5 sygnałów. Sprawdź czy Twoja kariera wpadła w stagnację

przez Bartosz Struzi

Zdarza się, że pracujemy jakbyśmy byli na autopilocie. Brak zaangażowania w wykonywane zadania i obowiązki może wynikać bezpośrednio z poczucia, że nasza kariera zawodowa stoi w miejscu. A przecież stagnacja to nie to samo, co nieprzepadanie za swoją pracą…

źródło: Pixabayźródło: Pixabay

Jeśli naprawdę nie znosimy tego, czym się zajmujemy, prędzej czy później zmienimy zajęcie. Kiedy wpadamy w stagnację, niewiele czujemy, raczej kręcimy się w miejscu, wykonując codzienne czynności bez zaangażowania, ale i bez niechęci. To gorsze, bo nie motywuje do żadnego działania. Skąd wiedzieć, że utknęliśmy? Odpowiedz sobie na poniższe pytania. Sprawdź, czy jesteś tylko znużony, czy Twoja zawodowa ścieżka zderzyła się ze ścianą.

1. Czy czujesz się zmotywowany do pracy? Każdy czasem czuje się znudzony robotą, ale nuda nie powinna nam towarzyszyć każdego dnia. Jeśli tak się dzieje, motywacja zaczyna się rozpadać. A to znak, że kariera w Twojej firmie MLM wpadła w koleiny. Czy tego chcemy czy nie, potrzebujemy motywacji, by dobrze pracować. Bez niej wspinanie się po szczeblach kariery jest niemożliwe!

Jeśli to co robimy jest rutynowe, nie mamy ochoty by się uczyć nowych rzeczy i nie czujemy potrzeby robić cokolwiek ponad nasze dotychczasowe obowiązki. Wymarzony sukces znika za horyzontem. Czas zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Może to oznaczać, że zbyt długo wykonujemy te same czynności i potrzebujemy nowych wyzwań. To kluczowe, by zidentyfikować źródło nudy, bo to pomoże stwierdzić, czy utknęliśmy tylko na chwilę tudzież zatrzymaliśmy się na dobre w miejscu.

2. Ostatni raz awansowałeś w planie marketingowym ponad dwa lata temu? Jeśli tak, to najpewniej już nie ma co liczyć na awans. Oczywiście, bycie notorycznie pomijanym przy promocjach czy nominacjach jest frustrujące. Trzeba więc ustalić, jaki jest tego powód. Może konieczne jest doszkolenie się, by móc wskoczyć na następny szczebel zawodowej drabiny. To wymaga szczerej rozmowy z liderami, osobami, które sukces już osiągnęły, aby ustalić na czym stoimy. Bo możliwa jest także sytuacja, że zdobyliśmy wszystko w naszej firmie i nie ma w niej szans na rozwój (sic!). A to byłby sygnał, że lepiej poszukać nowej firmy.

3. Czy spotykasz nowych ludzi? Jeśli działasz słabo albo po łebkach i od lat jest wszystko po staremu, to stagnacja może dotyczyć całej organizacji. Firma też może zatrzymać się w rozwoju, a wtedy taki stan najczęściej oznacza to samo dla innych menadżerów. Dobrze rozejrzeć się dookoła w poszukiwaniu znaków stagnacji. Sprzedaż i rekrutacja stoją w miejscu, od dawna nie pojawiły się nowe produkty czy usługi ani nowi klienci, kadra zarządzająca nie zmienia się od wieków? Houston, mamy problem…

4. Czy Twoje osiągnięcia są wyjątkowe? Powtarzająca się samoocena, że „spełnia się oczekiwania” oznacza, że się nie rozwijamy. Może sprawy nie zaszły jeszcze za daleko i można ruszyć do przodu. Trzeba sobie tylko odpowiedzieć na pytanie: „czy chcę być średniakiem, wykonywać zadania i budować biznes MLM dobrze, ale bez pasji, ekscytacji, prawdziwego zaangażowania?”. Jeśli wszystko, co robimy w pracy mieści się w normie, to może być znak, że trzeba coś zmienić. Wtedy warto zabrać się za nowy projekt, wyznaczyć sobie bardziej wymagające zadanie.

5. Czy jesteś pewien, że chcesz zostać w tym miejscu? Spędzanie całych dni na fantazjowaniu o robieniu czegoś innego to znak, że ta praca nie odpowiada naszym podstawowym oczekiwaniom. Jeśli się dobrze przyjrzeć tym fantazjom, dostrzeżemy czego naprawdę brakuje nam tu, gdzie utknęliśmy. Czy brakuje nam poczucia wolności i niezależności, możliwości podejmowania własnych decyzji, uczenia się nowych rzeczy, czy może pieniędzy? Odpowiedzenie sobie na te pytania pozwoli spróbować zawalczyć o wypełnienie tych braków w obecnej firmie. Lub rzucenie jej i spełnianie się w nowej. Powodzenia.

 

Co może Ci dać budowanie swojej przyszłości w marketingu sieciowym sprawdź tutaj:

http://networkmagazyn.pl/globalne-wyniki-sektora-ds-mlm-za-rok-2017

Największe firmy tego sektora na świecie znajdziesz tutaj:

http://networkmagazyn.pl/najwieksze-firmy-sektora-ds-mlm-na-swiecie-2017

Najnowsze wyniki tego biznesu w Polsce znajdziesz tutaj:

http://networkmagazyn.pl/polski-sektor-ds-mlm-z-roku-na-rok-coraz-silniejszy

Skrupulatne wyniki finansowe w Polsce za rok 2016 sprawdź tutaj:

http://networkmagazyn.pl/raport-finansowy-branzy-ds-mlm-w-polsce-za-rok-2016

A jeśli chcesz wybrać porządną firmę albo sprawdzić, na jakie uważać, zajrzyj tutaj:

http://m.networkmagazyn.pl/strona/lista-firm-antyfirm

Mogą Cię również zainteresować