20 cech ludzi sukcesu

przez Piotr Czaudern

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co cechuje ludzi, którzy odnoszą sukces? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czy jakieś z wymienionych cech znajdujesz u siebie. Chcesz być człowiekiem sukcesu? To dowiedz się co cechuje ludzi sukcesu…

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Są wewnątrzsterowni

Podejmowane decyzje, mimo, że są inspirowane otoczeniem i opinią innych, podejmowane są suwerennie przez nich samych. Są lub stają się z czasem ich osobistym przekonaniem. Rzadko kiedy wybierają rozwiązanie, którego nie rozumieją, lub do którego nie są przekonani.

Podejmują odważne decyzje

Śmiałość podejmowania nowych wyzwań oraz wchodzenia odważnie w nowe działania i projekty, to jeden z kluczowych aspektów zdobywania kolejnych osiągnięć. Zarówno tych osobistych jak i zawodowych. Nie zawsze zdobywa się najwyższe laury, często trzeba się wycofać z powziętych działań czy podjętych decyzji. Ale trzeba pamiętać, że wygrywają tylko ci, którzy ciągle próbują.

Panują nad emocjami

Potrafią wpływać na swoją emocjonalność i nie poddawać się porywom wiatru, z jakimi przychodzi im się w życiu zmierzyć. Nie wolno pomylić chłodu z opanowaniem. Osoba wyzuta z emocji jest po prostu pozbawiona człowieczeństwa. Osoba panująca nad emocjami potrafi zamieniać je w pozytywną motywację. Nawet, jeśli wspomniany wiatr wieje prosto w oczy.

Potrafią się ekscytować

Zdrowa ekscytacja i sporadyczna fascynacja wykonywaną pracą to bardzo cenna umiejętność, której można się nauczyć. Nie trzeba być wielkim idealistą, wystarczy polubić to, co się robi. Nie chodzi o to, żeby praca wprowadzała nas w nieustanne poczucie ekstazy. Sporadyczne zadowolenie z wykonywanego zawodu potrafi jednak znacząco poprawić komfort życia.

Zachowują trzeźwość

Wiedzą, że ekscytacja jest doskonałą motywacją, ale to trzeźwy umysł przynosi konstruktywne konkluzje. Amok nie jest dobrym doradcą, szczególnie w tak racjonalnym obszarze jak prowadzenie biznesu i przedsiębiorczość.

Tworzą swoją rzeczywistość

To enigmatyczne stwierdzenie określa pewien stan poczucia wpływu na świat, który ich otacza. Nie da się ukryć, że człowiek często jest zdany na okoliczności, mówiąc kolokwialnie – „brutalną rzeczywistość”. Pewne osoby są jednak gotowe te okoliczności zmieniać, a nawet im się sprzeciwiać. Powodzenie takiego sprzeciwu jest częstsze, niż może się wydawać tym, którzy nigdy nie próbują.

Nie poddają się

Jest taki głupkowaty film zbierający sobie wielu fanów na YouTubie, na którym młody chłopak z zapałem przekonuje swojego widza – „jesteś zwycięzcą”. W tym groteskowym filmiku jest jednak ziarenko prawdy. Choć samo mantrowanie i nieustanne powtarzanie sloganu zdziała mało (tak jak próbujący „zaczarować” rzeczywistość bohater wspomnianego filmiku), to sama umiejętność powstawania po upadku, podnoszenia się z porażek i próbowania po raz kolejny – jest nie tylko godna pochwały i naśladowania, ale to cecha ludzi odnoszących w życiu sukcesy.

Nie przywiązują wagi do sukcesu

Paradoksalnie najlepiej powodzi się tym, dla których sukces nie jest najwyższą wartością. Uważnie obserwując swoje otoczenie, możesz pewnie zauważyć, że najskuteczniejsi w pracy są ci, którzy czekają na wieczorne spotkanie z rodziną. Największą skuteczność wykazują ci, którzy w przerwach od pracy oglądają nowy sprzęt na weekendowy kitesurfing. Najlepszym menadżerem jest z reguły ten, który nie wykonuje swojej pracy za wszelką cenę, ale jest gotowy wykonywać pracę najlepiej jak tylko potrafi. To się nazywa rzetelność…

Rzetelność

To połączenie fachowości, sumienności i odpowiedzialności za wykonywaną pracę z czymś, co ja nazywam prawdą. Taka praca nie jest konfabulacją (lub jak nazywa się to częściej – pozoranctwem), ale dojrzałym wykonywaniem fachu, który jest wybraną przez nas powziętą powinnością. Nie jest to tylko kwestia powinności zawodowych, ale każdej pracy, która nastawiona jest na cel. Często pierwszą osobą, którą okłamujemy i wobec której jesteśmy nierzetelni, jesteśmy my sami.

