5 opinii o fotowoltaice, które musisz poznać przed montażem systemu

przez Piotr Hoffman

Odnawialne źródła energii zyskują w naszym kraju coraz większą popularność – szczególnie fotowoltaika. Opinie na jej temat w zdecydowanej większości są pozytywne, jednak zdarzają się też wątpliwości. Dzieje się tak głównie ze względu na cenę instalacji oraz niepewność, co do skuteczności takiego rozwiązania. Jednak panele fotowoltaiczne produkują prąd przy pomocy słońca, dzięki czemu inwestor może się uniezależnić od cen i dostaw energii elektrycznej. Wykorzystanie tej instalacji OZE jest całkowicie ekologicznym sposobem na wytworzenie prądu na prywatny użytek.

Opinie o fotowoltaice są zróżnicowane, ponieważ nie wszyscy rozumieją proces pozyskiwania energii elektrycznej przy pomocy słońca. Jest on niezwykły i ciągle zbyt mało rozpowszechniony. Jednak od paru lat obserwuje się wzrost zainteresowania fotowoltaiką oraz innymi instalacjami OZE. Dzieje się tak na skutek rosnącej świadomości mieszkańców na temat zanieczyszczeń powietrza i ich szkodliwości dla zdrowia, ale też chęci zaoszczędzenia na stale rosnących rachunkach za energię elektryczną.

Fotowoltaika łączy w sobie ekologię i oszczędności. Pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z rachunkami za prąd. Ponadto zwrot z inwestycji może nastąpić już po 6-7 latach. Instalacja zaczyna generować oszczędności niemal od razu po jej uruchomieniu. Podczas swojej pracy nie zanieczyszcza atmosfery.

Dobrze dobrana moc instalacji pozwala całkowicie uniezależnić się od cen i dostaw prądu. Warto pamiętać, że podczas doboru mocy fotowoltaiki nie ma znaczenia liczba mieszkańców czy metraż budynku. Najważniejsze są dotychczasowe rachunki za energię elektryczną, ponieważ pokazują faktyczne zużycie i zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd.

Produkowanie energii elektrycznej przy pomocy słońca jest banalnie proste. Ponadto ma do niego nieograniczony dostęp każdy człowiek.

Prąd znajdujący się w sieci produkowany jest przede wszystkim wskutek spalania węgla, czyli surowca nieodnawialnego, którego zasoby w szybkim tempie się kurczą. Wpływa to na cenę energii elektrycznej. Już teraz zapowiadane są na przyszłe lata stałe, a przy tym znaczne podwyżki prądu.

Fotowoltaika jest ekologicznym rozwiązaniem, które nie zanieczyszcza atmosfery. Jej praca jest bezdźwięczna. Ponadto nie zagraża życiu zwierząt w odróżnieniu od elektrowni wiatrowych.

O prawidłowym działaniu fotowoltaiki decyduje w dużej mierze moc instalacji oraz miejsce jej montażu. Jeżeli jest ono zacienione, system będzie produkował znacznie mniejszą ilość prądu, która najprawdopodobniej nie zaspokoi potrzeb energetycznych mieszkańców.

Szczegółowe informacje na temat fotowoltaiki znajdują się tutaj.

Najważniejsze informacje na temat fotowoltaiki

Fotowoltaika należy do instalacji odnawialnych źródeł energii. Padające na panele fotowoltaiczne promienie słoneczne są przetwarzane na prąd stały, który w obecnej formie nie nadaje się jeszcze do użytku. Trafia on do inwertera, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny. Powstała w ten sposób energia może zostać spożytkowana w dowolny sposób. Najczęściej służy do zasilenia urządzeń znajdujących się w gospodarstwie domowym, łącznie z pompą ciepła, rekuperacją czy kotłem elektrycznym.

Wiele osób decyduje się na zakup i montaż fotowoltaiki ze względu na rosnące ceny prądu, ale także przez wzgląd na ekologię. Energia elektryczna na masową skalę jest produkowana podczas spalania węgla. Surowiec ten zaliczany jest do nieodnawialnych źródeł energii, a jego zasoby w bardzo szybkim tempie się kurczą. Wpływa to na wzrost cen prądu.

