Wirtualizacja do konsumenckich pamięci masowych

511 odsłony

Firma Iomega Corporation, globalny lider w systemach ochrony danych, ogłosiła premierę oprogramowania Iomega® v.Clone™. Umożliwa ono przechowywanie na przenośnych dyskach obrazu komputerów PC, które mogą być następnie „uruchamiane” na dowolnym innym komputerze PC.

Firma Iomega Corporation, globalny lider w systemach ochrony danych, ogłosiła premierę oprogramowania Iomega® v.Clone™. Umożliwa ono przechowywanie na przenośnych dyskach obrazu komputerów PC, które mogą być następnie „uruchamiane” na dowolnym innym komputerze PC.

Przełomowa technologia v.Clone będzie dostępna z końcem miesiąca dla klientów, którzy zakupili dyski firmy Iomega, w postaci oprogramowania dostępnego na stronach Iomega. Oprogramowanie v.Clone będzie również sprzedawane z nowymi przenośnymi dyskami USB 2.0.


– Ta technologia pokazuje, że wirtualizacja jest łatwa w użyciu i niezwykle wygodna dla użytkowników prywatnych oraz małych biur – powiedział Jonathan Huberman, prezes Iomega i działu consumer and small business division firmy EMC. – Korzystając z oprogramowania v.Clone można nosić swój „komputer” w kieszeni i korzystać z plików, maili oraz programów na dowolnym innym komputerze na świecie, łącznie z netbookami. v.Clone doskonale nadaje się dla osób, które korzystają z wielu komputerów, gdyż dzięki niemu mogą używać klonu podstawowego komputera na innych maszynach, mając zapewniony dostęp do tych samych danych i programów.

Jak to działa? v.Clone, wykorzystująca technologię wirtualizacji VMware, tworzy wirtualną kopię sytemu operacyjnego podstawowego komputera, aplikacji i ustawień personalnych, które następnie przechowuje na przenośnym dysku twardym Iomega (tylko tych z interfejsem USB). Po podłączeniu dysku z oprogramowaniem v.Clone do dowolnego komputera z interfejsem USB użytkownicy uzyskują dostęp do zasobów sklonowanego komputera. Po zakończeniu pracy na drugim komputerze, dane nie są pozostawiane (tylko aplikacja v.Clone). System synchronizuje dane z pierwotnym komputerem po ponownym podłączeniu dysku.


To, co czyni oprogramowanie Iomega wyjątkowym, to możliwość aktualizacji wirtualnego obrazu po zmianach dokonanych na pierwotnym komputerze oraz synchronizacja powrotna danych zmienionych na dysku, z wykorzystaniem innych komputerów po ponownym podłączeniu dysku. Funkcjonalność ta pozwala użytkownikom poruszać się pomiędzy środowiskiem fizycznym i wirtualnym za każdym razem, gdy podłączą dysk zewnętrzny z programowaniem Iomega v.Clone.

– Niezależnie od tego czy korzysta się z komputera przyjaciela czy z netbooków rodziny, w biurze czy w samolocie 10 km na ziemią, technologia v.Clone daje użytkownikowi możliwości, których zawsze potrzebował, gdy był z dala od domu –
dodaje Huberman.

Popularne komputery przenośne typu netbook nie mają dysków twardych i przez wielu uważane są za zbyt słabe do obsługi aplikacji innych niż przeglądarki internetowe. Nie jest to prawdą. Korzystając z technologii v.Clone nawet te małe komputery mogą obsługiwać wirtualny obraz w pełni wyposażonych komputerów PC. Podłączenie zewnętrznego dysku twardego z technologią v.Clone do netbooka zmienia go w ultra przenośną kopię podstawowego komputera PC użytkownika. Dzięki temu, użytkownicy lubiący podróżować z lekkimi netbookami zyskują niespotykany poziom elastyczności pracy.

Aby chronić informacje użytkownika w wirtualnej kopii v.Clone zostały wykorzystane dwa poziomy zabezpieczeń. Pierwszy z nich to ochrona hasłem wbudowana w v.Clone. Nie znając hasła nie można uzyskać dostępu do środowiska v.Clone. Aplikacja może też być używana w połączeniu z dyskami Iomega® eGo™ Encrypt lub Encrypt Plus, które szyfrują dane na dyskach. Środowisko wirtualne i wszystkie dane przechowywane są na dyskach Iomega, dzięki czumu, żadne dane nie pozostają na komputerach wykorzystywanych do wirtualizacji.

W razie awarii komputera głównego dyski Iomega ze środowiskiem v.Clone i kopią komputera mogą być wykorzystane na dowolnym innym komputerze PC. Z uwagi na to, że dane na dysku są na bieżąco uaktualniane, użytkownik ma dostęp do ostatnich maili, dokumentów i danych, a nawet może przenieść je na nowy komputer.

Mogą Cię również zainteresować