Mówią głośno i wyraźnie

Pewność w głosie to jeden z najważniejszych elementów prezencji człowieka. To tembr głosu, intonacja i modulacja głosem nadają charyzmę wypowiedzi. A jak wiadomo znacznie większe wrażenie na odbiorcach niż treść wypowiedzi robi otaczająca ją komunikacja niewerbalna. Przekazywanie swojego punktu widzenia oraz perswadowanie go innym to jedna z ważniejszych cech osób zdobywających w życiu laury.

Potrafią inspirować

„Na Bastylię!” – to okrzyk, który zapoczątkował największy przewrót społeczny nowożytności. Rewolucja francuska była i jest najważniejszym wydarzeniem, które ukształtowało współczesną Europę – demokratyczną, sprawiedliwą i pozbawioną podziałów (przynajmniej w teorii, do której nieporadnie staramy się ciągle równać). Ktoś jednak musiał to hasło pierwszy wykrzyczeć.

Potrafią współpracować

Ludzie sukcesu wiedzą, że sukces na własna rękę jest nieosiągalny. Tylko umiejętne wdrożenie się do współpracy (lub zainicjowanie takiej współpracy) może przynieść sukces. Zwłaszcza w biznesie MLM ale nawet rozpatrując sukces osobisty – dobrze jest znaleźć sobie mentora, nauczyciela, współpracownika lub pomocnika, którzy wesprą nas przy kolejnych wyzwaniach.

Są otwarci

Ludzie sukcesu to osoby, które ciągle poszukują. Wiedzą, że mało wiedzą. Zawsze są świadomi tego, że mogą być w błędzie, a ich perspektywa patrzenia na świat jest zawsze uboga. Dlatego chętnie uczą się od innych i starają się zrozumieć ich punkt widzenia. Doskonałym nauczycielem może być nie tylko drugi człowiek, ale też dobra książka. A mentorem – inspirująca myśl lub idea.

Uczą się od najlepszych

Stare przysłowie mówi, że człowiek „uczy się przez całe życie”. Ten mądry dodatkowo selekcjonuje źródła wiedzy i wybiera te najbardziej wartościowe.

Są dobrymi nauczycielami

Przekazywanie wiedzy jest często najlepszą nauką dla samego nauczyciela. Edukowanie innych to często refleksja i weryfikacja dla własnych przekonań. To też często spojrzenie na swój własny, osobisty punkt widzenia z innej perspektywy.

Są mentorami

Przekazanie komuś wiedzy to jedno, ale poprowadzenie innych za sobą – to zupełnie inna sztuka. Czasem ten, któremu nieznacznie brakuje wiedzy merytorycznej potrafi przekonać innych do siebie i swojej wizji współpracy. Dlatego często ludzie o niższych kompetencjach od innych otrzymują awans. Optymalnie jednak dobrze jest mieć i jedno i drugie.

Przywiązują wagę do drobnostek

Czyli innymi słowy są skrupulatni. Pilnują szczegółów bo wiedzą, że często to szczegół czyni znaczącą różnicę. A w sytuacji zaciętej konkurencji to szczegół decyduje o wygranej.

Są ułożeni i systematyczni

Porządek – to coś z czym mamy często największy problem. Jednak nawet u osób myślących skrajnie abstrakcyjnie sukces przychodził, kiedy wewnętrzną wenę skompilowali z systematycznością i ułożeniem. Przestali tylko fantazjować, a przekuli swoje fantazję w rzeczywiste działanie.

Są pokorni

Wiedzą, że jest coś ponad nimi. To „coś” przerasta ich zarówno kompetencjami, jak i potencjałem. Mówiąc bardziej poetycko – to jak świadomość czegoś skończonego, że patrzy na nieskończoność. To uszlachetnia i nadaje życiu właściwą perspektywę.

Czytają takie zestawienie i biorą je sobie do serca

Nie, to żart. Tak na serio, to ludzie sukcesu podchodzą do takich zestawień ze zdrowym dystansem. Każdy jest inny i każdy musi znaleźć dla siebie swój indywidualny klucz, zarówno jeśli chodzi o rozwój osobisty jak i sukces zawodowy. Prawdę mówiąc, to każdy z nas jest człowiekiem sukcesu. Z reguły jednak – jeszcze nie odkrytym.

Mogą Cię również zainteresować