 Wh i mocy wyjściowej sięgającej do 1000 W zasili nawet 80% powszechnie używanych urządzeń domowych, w tym także np. służbowy telefon czy laptopa – wyjaśnia Daria Ciecior, przedstawiciel firmy EcoFlow. – Co ciekawe, stacja sprawdzi się w roli EPS. Oznacza to, że w momencie przerwy w dostawie prądu w ciągu 30 ms zacznie zasilać wybrane urządzenia – dodaje.

Taką stację można ładować na kilka sposobów, a w tym za pomocą specjalnych paneli słonecznych. Szkoda nie wykorzystać wiosennego słońca! – Ładowanie stacji za pomocą paneli nie tylko jest wydajne, ale też opłacalne i stanowi wyraz naszej troski o stan środowiska naturalnego – podkreśla Daria Ciecior.

Pamiętaj o backupie!

Czasem nawet najprostsza, niepozorna awaria sprzętu może doprowadzić do utraty ważnych danych. Na szczęście możemy temu zapobiec. Rozwiązaniem jest robienie backupu. Backup to inaczej kopia zapasowa danych. Backupem można objąć wszystkie istotne dokumenty znajdujące się na firmowym laptopie. Mogą być to zarówno pojedyncze pliki, jak i całe bazy danych. Backupem zabezpiecza się także pocztę mailową, serwery oraz konkretne sprzęty.

Backup można zrobić na dwa sposoby: lokalnie (zgrywając kopię danych na dysk zewnętrzny, USB czy inny nośnik) lub online (wysłać kopię danych na serwer chmurowy albo skorzystać z serwera backupowego). Dla większego bezpieczeństwa danych warto połączyć oba sposoby.

Wpuść wiosnę do domu

Wiosną wszystko budzi się do życia. Świat przybiera kolorowe barwy, w powietrzu unosi się zapach pierwszych wiosennych kwiatów, a ptaki, które wróciły z ciepłych krajów, ogłaszają nadejście nowej pory roku radosnym ćwierkaniem. Jak przenieść tę wspaniałą, wiosenną aurę do swojego domowego biura? Przede wszystkim często wietrzyć pomieszczenie. Praca przy otwartym oknie nie tylko jest przyjemniejsza, ale też zdrowsza.

Wiosna to także idealny czas na zamiany w wystroju swojego biura. Można wymienić zasłony na lżejsze i jaśniejsze, półkę ozdobić lampą z subtelnym abażurem, a na biurku ustawić wazon z tulipanami czy żonkilami. Warto wykorzystać delikatne, pastelowe akcesoria, które tchną nieco życia do wnętrza i nadadzą mu całkowicie odmienny charakter. Starannie zaaranżowana przestrzeń sprzyja produktywności i kreatywności. W niebanalnym wnętrzu, z mocnym wsparciem technicznym, pracuje się zdecydowanie lepiej.

Mogą Cię również zainteresować