Ogniwa fotowoltaiczne są najczęściej wykonane z krzemu. Są one łączone równolegle lub szeregowo, dzięki czemu są łatwiejsze w rozbudowie, gdy zapotrzebowanie energetyczne budynku wzrasta.

Fotony, czyli najmniejsze jednostki światła, padają na ogniwa fotowoltaiczne, w których wprawione w ruch elektrony zaczynają się poruszać, tworząc prąd elektryczny. Początkowo jest to prąd zmienny, który nie nadaje się do domowego użytku. Trafia on do inwertera, który zmienia go na prąd zmienny, mogący zasilić gospodarstwo domowe.

Każdy inwestor decydujący się na montaż fotowoltaiki przyczynia się do poprawy jakości powietrza, również dlatego, że odciąża zakład energetyczny. Mogłoby się wydawać, że jest to mały ukłon w stronę atmosfery, jednak w szerszej perspektywie, przy większej ilości gospodarstw domowych, rezygnujących z pobierania energii z sieci, okazuje się, że ma to bardzo duży wpływ na poprawę jakości powietrza.

Najczęściej pojawiające się opinie o fotowoltaice

Opinie o fotowoltaice w zdecydowanej większości są pozytywne. Inwestorzy decydują się na zakup instalacji ze względu na rosnące ceny prądu. Wśród najczęściej pojawiających się opinii na temat systemu możemy wyróżnić te dotyczące opłacalności fotowoltaiki, uniezależnienia się od dostaw energii elektrycznej czy możliwości magazynowania prądu.

Opinia o fotowoltaice nr 1: Instalacja generuje oszczędności

Jest to argument najbardziej przemawiający do społeczeństwa. Wizje podwyżek cen prądu sprawiają, że wiele osób szuka tańszej alternatywy. W tym przypadku jest nią fotowoltaika. Wprawdzie cena zakupu instalacji skutecznie odstrasza niektórych inwestorów, jednak wciąż jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę planowane wzrosty cen energii elektrycznej.

Jeżeli w gospodarstwie domowym zużywana jest większa ilość prądu, wówczas fotowoltaika pozwoli zmniejszyć wysokość rachunków. Warto zaznaczyć, że nawet całkowite uniezależnienie się od dostaw energii nie oznacza, że inwestor nie będzie miał już żadnych zobowiązań wobec sieci. Czeka go jeszcze uiszczanie tzw. opłat stałych w wysokości około 150 zł rocznie.

Uniezależnienie się od dostaw prądu zależy przede wszystkim od mocy instalacji. Jeżeli została ona odpowiednio dobrana, wówczas ilość produkowanej energii może w całości pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Warto zaznaczyć, że fotowoltaika pracuje również zimą. Jej efektywność jest niższa przez krótkotrwałe i mniej intensywne nasłonecznienie połączone z większym zapotrzebowaniem na prąd. Nie oznacza to jednak, że w okresie jesienno-zimowym całkowicie przestaje produkować energię.

Opinia o fotowoltaice nr 2: Nadwyżki energii można magazynować

Latem, kiedy nasłonecznienie jest bardzo intensywne i długotrwałe, a zapotrzebowanie na prąd niższe niż zimą, produkowane są nadwyżki energii. W przypadku niewykorzystania zostają one przesłane do zakładu energetycznego i tam zmagazynowane. Inwestor ma 365 dni na ich odebranie. Nie jest to zatem zależne od roku kalendarzowego.

Za każdą oddaną do sieci 1 kWh inwestor może odebrać 0,8 kWh, jeżeli moc jego domowej instalacji nie przekracza 10 kW. Jeżeli jest ona większa, wówczas za każdą przesłaną 1 kWh, może on odebrać z sieci 0,7 kWh. Ponadto za przesłanie i magazynowanie prądu, inwestor nie ponosi dodatkowych opłat. Sytuacja ta została prawnie uregulowana, dzięki czemu zakład energetyczny nie może odmówić przyjęcia nadwyżek energii wyprodukowanej przy pomocy fotowoltaiki.

