E-rezydent w Estonii jako ułatwienie dla przedsiębiorczości

przez Karolina Świgut
974 odsłony

W najnowszym Rankingu Wolności Gospodarczej przygotowanym przez The Heritage Foundation Estonia zajmuje bardzo wysokie 7 miejsce, przed Wielką Brytanią, Kanadą, Stanami Zjednoczonymi czy Niemcami. Jednym z rozwiązań mających jeszcze bardziej zachęcić do inwestowania w tym kraju jest projekt e-rezydent.

Estonia jest państwem wyjątkowym na skalę światową. Przoduje pod względem ilości wprowadzonych nowych technologii, które maksymalnie ułatwiają obywatelom życie. Jako pierwszy kraj na świecie połączyła wszystkie elektroniczne platformy rządowe i bazy danych. I to nie tylko te państwowe, ale także te należące do prywatnych przedsiębiorstw. Harmonijne i bezpieczne funkcjonowanie tego zdecentralizowanego systemu umożliwia platforma X-road.

Estończycy mają zagwarantowany bezpłatny dostęp do internetu. Za pomocą sieci mogą głosować we wszystkich wyborach, załatwić praktycznie każdą sprawę urzędową czy założyć konto w banku. Wystarczy posiadać dowód osobisty z chipem, na którym zapisane są wszystkie informacje oraz cyfrowy podpis. Posługiwanie się nim pozwala założyć własną firmę online już w 18 minut!

E-rezydent umożliwi właśnie otrzymanie takiego dokumentu i korzystanie ze wszystkich możliwości jakie daje każdemu obywatelowi Estonii na jej terytorium oraz w Unii Europejskiej. Jednak posiadanie statusu e-rezydenta nie wiąże się z nabyciem obywatelstwa czy uzyskania prawa pobytu. Karta ID nie może być używana poza internetem.

W jaki sposób można stać się e-rezydentem? Jest to bardzo łatwe. Wystarczy wypełnić formularz online, zapłacić 100 euro, poczekać na zaakceptowanie wniosku i na końcu odebrać cyfrowy dowód tożsamości z estońskiej ambasady lub konsulatu.

Biurokracja jest ograniczona do minimum. W razie potrzeby z urzędnikiem rozpatrującym nasz wniosek kontaktujemy się mailowo. Zawsze otrzymujemy informację kto zajmuje się naszą sprawą, jakie są jego dane kontaktowe i jak szybko nasza sprawa zostanie załatwiona. Najczęściej weryfikacja następuje w czasie od miesiąca do trzech od złożenia wniosku. Nadany status e-rezydenta jest ważny przez 3 lata. Po tym okresie należy złożyć wniosek ponownie.

W skład pakietu e-rezydenta wchodzi karta, czytnik oraz koperty z kodami PIN i PUK. Po ich otrzymaniu i aktywacji już bez problemu możemy założyć własną firmę w Estonii i korzystać ze wszystkich rozwiązań cyfrowych, dostępnych estońskim przedsiębiorcom. Koszty zarejestrowania firmy online nie są wysokie – opłata wynosi 190 euro. Za to możesz założyć własny biznes bez względu na miejsce, w którym się znajdujesz. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy często podróżują. Nie musisz podawać adresu firmy, wystarczy założyć wirtualne biuro. Nie musisz również martwić się o mnóstwo papierów, które musiałbyś archiwizować prowadząc swoje przedsiębiorstwo np. w Polsce. Wszystkie formalności załatwiasz online, a za pomocą cyfrowego podpisu zatwierdzasz wszystkie umowy. Jest to bezpieczna metoda, która w dodatku pozwala Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Karta ID pozwala również na założenie przez internet konta w banku estońskim albo innym zagranicznym, w zależności od Twoich potrzeb. Również składanie deklaracji podatkowych odbywa się online.

Posiadanie statusu e-rezydenta w Estonii nie przesądza jeszcze tego, że to tam musimy płacić podatki. Będzie tak wtedy, gdy Twoja firma istnieje tylko online, zarabiasz w różnych częściach świata i nie masz stałego miejsca prowadzenia przedsiębiorstwa ani nie przebywasz dłużej na terenie jednego kraju.

Estonia to pierwsze państwo na świecie, które pozwoliło rozwijać się przedsiębiorcom bez względu na granice. Z rządowych szacunków wynika, że do 2025 roku to rozwiązanie przysporzy nawet 10 milionów wirtualnych obywateli. Od 2014 roku do teraz znalazło się prawie 40 tys. chętnych do uzyskania dodatkowej cyfrowej tożsamości w Estonii. (Foto: K. Świgut, O. Hryvinska)

Więcej informacji na stronie Chili Traders Challenge – Baltica 2018: www.chilitraders.com i na FB: https://www.facebook.com/ChiliTradersChallenge/ Partnerami tego ciekawego projektu są: www.zatorland.pl oraz www.czasnamolo.pl

Mogą Cię również zainteresować