ZDROWIE PRZYSZŁOŚCI czyli AMFIFILOWOŚĆ i spółka MLM, która zgarnęła niezmiernie prestiżową nagrodę

przez Maciej Maciejewski
937 odsłony

Poruszająca się w systemie MLM firma Natura Vitalis po raz kolejny otrzymała prestiżową statuetkę w konkursie „Biotechnology Award”. Nagrodę przyznano spółce z uzasadnieniem „Najbardziej innowacyjny producent technologii miceli 2022” czyli jako najbardziej innowacyjny wytwórca miceli w naturalnych suplementach diety.

źródło: Pixabay

Brytyjskie, specjalistyczne pismo Global Health & Pharma po raz siódmy zaprezentowało swoje renomowane „Nagrody Biotechnologii”. Mają one na celu skoncentrowanie się na pionierach i wiodących innowatorach w tym ważnym i stale ewoluującym sektorze.

W wielkim skrócie za pomocą „Biotechnology Award” medium Global Health & Pharma nagradza firmy z sektora farmaceutycznego i zdrowotnego, które szczególnie wyróżniają się metodami z dziedziny biotechnologii, a tym samym przyczyniają się do rozwoju w sektorze zdrowia przyszłości. Niezależnie od wielkości i zakresu, „Nagrody Biotechnologii” są oceniane – zdaniem organizatorów – „wyłącznie na podstawie realnych wyników i swoich doskonałości”. W ten sposób Global Health & Pharma chce mieć pewność, że nagradzane są tylko najbardziej zasłużone, innowacyjne i zaangażowane firmy.

Micele to małe, amfifilowe woreczki cząsteczkowe, które mogą wiązać wodę i tłuszcze, zapewniając ważne opakowanie składników odżywczych. Cząsteczki te zawierają substancje rozpuszczalne w tłuszczach, dzięki czemu przetrwają drogę przez kwas żołądkowy. W ten sposób składniki odżywcze docierają do krwi przez błonę jelitową w stanie nieuszkodzonym.

– Micele zwiększają w ten sposób biodostępność ważnych składników odżywczych. Biodostępność jest miarą proporcji składnika aktywnego, który w postaci niezmienionej wędruje w krążeniu ogólnoustrojowym, zwłaszcza w krwiobiegu. To decyduje, jak szybko i w jakim stopniu substancja jest wchłaniana i dostępna w miejscu działania – mówi Frank Felte, założyciel Natura Vitalis.

„Firma przywiązuje dużą wagę do ciągłego, bezustannego rozwoju produktów zdrowotnych w oparciu o najnowsze podstawy naukowe. Natura Vitalis opracowuje obecnie całą gamę nowych produktów micelarnych i zamierza odgrywać pionierską rolę na rynku w tej dziedzinie, podobnie jak dzieje się to w przypadku wielu innych naturalnych substancji witalnych” – czytamy w informacji prasowej.

– Oczywiście bardzo się cieszymy, że jesteśmy jednym z czołowych dostawców naturalnych suplementów diety i substancji witalnych w całej Europie. Jest to potwierdzenie naszej strategii nieustannego łączenia innowacyjności i jakości, tworząc w ten sposób najlepsze produkty na każdą sytuację zdrowotną. Jest to nagradzane nagrodami, takimi jak „Biotechnology Award” – skomentował zachwycony Frank Felte.

Global Health & Pharma stwierdza: „Rok 2021 przyniósł wiele zagrożeń dla zdrowia i dobrego samopoczucia milionów ludzi na całym świecie, a dzięki rozwojowi i trwałości światowego krajobrazu biotechnologicznego miliony ludzi są w stanie poprawić swoje zdrowe życie. Przy imponującym wzroście wartości rynkowej i braku oznak spowolnienia, sektor biotechnologii nadal się rozwija, ponieważ innowacyjne i przełomowe rozwiązania są opracowywane w laboratoriach na całym świecie. Jesteśmy dumni z uznania innowacyjnych pionierów i oddanych liderów w tej dziedzinie”.

PS. Amfifilowość to zjawisko obserwowane w przypadku niektórych związków chemicznych, polegające na jednoczesnej niepełnej rozpuszczalności danego związku w dwóch różnych rozpuszczalnikach (hydrofilowym i hydrofobowym). Związki amfifilowe są zwykle długimi cząsteczkami, które na jednym końcu posiadają grupy rozpuszczalne w jednym rozpuszczalniku, a na drugim grupy rozpuszczalne w drugim rozpuszczalniku. Powoduje to, że na granicy faz (w punkcie styku tych dwóch rozpuszczalników lub na powierzchni jednego z nich) cząsteczki takie samorzutnie tworzą monowarstwy, a w obrębie objętości jednego z rozpuszczalników tworzą sferyczne agregaty, w których jeden koniec cząsteczek (ten rozpuszczalny) jest skierowany na zewnątrz, a drugi do środka sfery. Agregaty te nazywają się micelami.

Większość związków amfifilowych stosowanych w praktyce ma końce hydrofobowe („nie lubiące wody”) i hydrofilowe („lubiące wodę”), ale zjawisko to nie ogranicza się tylko do układów, w których znajduje się woda. Zjawisko amfifilowości jest bardzo ważne biologicznie i technologicznie. W biologii, dzięki temu zjawisku lipidy tworzą błony komórkowe, a także możliwe są niektóre przemiany enzymatyczne. W technologii, dzięki temu zjawisku można tworzyć stabilne emulsje, które są później wykorzystywane jako farby, kosmetyki oraz lateksy. W technologii zjawisko to ma także duże znaczenie w środkach czystości, gdyż na powstawaniu emulsji mydło-tłuszcz oparte jest działanie większości tych produktów. Zjawisko amfifilowości jest też odpowiedzialne za powstawanie liotropowych (rozpuszczalnikowych) faz ciekłokrystalicznych.

Mogą Cię również zainteresować