Opinia o fotowoltaice nr 3: Miejsce montażu jest bardzo istotne

Sprawność instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy od miejsca jej montażu. Powinno być ono możliwie najlepiej nasłonecznione, dlatego specjaliści zalecają umieszczanie paneli fotowoltaicznych na południowym dachu pod kątem około 35 stopni.

Przed podjęciem decyzji o miejscu montażu należy upewnić się, że w pobliżu nie ma wysokich obiektów, które mogłyby zacieniać panele. Warto pamiętać, że nawet niewielki cień padający na fotowoltaikę może obniżyć skuteczność jej pracy i wydłużyć okres zwrotu z inwestycji nawet o kilka lat.

Jeżeli na dachu nie ma miejsca, posiada on zbyt wiele załamań lub zwrócony jest w nieodpowiednią stronę świata, wówczas inwestor może zdecydować się na montaż fotowoltaiki na gruncie lub na ogrodzeniu, o ile miejsca te są odpowiednio nasłonecznione.

W przypadku niewielkiego zacienienia spowodowanego na przykład kominem, inwestor może zdecydować się na panele fotowoltaiczne wyposażone w system optymalizacji pracy, dzięki któremu zminimalizowane zostaną straty w efektywności pracy fotowoltaiki.

Opinia o fotowoltaice nr 4: Fotowoltaika jest ekologiczna

Fotowoltaika przetwarza energię słoneczną na energię elektryczną. Słońce jest niewyczerpalnym źródłem, do którego każdy człowiek ma darmowy dostęp. Możliwość wykorzystania słońca do produkcji prądu jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, zarówno pod względem finansowym, jak i ekologicznym.

Instalacja fotowoltaiczna podczas swojej pracy nie generuje szkodliwych substancji do atmosfery. Ponadto pracuje bezgłośnie i jest całkowicie bezpieczna dla zwierząt, w odróżnieniu od wiatraków.

Wpływ na środowisko ma również odciążanie zakładu energetycznego. Im mniej osób wykorzystuje produkowany przez niego prąd, tym mniej zanieczyszczeń produkuje.

Opinia o fotowoltaice nr 5: Fotowoltaika jest opłacalna

Opłacalność fotowoltaiki jest niezaprzeczalna. Nadal jednak wątpliwość budzi strefa klimatyczna, w jakiej znajduje się Polska. Trzeba pamiętać, że w podobnej sytuacji pogodowej znajdują się Niemcy, a mimo to ilość montowanych paneli słonecznych systematycznie u nich rośnie.

Fotowoltaika działa przez cały rok – również zimą. Wykorzystuje ona promieniowanie rozbite i rozproszone, dlatego może produkować prąd przez cały rok. Kiedy nasłonecznienie jest mniej intensywne i krótsze, panele fotowoltaiczne wytwarzają mniejszą ilość energii.

Wielu inwestorów decyduje się na montaż fotowoltaiki, by całkowicie uniezależnić się od cen i dostaw prądu. Zależy to jednak od doboru mocy instalacji, jeżeli została ona dobrana odpowiednio, na podstawie dotychczasowych rachunków za energię, z całą pewnością pokryje zapotrzebowanie energetyczne budynku. W przypadku jego wzrostu, inwestor w każdej chwili może rozbudować system o kolejne panele.

Fotowoltaika zyskuje na popularności przez zapowiedzi nieuchronnych podwyżek cen prądu, które są spowodowane rosnącymi kosztami zakupu węgla – surowca nieodnawialnego, którego pokłady się kończą.

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę zwiększają dostępne dotacje oraz wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób fizycznych, dzięki której inwestorzy mogą odliczyć od podatku zakup i montaż paneli słonecznych. W planach jest wprowadzenie również podobnej ulgi dla przedsiębiorców.

Więcej informacji na temat ulgi termomodernizacyjnej znajduje się tutaj.

Podsumowanie

Wśród instalacji odnawialnych źródeł największą popularnością cieszy się fotowoltaika. Opinie na jej temat są zdecydowanie pozytywne – każdy inwestor, który zdecydował się na montaż systemu, cieszy się teraz niższymi rachunkami za prąd. Trzeba jednak pamiętać jak ważne jest dobranie mocy paneli i miejsca ich montażu.

Mogą Cię również zainteresować